Published On: 12 Tetor, 2016

Ekspertët: Apeli i Thaçit, i nxitur nga Specialja

Ftesa e Presidentit Thaçi ndaj kryeprokurorit Lumezi për t’i zbardhur vrasjet, në veçanti ato të pasluftës, po shihet si hipokrizi. Madje, akterë politikë thonë se deklarata e Presidentit është nxitur nga procesi i Gjykatës Speciale. Madje, në LDK thonë se vetë Thaçi është përgjegjësi për krimet e pasluftës

Kërkesa e Presidentit të Kosovës Hashim Thaçi, drejtuar kryeprokurorit Aleksandër Lumezit për t’i zbardhur të gjitha krimet e luftës dhe të pasluftës, është cilësuar si aspak serioze. Përfaqësuesit e partive kryesore në vend konsiderojnë se një veprim të tillë Presidenti Thaçi e ka bërë vetëm për qëllime personale, që ta shfajësojë veten dhe t’i ikë sadopak Gjykatës Speciale.

Madje, anëtarë të LDK-së kanë vlerësuar se vetë Presidenti Thaçi është përgjegjësi kryesor për krimet e pasluftës derisa partitë opozitare veprimin e fundit të tij e kanë cilësuar si tejet absurd. Kjo pasi, siç thonë ato, krimet e pasluftës dyshohet haptas t’i ketë kryer SHIK-u, që në atë kohë udhëhiqej nga i pari i PDK-së, Kadri Veseli.

Në anën tjetër njohësit e Kodit Penal i kanë thënë gazetës “Zëri” se dosjet e vrasjeve në veçanti të atyre të pasluftës duhet të hapen sa më shpejt. Ndërkaq, hulumtuesit dhe njohësit e drejtësisë thonë se kryeprokurori nuk duhet assesi të pranojë këshilla se kë duhet hetuar e kë jo, qoftë ai edhe Presidenti.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...