Published On: 5 Prill, 2016

Ekspozitë kushtuar Nënë Terezës në Hamburg

 
Më datën 08.04.2016 në Hamburg të Gjermanisë ku jeton dhe vepron artisti me prejardhje shqiptare, Mentor A. Ejupi Toro, hapet ekspozita personale me titullin:

“The Year of The White Spirit” ( Viti i shpirtit të bardhë).

Kjo nuk është ekspozita e parë që artisti me emër në mërgatë, Mentor A. Ejupi hapë në Europë. Ekspozitat e tij janë të shumta dhe gjithmonë kudo që është prezantuar, ka nderuar dhe ka përfaqësuar denjësisht vendlindjen e tij Shqipërinë ( Kosovën). Gjithashtu për tu përmendur është projekti artistik “Das Wasser Projekt” ( Projekti i ujit.), ku kritiku i njohur i artisti Z. Thomas R.Schulz u shpreh : „Artisti Mentor A. Ejupi mund të përfaqësojë artin e tij me krenari në gjithë botën, duke e vlersuar nga talenti, domethënia dhe vlera artistike“.

Pas këtij projekti një tjetër projekt gjigant prezanton artisti i lartpërmendur me titullin: “iPad ART” – Expozita e parë në Europë, me piktura të realizuara në iPAD.

Ekspozita qe artisti shqiptar z. Ejupi hapë ka një domethënie të madhe sepse i dedikohet të madhes Nënë Tereza, që kudo fali shpirtin e saj për te ndihmuar të varfrit edhe kurrë nuk harroj vendlindjen e saj, Shqipërinë!

Artisti Mentor A. Ejupi lartëson veprën e saj me anë të penës, ku kombinon dhe ndërthur dy pikëpamje vizuale: Atë të Nënë Terezës, ku bota mbarë e njeh, dhe shaminë karakteristike të saj në ngjyrën bardhë dhe blu. Këndvështrimi tjetër është ashtu si autori e sheh edhe e ndjen figurën e të madhes Nënë Tereza. Duke filluar nga Popart e deri tek abstraktja!

Artisti shprehet: “Unë pikturoj shumëllojshmërinë e personaliteti të saj, unë pikturoj shpirtin e saj.”

Ekspozita në fjalë hapet për të gjithë vizitorët ditën e premte, pra me 08.04.2016 në orën 19:00 në Hamburg të Gjermanisë:

Lüneburger Strasse 4, 21073.

Expozita do të qëndrojë e hapur deri më 10.04.2016.

Gallery Mytoro

Hamburg, Prill 2016.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...