Published On: 8 Tetor, 2016

ELIA ZAHARIA: UNË DHE GERALDINA

Celebrimi i saj me Princin Leka II  do të jetë ngjarja e dytë më e madhe e familjes mbretërore brenda trojeve shqiptare. Pas 78 viteve, në të njëjtin pallat, në Tiranë trashëgimtari i mbretit Zog, do të lidhë kurorë me Elia Zaharian, duke evokuar glamour-in e asaj ngjarjeje të rëndësishme të mbështjellë me shkëlqim e luks e që kumboi në të katër anët e botës. Ajo rrëfen tetë vitet e dashurisë që kurorëzohen me rrathët e martesës të krijuara nga shtëpia e stolive  Byshanasa-Geneve-Jewellery dhe emblemën e Skënderbeut mbi kryet e princeshës së re, por edhe detajet e fustanit të bërë me porosi nga një stiliste shqiptare, të ftuarit nga e gjithë bota dhe interesin e mediave ndërkombëtare që ashtu siç bënë për monarkun e parë shqiptar, tregojnë interes edhe për trashëgimtarin e tij. Ajo flet si e ka njohur  përmes rrëfimeve Geraldinën, trëndafilin e bardhë të Hungarisë dhe mbi  përgjegjësitë për ta çuar trashëgiminë përpara

Nga Suadela Balliu, Foto: Armand Sallabanda

Revista Madame Mapo

www.madamemapo.al

Në teatër nuk ka hyrë kurrë në petkat e një princeshe, por si fëmijë e ka ëndërruar si të gjitha vogëlushet diademën mbi krye dhe princin e kaltër me kalë të bardhë… Princi erdhi me të vërtetë një ditë. Jo kur luante me shoqet, por një pasdite vere në fshatin Ibë, në  parkun- teatër Kame. Aty u njoh me princin e saj të kaltër, veçse statusi nuk qe nga ai që vajzat u vendosin dashurisë së tyre, porse një status i vërtetë që rrjedh nga gjaku mbretëror.

Nipi i Mbretit Zog dhe i Mbretëreshës Geraldinë shpejt u bë miku i aktores, piktores dhe këngëtares që jetonte në zemrën e qytetit të artit, Paris…

Kanë kaluar tetë vite dhe Elia e kujton me detaje të gjalla si të ish dje fillimin e romancës  që ngjet shumë me një përrallë. Vajza e thjeshtë  me një jetë normale e me ambicie shumë larg oborreve mbretërore ( veçse nëse do të ishin vepra dramaturgjie që do e ngjisnin mbi skenë teatrore) u shndërrua në princeshë, e cila do të mbajë kurorën pas ceremonisë martesore pas datës  8 tetor.

Pasi lajmi u shpall nga Oborri Mbretëror disa muaj më parë, nisi edhe ankthi i saj për të pasur gjithçka të përsosur në ditën më të bukur e të paharrueshme të çdo vajze- e aq më tepër kur kjo vajzë martohet me Princin Trashëgimtar. Festimet kanë nisur qysh ditët e para  të muajit, me të afërm, bashkatdhetarë që jetojnë jashtë, përkrahës historikë të familjes mbretërore deri në mbrëmjen e madhe, ceremonia e kurorëzimit 

në  Pallatin Mbretëror i njohur si Pallati i Brigadave ne praninë e 300 të ftuarve, pasuar nga një pritje ne Rezidencën Mbretërore ku do të ketë rreth 500-600 të ftuar….

Atmosfera të kthen edhe njëherë pas në kohë, në 27  Prillin e motit 1983 kur Mbreti Zog lidhi kurorë me Konteshwn  njëzetedyvjeçare Geraldinë Aponi , me prejardhje  nga një familje e shquar hungareze dhe mbahej si një nga vajzat e reja më tërheqëse në fisnikërinë europiane. Prej bukurisë së saj, ajo njihej si Trëndafili i Bardhë i Hungarisë. Ajo shndriste nga shëndeti, një vlerë e madhe për vazhdimësinë e dinastisë Zog…

Në librin “Geraldina e Shqiptarwve” autorja Gwen Robyns shkruan kështu…

Mëngjesin e dasmës, Princesha Geraldinë u zgjua në orën gjashtë… Shumë shpejt u zgjuan të gjithë në vilë dhe emocionet sa vinin e shtoheshin. Siç ishte dhe karakteristike hungareze,

gjyshja dhe pastaj e ëma, filluan të qanin. Çuditërisht, Geraldina ishte mjaft e qetë teksa veshi fustanin e qëndisur me perla dhe diamante të bërë nga Worth, i zgjedhur posaçërisht për të.

Edhe në këtë rast nuk ishte marrë mendimi i saj, por shija e Mbretit ishte aq e hollë, saqë linjat e fustanit elegant rrinin për mrekulli në shtatin e saj të brishtë.

Ishte dëshira e Madamë Xhirosë që t’i vendoste vellon vajzës së vet dhe pastaj nga një kuti e mbajtur fshehur, ajo nxori zinxhirin me ar të bardhë me kryqin prej diamantesh që Geraldina kishte admiruar me Mbretin.

Në atë kohë, u shkrua se nusja ishte më e gjatë se Mbreti, por e kishte fajin lartësia e

kurorës së saj me lule portokalli.  Duke qenë se dasma do të ishte vetëm një ceremoni civile, u mbajt në hollin e mbushur plot me lule të Pallatit Mbretëror. E ndjekur nga gjashtë shoqërueset e saj, të gjitha në të bardha, Princesha Geraldinë hyri në dhomë

duke ecur drejt Mbretit, i cili dukej mjaft tërheqës me uniformën e tij të bardhë, me dekorata në supe dhe shpatën. Teksa Princesha Geraldinë e zuri për krahu, Mbreti i vuri në gishtin e saj të katërt të dorës së djathtë një diamant të stërmadh katërmbëdhjetë karat ngjyrë blu, për ta kombinuar me diamantin bardheblu, që i kishte dhuruar si unazë fejese. Dëshmitarët e Mbretit ishin konti Çiano dhe kunati i tij turk, princ Abdi.  ambasador i Shqipërisë në

Francë. Konti Çarls Aponi, xhaxhai dhe kujdestari i saj, dhe baroni Frederik Vilani, ambasadori hungarez në Itali, do të paraqisnin nusen. Fustanin ia mbante nipi i Mbretit, Tati.

Ceremonia zgjati pak minuta. Pastaj Mbreti vuri dorën e saj që dridhej mbi krahun e tij, dhe e drejtoi nusen nga ballkoni për të përshëndetur turmën prej mijëra vetash në sheshin Skënderbej. Herë pas here ata ktheheshin për të përshëndetur me dorë njerëzit, të cilët ishin shumë të kënaqur që shikonin monarkun e tyre aq të qetë dhe aq të plotësuar.

Pas kësaj, Mbreti e shoqëroi drejt gostisë së dasmës, të ndjekur nga shoqërueset lozonjare, familja dhe oborrtarët në fund. Shkuan sa në një sallon në tjetrin, duke pjekur duart dhe duke përshëndetur të ftuarit. Gjithë sa mban mend sot Mbretëresha nga kjo pjesë e dasmës është një det me fytyra, shumë syresh të dashura, dhe një ndjesi si në ëndërr sikur familja e

saj i përulej. Mbretëresha Geraldinë preu një tortë tre metra të gjerë me shpatën e Mbretit.

Me lejen e Mbretit, familja Aponi kishte mundur të sillte nga Budapesti në Tiranë një prej orkestrave cigane më të famshme për të luajtur gjatë gostisë. Ata luajtën muzikën e parapëlqyer të Geraldinës derisa, për tmerr të Mbretit, nusja e tij filloi të qante. U nisën drejt Durrësit për muajin e tyre të mjaltit, me një Mercedes të hapur…

Për dasmën e datës  8 tetor të motit 2016, Elia Zaharia, princesha e ri e dinastisë  zbulon…

Atë ditë do të mbaj dy fustane, gjithsecili me rëndësinë e tij, pasi do i përshtaten eventeve të ndryshme. Një nga kënaqësitë e mia lidhur me fustanin e bardhe është krijimi mbi qëndismat e motiveve tradicionale. Unë kam besim në talentin dhe dashurinë e stilistëve shqiptarë, ndaj dhe kam dashur t’ua besoj këtë krijim!

Unazat e martesës kanë ardhur në Shqipëri përpara disa javësh. Ato janë krijuar nga shtëpia e stolive Byshanasa-Geneve-Jewellery…

“Mbretëresha Geraldine e freskoi atë ditë me sharmin dhe bukurinë e saj. Ajo u cilësua si mbretëresha më e bukur e kohës nga media prestigjioze si Paris Match e shumë të tjera. Ndërkohë Mbretëria Shqiptare mundësoi edhe 150 dasma të tjera”, thotë Elia .

E megjithatë qysh prej shpalljes së kësaj dasme, media e huaj nuk e ka fshehur interesin duke e bërë kështu çiftin e ri të shfaqet në disa prej faqeve të lustruara të revistave të huaja përpara ceremonisë, ndërsa është rënë dakord që ceremonia do të shfaqet në revista prestigjioze si Paris Match, ashtu si ajo e Mbretit Zog dhe e Geraldinës. Shtypi i huaj është akredituar pranë Oborrit për ta ndjekur nga afër çdo detaj të ceremonisë. 

Kjo dasmë përveç joshjes dhe glamour-it monarkik ka një domethënie të çmuar për familjen mbretërore.

Prindërit e princit,  Mbreti Leka I dhe Mbretëresha Suzanë në pamundësi të shkelnin tokën shqipe, patën një dasmë madhështore në Madrid.

“Sot, për ne të dy, është një emocion i madh, por gjithashtu edhe një përgjegjësi e madhe. Emocion pasi po realizojmë ëndrrën tonë, ashtu si çdo çift që shkon në altar. Për më tepër, për Princin është një emocion i madh pasi bashkon për herë të parë në vendin e tij të gjithë pjesëtarët e familjes e kushërinjtë që jetojnë në mbarë botën. Përveç këtij emocioni personal, për ne është një përgjegjësi akoma edhe më e madhe, pasi kjo dasmë do të jetë në vëmendjen mediatike kombëtare, si edhe ndërkombëtare”. E po ashtu familje mbretërore nga e gjithë bota, fisnikë me gjak blu, do të marrin pjesë në kurorëzimin e Princit Leka dhe Elia Zaharisë

Pasi në kryet e saj të vendoset ajo përkrenare e Skënderbeut ( për fatin e keq diadema e Mbretëreshës Geraldinë nuk i përket më familjes ) Elia Zaharia do të marrë mbi shpinë jo vetëm shkëlqimin, por edhe përgjegjësinë e një princeshe.

“Roli i Princeshave në shoqërinë tonë ishte me shumë peshë. Ato kishin detyra në promovimin e turizmit, artit, sportit, ishin në krye të Kryqit të Kuq, etj. Madje vizita e tyre në SHBA u pasqyrua në të gjithë shtypin ndërkombëtar. Ato u komplimentuan për stilin, elegancën dhe notën glamour, që i shtuan imazhit të Shqipërisë. Më pas në jetën e Mbretit Zog dhe të gjithë vendit, erdhi ajo që ende sot mbetet ikona e emancipimit dhe dashurisë, Mbretëresha Geraldinë e Shqiptarëve Ndërkohë është e rëndësishme që unë, ashtu si paraardhëset e mia pranë Familjes Mbretërore, të jem vetvetja, me dëshirat dhe pasionet e mia, pavarësisht momenteve ku ka rregulla dhe protokoll. Mendoj se është e gabuar të përpiqesh t’i ngjash apo të imitosh dikë. Mund të frymëzohesh nga shembulli i dikujt dhe të japësh kontribut në mënyrën tënde”…

 

Pak ditë ju  ndajnë nga ceremonia e martesës. A mund të na zbuloni  disa detaje paraprake? Sa të ftuar do të ketë, vendi ku do të bëhet ceremonia, emocionet e fustanit të bardhë, unazat, e të tjera detaje si këto…Përpos stresit që ka çdo nuse, a është kjo ngjarje përmbushja e një ëndrre?

Dasma po afron dhe tashmë shumë detaje janë bërë publike. Me shumë se një dasmë, gjatë këtyre gjashtë muajve të fundit që kur vendosëm të shpallim datën e lidhjes në kurorë, kemi punuar me të gjithë energjinë tonë për të krijuar një event ku të festojmë me sa më shumë miq e dashamirës. Numri i të ftuarve është i konsiderueshëm  dhe përsëri jemi të ndërgjegjshëm që nuk kemi mundur të ftojmë të gjithë njerëzit që do të donim të kishim pranë. Megjithatë, programi i datës 8 tetor është i përbërë nga disa evente të ndryshme, gjë që mundëson përfshirjen e sa më shumë miqve.

Dita do të nisë me ceremoninë e kurorëzimit në  Pallatin Mbretëror i njohur si Pallati i Brigadave ne praninë e 300 të ftuarve, pasuar nga një pritje ne Rezidencën Mbretërore ku do të ketë rreth 500-600 të ftuar. Atë ditë do të mbaj dy fustane të ndryshme, gjithsecili me rëndësinë e tij, pasi do i përshtaten eventeve të ndryshme. Një nga kënaqësitë e mia lidhur me fustanin e bardhe është krijimi mbi qëndismat e motiveve tradicionale. Unë kam besim në talentin dhe dashurinë e stilistëve shqiptarë, ndaj dhe kam dashur t’ua besoj këtë krijim!

Unazat e martesës kanë ardhur në Shqipëri përpara disa javësh. Ato janë krijuar nga shtëpia e stolive Byshanasa-Geneve-Jewellery. Kemi përzgjedhur ngjyrën e bardhë me gurë diskretë për mua dhe rrethin klasik për Princin. E rëndësishme për ne, ishte të bënim një zgjedhje sa më elegante, por edhe bashkëkohore e praktike. Është e rëndësishme që unaza e martesës të qëndrojë në dorë pa interferuar me stilet e ndryshme te veshjeve, te mos kapen gurët në veshje etj. Unazat që kemi përzgjedhur përshtaten edhe me natyrat tona sportive.

Nuk mund ta fsheh që të gjitha këto përgatitje shoqërohen me dilemat e tyre, me vështirësinë në zgjedhje, sidomos për një natyrë si unë pasi përpiqem të jem aktive në çdo hallkë të organizimit. Sidoqoftë kam pasur dhe kam ndihme dhe mbështetje nga organizatorët dhe mikeshat e mia, që më kanë lehtësuar pa masë gjatë këtyre muajve me impenjimin e tyre maksimal. Nëse distancohem nga impenjimi që kjo dasmë kërkon, padyshim që është realizimi i një ëndrre. Besoj se për çdo çift që lidhet ne martese, altari ku premtojnë dashuri është realizimi i një ëndrre. Në këtë pikë ngjajnë pothuajse të gjitha dashuritë.

Të gjitha vajzat ëndërrojnë princër të kaltër që do i shndërrojë në princesha. A ka qenë kjo një ëndërr e jotja e fëmijërisë ? Çfarë ndjen kur ëndrrat nuk janë më ëndrra, por kthehen realitet?

Edhe unë, si të gjitha vajzat e tjera të vogla, nuk kam bërë përjashtim nga lojërat me princesha, kështjella, diadema, etj. Kur je fëmijë ëndërron mbi perceptimin që ke falë përrallave që të kanë treguar gjyshërit e prindërit. Me kalimin e kohës këto ëndrra fëmijërore mbeten kujtime të bukura. Në rastin tim, fati e deshi të njihem me Princ Lekën dhe të jetoj këtë romancë  prej tashmë 8 vitesh. Gjatë gjithë këtyre viteve jeta jonë, si jeta e çdo njeriu ka pasur uljet dhe ngritjet e veta. Familja e tij ka kaluar jo pak vështirësi, pasi të kesh një status të tillë në vendin tonë nuk është gjithmonë e lehtë.  Vepra e Mbretit Zog dhe e familjes së tij shpesh është përdorur e keqpërdorur nga politika e shtrembërimet historike. Megjithatë, ne të dy kemi vazhduar të jemi aktivë në shoqërinë shqiptare. Dhe këtë status të veçantë e kemi vënë plotësisht në shërbim të shoqërisë, nëpërmjet projekteve të realizuara nga Fondacioni Mbretëresha Geraldinë, nëpërmjet promovimit të kulturës dhe traditave në çdo event ku jemi ftuar dhe kemi përfaqësuar vendin tonë. Për aq kohë sa një ëndërr është thjesht një ëndërr, ajo noton mbi kënaqësinë. Kur bë het realitet, atëherë shfaqen përgjegjësitë dhe aty ajo merr kuptimin më të plotë. Një shprehje thotë Kujdes nga çfarë ëndërron, se mund të realizohet. Përpos të gjitha këtyre, unë quaj realizim ëndrre pasjen në krah të Princ Lekës, i cili ka zbukuruar jetën time me dashurinë dhe përkushtimin e tij. Dashuria dhe harmonia në çift është ajo për çka vlen të ëndërrosh, është ajo që unë i uroj me zemër çdokujt.

Pas dasmës madhështore të Mbretit Zog me konteshën Geraldinë Aponi, martesa jote me Princ Lekën është e dyta ngjarje e rëndësishme e familjes mbretërore që ndodh në tokën shqiptare. Si janë emocionet për këtë ? Ç’do të thotë për ty dhe Lekën kjo ngjarje, përtej bashkimit publik si burrë e grua?

Dasma e Mbretit Zog ende kujtohet dhe komentohet nga historianët, mediat, si edhe populli. Patjetër që ajo dasmë ishte nja eveniment kombëtar i jashtëzakonshëm. Kjo për arsye nga më të ndryshmet. Ceremoniali i saj, për nga eleganca dhe shija, i ka rezistuar kohës dhe ende është simbol i asaj epoke. Të ftuarit erdhën nga të katër anët e botës, impakti mediatik ishte mbresëlënës pasi u pasqyrua me detaje në të gjithë botën. Dhe në një farë mënyre unanimisht u fol për një Shqipëri që dinte të priste miq, për kostume të larmishme tradicionale, për një shoqëri të emancipuar, etj. Mbretëresha Geraldinë e freskoi atë ditë me sharmin dhe bukurinë e saj. Ajo u cilësua si mbretëresha më e bukur e kohës nga media prestigjioze si Paris Match e shumë të tjera. Ndërkohë Mbretëria Shqiptare mundësoi edhe 150 dasma të tjera. Çdo detaj i asaj dasme edhe sot mbetet madhështor dhe shembull për brezat pasardhës.

Prindërit e Princ Lekës kanë pasur gjithashtu një dasmë madhështore në Madrid, por nuk patën fatin të festojnë në vendin e tyre dhe t’i dhurojnë Shqipërisë një tjetër moment festimesh me pjesëmarrje Familjesh Mbretërore dhe aristokrate.

Sot, për ne të dy, është një emocion i madh, por gjithashtu edhe një përgjegjësi e madhe. Emocion pasi po realizojmë ëndrrën tonë, ashtu si çdo çift që shkon në altar. Për më tepër, për Princin është një emocion i madh pasi bashkon për herë të parë në vendin e tij të gjithë pjesëtarët e familjes e kushërinjtë që jetojnë në mbarë botën. Përveç këtij emocioni personal, për ne është një përgjegjësi akoma edhe më e madhe, pasi kjo dasmë do të jetë në vëmendjen mediatike kombëtare, si edhe ndërkombëtare. Për këtë arsye po mundohemi t’i japim një karakter sa më kombëtar, gjithëpërfshirës, në mënyrë që vendi ynë të paraqitet sa më mirë. Të ftuarit në dasmën tonë gjithashtu janë një vlerë e shtuar e këtij momenti të veçantë, jo vetëm për ne si familje, por për të gjithë shqiptaret. Ne të dy jemi të dedikuar ta vëmë dasmën tonë në shërbim të promovimi të vendit, duke promovuar Pallatin Mbretëror i njohur si Pallati i Brigadave, artin dhe muzikën, folklorin, kostumet tradicionale, kulinarinë, pijet vendase, etj. Çdo gjë, dëshirojmë te jetë pasqyrim i vlerave dhe kulturës sonë.

Shqiptarët mbeten nostalgjikë për atë ceremoni madhështore të dasmës së Mbretit Zog dhe ende shkruhet dhe bëhen dokumentarë mbi shkëlqimin dhe luksin e asaj dasme që përfshiu të gjithë vendin. Si i ke njohur ti përpara se të njiheshe me Lekën familjen mbretërore. Po fotografi të dasmës a kishe parë më parë? Ç’ndjesi të kishin lënë?

Për mua, Mbreti Zog është i pari udhëheqës që pati kurajën dhe vendosmërinë të implementonte një vizion konkret europian. Kjo u ndje në çdo fushë të jetës; drejtësi, shtetformim, siguri, arkitekturë, mjekësi, arsim, kulturë…Në ato kohë tejet të vështira për vendin, Mbreti arriti të ruante ekuilibrat e brishtë me një mjeshtëri të pashoqe. Nga ana tjetër, ai futi frymën europiane në familjen shqiptare. Për emancipimin e femrës ai u mbështet fillimisht tek të motrat, të cilat u bënë në një farë mënyre pasqyrim i vizionit të tij për gruan shqiptare. Dasma e tij shënon padyshim një moment kyç që mbetet simboli i asaj epoke.

Unë kam dëgjuar për Familjen Mbretërore nga gjyshja ime. Ajo e adhuronte Mbretëreshën Geraldinë. Mbaj mend kur një ekip televiziv nga Shqipëria shkoi në Afrikë të Jugut dhe sollën pamje të Familjes Mbretërore. Ne e ndoqëm atë program familjarisht. Gjyshes sime të ndjerë, Nënës Hava, iu mbushën sytë plot kur pa Geraldinën. “O Zot sa e bukur është, edhe sot! ” tha. Familja ime nga ana e mamasë kanë qenë mbështetës të mbretërisë dhe në familje flisnin lirshëm për vlerat e asaj periudhe. Por kuptohet, në vitet e diktaturës, me zë të ulët…

Fotografi të asaj dasme pak kam parë më përpara dhe shumë këto vite pranë Princit. Unë jam e pasionuar ndaj arkivit të fotove, ndaj edhe kam punuar shumë në albumet e vjetra. Kanë padyshim një magji ato foto, një sharm të jashtëzakonshëm…

Je në krye të një organizate filantropie e pagëzuar me emrin e Mbretëreshës Geraldinë. Si e ke parë figurën e saj gjatë këtyre viteve në Oborr ? Çfarë ke mësuar gjatë viteve më shumë për figurën dhe jetën e saj?

Për mendimin tim Mbretëresha Geraldinë kishte të gjitha virtytet që një Mbretëreshë duhet të ketë. Besoj vërtet që sa më shumë të kalojnë vitet, aq më i vyer do bëhet kujtimi i saj. Unë sa herë shoh foto apo emisione ku ajo flet, marr energji pozitive. Ajo kishte pafajësinë e një fëmije dhe pjekurinë e një të urti. Për më tepër,  thjeshtësia e saj është e pakrahasueshme.

Familja mbretërore ka edhe shumë figura të tjera femërore të rëndësishme si Nana Mbretëreshë, motrat e Mbretit Zog, Geraldina e Suzana. Çfarë përgjegjësie është të çosh përpara  trashëgiminë e tyre?

Nëna e Mbretit Zog, Sadije Toptani ishte një zonjë e hekurt në plot kuptimin e fjalës. Në të gjithë shkrimet e kohës, ajo përshkruhet si një nënë e përkushtuar, me kurajë dhe intuitë te jashtëzakonshme. Ajo ka qenë për Mbretin mbështetje dhe pikë referimi, këshilltarja e tij më e besuar. Ndërsa motrat e Zogut ishin promotorë të modernizimit të gruas shqiptare. Ato ishin të parat që veshën uniformë ushtarake, të parat që kalëruan si kalorëse, të parat që veshën rroba banje në plazhet e rivierës. Mbreti, përpara se të kërkonte emancipimin e gruas në familjet konservatore dhe patriarkale shqiptare, duhet dhe ishte logjike ta niste nga familja e tij. Motrat u bënë shembulli i parë i këtyre ndryshimeve të mëdha në rolin e gruas. Mos harrojmë se gruaja shqiptare ka votuar përpara se kjo e drejtë të merrej në shumë vende të tjera europiane. Roli i Princeshave në shoqërinë tonë ishte me shumë peshë. Ato kishin detyra në promovimin e turizmit, artit, sportit, ishin në krye të Kryqit të Kuq, etj. Madje vizita e tyre në SHBA u pasqyrua në të gjithë shtypin ndërkombëtar. Ato u komplimentuan për stilin, elegancën dhe notënglamour, që i shtuan imazhit të Shqipërisë. Më pas në jetën e Mbretit Zog dhe të gjithë vendit, erdhi ajo që ende sot mbetet ikona e emancipimit dhe dashurisë, Mbretëresha Geraldinë e Shqiptarëve. Unë nuk gjej fjalë ta përshkruaj atë energji pozitive që e karakterizonte. Mjafton të them që as kundërshtarët më agresivë të Zogut, as vetë diktatori, nuk tha dot kurrë një fjalë të keqe për Mbretëreshën! Ajo kishte një dashuri të pakufishme për bashkëshortin e saj, Mbretin Zog. Nga kjo dashuri rridhte edhe dashuria e madhe e saj për Shqipërinë dhe shqiptarët. Ajo në pak kohë mësoi gjuhën në mënyrë perfekte, mësoi zakonet dhe traditat tona. Jo vetëm i mësoi, por e deshi me shpirt vendin tonë dhe popullin që nuk e harroi kurrë. Imagjinoni, aq shumë e deshi ajo kombin shqiptar, sa Zoti ku ajo besonte me gjithë qenien e saj, ia plotësoi dëshirën e një jete: Të mbyllte sytë në vendin që i vuri kurorën e Mbretëreshës.

Mbretëresha Suzanë  jetoi kohët më të vështira të Familjes Mbretërore, pasi e gjithë jeta e saj si bashkëshorte e Mbretit Leka i kaloi në mërgim. Përveç kësaj, angazhimet e tij të shpeshta me udhëtime në vende të ndryshme, bënin që një pjesë të madhe të kohës ajo të kujdesej e vetme për mbarëvajtjen e Familjes dhe Oborrit. Ashtu sikurse Mbretëresha Geraldinë edhe ajo ushqeu dashuri të pakushtëzuar për Shqipërinë dhe shqiptarët, duke u bërë mbështetje e fortë për bashkëshortin dhe komunitetin shqiptar në Diasporë.

Përgjegjësia është padyshim e madhe kur hyn në një familje me histori, kontribute dhe tradita. Sot kuptohet konteksti është i ndryshëm. Fatmirësisht prej vitesh Princ Leka jeton në vendin e tij. Kjo na vendos shpeshherë në rol përfaqësimi, sidomos në udhëtime jashtë vendit, si edhe mbajtjen dhe përforcimin e lidhjeve me Familjet e tjera Mbretërore. Kjo kërkon përkushtim dhe investim të vazhdueshëm. Ndryshe nga paraardhëset e mia, unë kam lindur dhe jam rritur në Shqipëri, ndaj jam pjesë e këtij realiteti dhe dashuria për vendin ka lindur bashkë me mua. Formimi në vendin tim mund të ndihmojë në kompletimin e detyrave dhe angazhimeve tona. Gjithashtu puna me Fondacionin më lejon të jem pranë shtresave në nevojë , të udhëtoj dhe të njoh më mirë realitetet e ndryshme të vendit tim. Ndërkohë është e rëndësishme që unë, ashtu si paraardhëset e mia pranë Familjes Mbretërore, të jem vetvetja, me dëshirat dhe pasionet e mia, pavarësisht momenteve ku ka rregulla dhe protokoll. Mendoj se është e gabuar të përpiqesh t’i ngjash apo të imitosh dikë. Mund të frymëzohesh nga shembulli i dikujt dhe të japësh kontribut në mënyrën tënde.

Si e ke parashikuar jetën në Oborr pas kurorëzimit? Do të vazhdosh karrierën tënde si më parë apo do të ketë ndryshime ?

Përveç dëshirës së përbashkët për të krijuar një familje, nuk shoh ndryshime të tjera të mëdha. Ne, gjatë gjithë këtyre viteve kemi qenë në aktivitet dhe në shërbim të këtij statusi të veçantë. Shtëpia jonë vizitohet vazhdimisht nga përfaqësues të trupit diplomatik. Ne mirëpresim gjithashtu delegacione nga vende të ndryshme të botes. Ndonjëherë jam “prapa kuintave” duke u kujdesur që çdo gjë të shkojë mirë në takimet zyrtare ose darkat private në rezidencë, ndonjëherë tjetër jam në krah të Princ Lekës dhe e angazhuar në takime. Kjo varet nga tema e bisedave. Ne si çift ftohemi vazhdimisht nga Familje Mbretërore të Europës si edhe nga organizata apo fondacione me peshë ndërkombëtare. Gjatë këtyre aktiviteteve dhe Mbrëmjeve Gala, kemi rast të lobojmë për kombin shqiptar, të zgjerojmë kontaktet duke krijuar miqësi të reja dhe të rëndësishme për shqiptaret dhe në të njëjtën kohë të promovojmë kulturën tonë të pasur. Teatri gjithashtu është dhe do të mbetet pjesë e rëndësishme e jetës sime dhe për aq kohë sa ky pasion vazhdon, nuk shoh arsye të më bëjnë të heq dore.

Të kthehemi pas në kohë, si je njohur me Lekën? A ishte dashuri me shikim të parë?

Me Princ Lekën jam njohur në verë të vitit 2008. Në atë kohë ende jetoja në Paris dhe kthehesha në Shqipëri vetëm në pushime. Një pasdite së bashku me mamin dhe vëllain tim shkuam te Teatër-Park Kame në Ibë, ku ishte organizuar një pritje. Princ Leka ishte gjithashtu i ftuar në këtë event. Aty u prezantuam pasi ai kishte njohje me mamin dhe kështu filloi miqësia jonë. Pas asaj pasditeje pasuan edhe shumë pasdite të tjera ku dilnim bashkë, fillimisht si miq. Nuk e di në ishte dashuri me shikim të parë, por mund të them që nuk mbetem indiferent ndaj njëri-tjetrit.

Cilat kanë qenë etapat e marrëdhënies suaj? Gjatë njohjes me të, ti ende jetoje në Francë?

Për mua ishte i paimagjinueshëm krijimi i një lidhjeje në atë periudhe, pasi jeta ime ishte e organizuar në Paris, ku studioja dhe punoja prej vitesh. Megjithatë, Zoti ka planet e tij dhe nuk i merr gjithmonë në konsiderate planet që bëjnë njerëzit për jetën e tyre. Pas pushimeve verore, kjo miqësi në vend të zbehej po bëhej gjithmonë e më intensive. Filluam të kishim mall për njëri-tjetrin, të flisnim me orë në Skype, të udhëtonim shpesh drejt njëri-tjetrit…Pas dy vitesh vajtje-ardhje, Princ Leka bëri propozimin më të rëndësishëm në jetë… Dhe unë thashë “Po!” Lidhja jonë kishte kaluar në shumë sakrifica, pasi distanca është një provë e rëndë për dashurinë. Them se fejesa jonë erdhi natyrshëm dhe e pa sforcuar, erdhi si rezultat i dëshirës për të filluar një jetë sëbashku.

A kishe ndonjë stepje fillimisht për shkak të prejardhjes së tij mbretërore? Çfarë të tërhoqi së pari tek Leka?

Nuk mund të them se kishte stepje, pasi nuk ushqeja ndonjë paragjykim. Përgjithësisht marrëdhëniet me njerëzit i filloj në pikën zero, pa u ndikuar nga pozicionet dhe statuset sociale. Kështu jam unë…

Ai që në njohjen e parë ishte shume i komunikueshëm, i thjeshte, njerëzor, me humor dhe i hapur. Që ditën e pare të njohjes ishim shume komod me njeri tjetrin, sikur njiheshim prej kohesh. Dëshira për t’u takuar përsëri lindi që atë ditë.

Jeta e lirë prej aktoreje dhe ajo protokollare si e fejuara e Princit të Shqipërisë, e ke pasur të vështirë të hyje brenda rolit të ri, i cili nuk ishte më një rol në skenë?

Mendoj se di ta bëj ndarjen e këtyre dy dimensioneve. Në profesion jam shumë e përkushtuar dhe serioze. Të qenit pranë Princ Lekës nuk e ndryshon në asnjë moment përkushtimin tim. Ndërkohë jeta pranë tij ka padyshim angazhime të një lloji tjetër. Për aq kohë sa ky status më shërben për te qenë e dobishme për promovimin e vendit, ndihmën konkrete nëpërmjet fondacionit etj., mendoj se më plotëson një dimension shumë më njerëzor dhe e pasuron jetën dhe botëkuptimin tim akoma më shumë . Ndaj jam përkushtuar me shumë dëshirë në këtë rol pranë Familjes Mbretërore.

A ke luajtur ndonjëherë më parë ndonjë princeshë në teatër?

Deri tani nuk kam pasur rast të interpretoj role princeshash. Ndoshta në një të ardhme.

Pas dasmës do të ketë një muaj mjalti dhe ku do të udhëtoni ?

Pas dasme do të ketë patjetër disa ditë pushimi për të dy. Por, për arsye diskrecioni, destinacionin preferojmë të mos e bëjmë publik.

Pas martese Elia Zaharia do të jetë Princeshë Elia, apo Mbretëreshë Elia? Do të mbash të njëjtën kurorë të Geraldinës? Emocione? Përgjegjësi?

Pas martese, titulli që do të njihet do të jetë Princeshë. Mbretëreshë do të ishte nëse edhe Princi do të ishte shpallur Mbret. Kurora e Mbretëreshës Geraldinë, për fat të keq është shitur rreth viteve ’50 . Përpara pak muajsh doli për herë të parë në ankand dhe të jem e sinqertë e përjetuam me emocion dhe trishtim. Emocion, pasi nuk kishim asnjë ide se ku ndodhej dhe një ditë u shfaq papritur. Trishtim pasi për Mbretëreshën Geraldinë mendoj do të këtë qene mjaft e vështirë të ndahej prej saj. Kjo jo për vlerën materiale sesa për simbolikën që kurora përfaqëson. Shpresoj shume që një ditë kurora e Geraldinës të kthehet në Shqipëri, pasi këtu e ka vendin.

Gjithsesi simboli i kurorës së Skënderbeut që qëndronte mbi kurorën e Mbretëreshës, do të mbahet atë ditë me po atë dinjitet dhe krenari.

 Cilat janë projektet e reja me fondacionin që drejtoni? Do të vazhdoni të kontribuoni në zonën e Matit? Si e presin matjanët dasmën tuaj? Besoj duhet të jetë shumë e fortë ndjeshmërie nga ato anë…

Me fondacionin më presin disa projekte në të ardhmen e afërt. Do të vazhdoj intensivisht angazhimin me projekte të ndryshme pranë fëmijëve me aftësi të kufizuara. Projekti i fundit në Shkodër me këtë shtresë ishte gjithashtu masiv.

Mati është shpirtërisht i lidhur me Familjen Mbretërore dhe është mëse e natyrshme që ta përjetojnë këtë dasmë si një familje e madhe. Ai është padyshim ne vëmendjen tonë të veçantë, por jo vetëm. Mendoj qe fondacioni do trokasë në shumë krahina të harruara dhe lëna pas dore.

Po projektet në teatër ? Do të vazhdosh punën me audicione për role të rinj? Dimensionet e tua si princeshë dhe si aktore qëndrojnë pranë e pranë edhe fizikisht. Si arrin t’i ndash nga njëra-tjetra apo nuk ka pse i ndan?

Arti dhe teatri kanë të bëjnë me pasionin tim për të cilin unë jam shkolluar, kam sakrifikuar dhe investuar për vite e vite…Ndërsa angazhimet në Oborrin Mbretëror janë të një natyrë krejt tjetër, kanë të bëjnë me përgjegjësinë dhe ndërgjegjen qytetare, me bartjen e një historie dhe vazhdimësinë e saj, me përfaqësimin dhe promovimin e vlerave dhe kulturës sonë të përbashkët. Ndoshta të qenit artistë më bën më të ndjeshme ndaj rolit që arti dhe kultura luan në një shoqëri, ndaj peshës dhe rëndësisë së tij për një popull.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...