Published On: 22 Janar, 2016

Ekspozitë fotografish, e sjellin fuqishëm presidentin historik Ibrahim Rugova

  • “Rugova”, ishte ekspozita e cila erdhi nëpërmjet syrit të aparatit të Fahredin Spahisë. Sipas fotografit dhe krijuesit të ekspozitës, këto fotografi nuk ishin menduar për ekspozitë, ato thjeshtë kanë qenë një lloj reagimi i fotografit karshi personalitetit të presidentit Rugova.

 

Sapo hyje në hollin e Bibliotekës Kombëtare të Kosovës, e vëreje se diçka është më ndryshe, sidomos kur kaloje shkallët dhe mbërrije në hollin kryesor, aty ku shpeshherë kemi ekspozita të ndryshme, por kësaj radhe një e tillë ishte më e veçantë. Përreth shikoje e shihje gjithkah fytyrën e presidentit historik, shikoje libra për të, e gjëra të ndryshme, të cilat të pranishmëve që ishin në një numër shumë të madh ua rikthyen kujtesën dhe e rikthyen kohën kur frymonte Rugova.

Kjo ngjarje që ishte në bashkëpunim me Bibliotekën Kombëtare të Kosovës e Ministrinë e Kulturës, Rinisë e Sportit, u mirëprit edhe nga familjarët e presidentit të ndjerë i cili si sot dhjetë vite më parë u nda nga jeta. Për ta nderuar figurën e Presidentit Ibrahim Rugova i pranishëm ishte edhe kryeministri i Kosovës – Isa Mustafa, bashkë me kabinetin e tij. Kjo ngjarje përpos që solli fotografi të ndryshme për presidentin historik, poashtu u promovuan edhe dy libra -“Kujtesa e Rugovës”, një libër studimor nga një grup autorësh dhe libri bibliografik i autorit Munish Hyseni “Ibrahim Rugova Bibliografi letrare 1961-2015”, e cila u quajt një vepër shumë e mirëseardhur për studiuesit e Rugovës.

“Mund ta them para jush se forma e veprimtarisë së sotshme për Rugovën, në Bibliotekën Kombëtare të Kosovës është përcaktuar të jetë si një përfshirje e jona në një kujtesë emocionale për Rugovën, që ka jehonën vizuale të fotografisë dhe të diskursit për Rugovën, secila e fokusuar në dy fytyra, portretin njerëzor të tij nëpërmjet fotografisë në njërën anë si dhe të mendimit të tij nëpërmjet tekstit në anën tjetër. Pra duke dëgjuar, parë e lexuar Rugovën ne mund të jetojmë e përjetojmë jehonën intelektuale të Rugovës”, tha në fjalën e tij të rastit drejtori i Bibliotekës Kombëtare të Kosovës-Fazli Gajraku.

“Rugova”, ishte ekspozita e cila erdhi nëpërmjet syrit të aparatit të Fahredin Spahisë. Sipas fotografit dhe krijuesit të ekspozitës, këto fotografi nuk ishin menduar për ekspozitë, ato thjeshtë kanë qenë një lloj reagimi i fotografit karshi personalitetit të presidentit Rugova.

“Në momentin kur është kërkuar nga unë që të bëj diçka të tillë nga Biblioteka por edhe nga Ministria e Kulturës, unë e kam përkrahur projektin me një ndjeshmëri të jashtëzakonshme sepse edhe fotografitë i kam bërë ashtu, nuk i kam bërë këto fotografi asnjëherë për ti ekspozuar, thjeshtë ka qenë një lloj reagimi im karshi këtij personaliteti të jashtëzakonshëm, që unë mendoj se është ikonë edhe intelektuale edhe politike e shqiptarëve në përgjithësi, është model se si duhet të reflektojë një intelektual por edhe një politikan”, tha për KultPlus Fahredin Spahija i cili përfundoi duke thënë se me këto pesëmbëdhjetë fotografi është munduar të përcjellë një informacion për gjeneratat e reja të cilat nuk e kanë pasur mundësinë ta takojnë apo ta përjetojnë fjalën e Ibrahim Rugovës. / KultPlus.com 

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...