Published On: 15 Dhjetor, 2015

Ëmbëlsirat më të mira të vendeve të botës (FOTO)

Duket se nuk ka njeri në botë që nuk i pëlqen ëmbëlsirat. Sidomos gjatë ditëve të festave, ato janë ushqimi i preferuar nga të gjithë e madje hahen më shumë me arsyetimin se “është festë”. Business Insider sjellë ëmbëlsirat nga 11 vende të ndryshme të botës. Këto janë ëmbëlsirat tradicionale që në këto vende përgatiten për festat e fundvitit..

Greqi: Melomakaronat janë ëmbëlsirat pa të cilat nuk shtrohet një darkë krishtlindjet te grekët. Këto ëmbëlsira bëhen me përbërës që janë pjesë e kuzhinës mesdhetare si vaji i ullirit, arrat, mjalti.

Francë: Calissons janë ëmbëlsira të lëmuara që kanë shije almondi. Janë tradicionale për festat e fundvitit te francezët.

Francë: Calissons janë ëmbëlsira të lëmuara që kanë shije almondi. Janë tradicionale për festat e fundvitit te francezët.

Kroaci: Fritulet janë ëmbëlsirat e kroatëve që shërbehen për vitin e ri e krishtlindjet në atë vend. Ato përbëhen nga arrat, rumi dhe sheqeri pluhur.

Kolumbia: Arroz Con Leche është ëmbëlsira e kolumbianëve që serohet për krishtlindje. Në përbërje ka oriz dhe qumësht e puding, Secila familje kolumbiane e ka recentin e vet, mirëpo zakonisht bëhet nga qumështi, erëzat dhe orizi.

Kanada: Chicken Bones quhet ëmbëlsira kanadeze e fundvitit. Ato janë biskota të vogla të mbushura me kanellë dhe me çokollatë.

Brazil: Rabanada është versioni brazilian i tostit francez që serohet gjatë kohës së krishtlindjeve.

Belgjikë: Speculaas janë biskota të forta në të cilat vizatohen motive të ndryshme që karakterizojnë dimrin dhe festat e fundit të vitit.

Austri: Vanillekipferl, është ëmbëlsira tradicionale e austriakëve për festat e fundvitit. Ato përgatiten me vanilje dhe lajthia.

Australi: Shumë australianë përgatisin pallova një desert me fruta mali. Kjo serohet natën e krishtlindjeve në vend të tortës.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...