Published On: 27 Mars, 2016
Bota |

Emigrantët e bllokuar protestojnë në Greqi, kërkojnë hapjen e kufijve

Qindra emigrantë, të nxitur nga aktivistët, kanë filluar të protestojnë në afërsi të gardhit kufitar që ndan Maqedoninë me Greqinë.

Kërkesa e tyre është hapja e kufijve dhe lejimi i tyre të vazhdojnë udhëtimin e tyre drejt Europës Qendrore, transmeton koalb.com.

Policia speciale greke është duke e kontrolluar situatën mes gardhit dhe protestuesve të cilën po thërrasin “Hapni kufijtë!” dhe duke mbajtur pankarta.
Poashtu aty është duke qëndruar edhe policia maqedonase.

Rreth 11,500 refugjatë janë bllokuar në një kamp të improvizuar në qytetin kufitar grek në Idomeni, transmeton koalb.com.

Qeveria greke tashmë ka filluar zhvendosjen e disa refugjatëve nga kampi në Idomeni, ndërsa shpresojne se deri në fund të prillit të gjithë emigrantët do të dërgohen në  “qendrat e tranzitit” të ngritura në të gjithë Greqinë. /Koalb.com/

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...