Published On: 21 Mars, 2016

Ekstremi i djathtë në Gjermani shfrytëzon rastin e vëllait të kryeministrit kundër Merkelit (video)

Pak ditë pas fitoreve të rëndësishme në garën me partinë e kancelares Merkel, partia e ekstremit të djathtë në Gjermani, Alternativa për Gjermaninë, AFD, e ka sulmuar Merkelin me Kosovën.

Kjo parti ka bërë një poster të veçantë, për të treguar se vëllai i kryeministrit të Kosovës, Isa Mustafa, ka kërkuar azil në Gjermani, në kohën që Merkel e priste në Berlin Isa Mustafën, raporton KTV.

“Nuk është shaka. Vëllai i kryeministrit të Kosovës ka kërkuar azil në Gjermani”, shkruan në poster.

Në një postim në Facebook, AFD-ja e shpjegon çka mendon për këtë.

“Në çmendurinë e imigrimit të muajve të fundit në Gjermani, asgjë nuk është e pamundur. Ka pasur një kërkesë për azil nga vëllai i kryeministrit të Kosovës –vetëm pak ditë para se kryeministrit të pritej në Berlin nga ana e kancelares Merkel. Arsyeja, e ka pranuar kryeministri, se i vëllai vuan nga një sëmundje që nuk shërohet në Kosovë? Azil për shërim sëmundjesh? Çmenduri e prodhuar në Gjermani. Koha për ndryshim. Koha për AFD-në”, ka shkruar kjo parti.

Partia që udhëhiqet nga Frauke Petry është fuqishëm kundër ardhjes së refugjatëve në Gjermani. Në zgjedhjet e fundit rajonale këtë muaj, AFD-ja e mundi në disa rajone CDU-në e Merkelit dhe tani përfaqësohet në 8 parlamente shtetërore në Gjermani.

Një numër mediash ndërkombëtare kanë raportuar për kërkesën e vëllait të kryeministrit për azil në Gjermani, duke thënë se kjo bëhet për shkak të kushteve të mjerueshme të shëndetësisë në Kosovë.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...