Published On: 15 Janar, 2016

Eksluzive: Tradhëtari i kombit Fatmir Sheholli punojë që Kosova të mbetet nën okupimin serb (Foto)

9 Gushti i vitit 1999, gazetarin Fatmir Sheholli e gjenë në Beograd, bashkë me disa kolegë të tij nga mediet serbe. Si shqiptar që ishte, ai u pyet gjerë e gjatë për situatën në Kosovë.

Këtë intervistë, të cilën Magazina.al e posedon të plotë, Sheholli po e jepte pas shumë vrasjeve, masakrimeve, përndjekjeve e një mori krimesh që regjimi serb i kreu mbi popullatën civile shqiptare.

Por, Fatmir Sheholli në deklaratat e tij të zbardhura në një faqe që i dedikohet diktatorit Slobodan Milosheviç, jep një pasqyrë krejt tjetër, duke i mbajtur anën serbëve e duke akuzuar rëndë në adresë të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës.

“UÇK-ja ka marrë përkrahje të madhe nga Amerika dhe Gjermania. Por pse? SHBA-të ishin prijëse kundër terrorizmit, por në rastin tonë e përkrahën terrorizmin e UÇK-së. Para dy vitesh, në një natë Janari 1997, UÇK-ja vrau babain tim, Maliç Shehollin. Ai u quajt tradhëtar sepse e përkrahi Jugosllavinë dhe qeverinë e Serbisë, jo UÇK-në. Ai donte të jetonte me të gjitha grupet etnike në Kosovë. Ishte 51 vjeçar. UÇK-ja vet na tha se e vranë” – ka thënë Sheholli për mediet serbe, transmeton Magazina.al

Sheholli pati deklaruar se UÇK-ja nuk ka vrarë vetëm babain e tij, Maliç Sheholli, i cili ishte deputet i partisë socialiste serbe, e të cilën e drejtonte Slobodan Milosheviç.

“UÇk-ja ka thënë se ka vra më shumë se një mijë persona se nuk ishin shqiptarë ose që kërkonin të mbeten nën Jugosllavi. Dhe në këtë shifër nuk përfshihen edhe ushtarët e vrarë nga radhët e armatës jugosllave” – vazhdon Sheholli

I pyetur për metodat që përdorin UÇK-ja për të vrarë dikë, Sheholli pati thënë:

“Çka t’iu them më shumë? Ata po vrasin njerëz. Duke i mbytur e torturuar”. 

Sheholli ka thënë poashtu se bashkë me pjestarët e UÇK-së, familjen e tij në Podujevë e kanë torturar edhe trupat e KFOR-it.

Veç UÇK-së, Sheholli në këtë bisedë për mediet serbe ka dalë kundër edhe për intervenimin e NATO-s.

“Shqiptarët janë lënduar nga të gjitha palët, por më së shumti nga bombardimet e NATO-së. Më shumë se 300 shqiptarë janë vrarë nga intervenimi” – akuzon tutje Sheholli.

Ai poashtu ka thënë se SHBA-të nuk janë informuar drejtë, meqë siç shton, shqiptarëve u janë respektuar gjithmonë të drejtat në Jugosllavi.

Fatmir Sheholli, ka ushtruar funksione të rëndësishme në vend, kryesisht në institucione si ministri e komuna të udhëhequra nga serbët. Së fundmi ai punon si këshilltar i kryetarit të Graçanicës. I njëjti ftohet shpesh edhe nga mediet vendore në cilësinë e analistit politik, e madje edhe pati drejtuar emisione televizive.

Fatmir Sheholli nuk është shqiptari i vetëm që ka dhënë deklarata kundër shtetësisë së Kosovës dhe luftës së UÇK-së. /Magazina.al

 

intervista-1024x501

 
Displaying 3 Comments
Have Your Say
 1. Mexhit thotë:

  Po sigurisht edhe ti e paske pas baben shok me bab te keti trathtarit e per qata ti kur ti pajsh keto tri shkronja t’shejta “UÇK”ta vrajn synin se ti ndoshta je msu me i pa ato tri shkronjat SPS.Pajtohna plotsisht me komentusin lart qe tha: Qeni osht bir qeni.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(2) Nuk Pelqej(0)
 2. Ska faj ky se qeni eshte bir qeni, su duft me ja vra veq baben po edhe thmin ne djep…
  Dardha bon veq dardha edhe Maliq sheholli ja ba lozen si vet … o nanen e shkive jau q….. se nu baft apet naj luft mas pari duhet me ju pastru juve, po skini faj ju se edhe do komandanta kan bashkpunu me juve qata jeni gjall…

  Përgjigjiuni
  Pelqej(33) Nuk Pelqej(6)
  • e verteta thotë:

   Ske faj ti se qesi berlloku sikur ti qe vrasin femije e njerez te pafajshem qe nuk mendojnu sikur ju kan qene edhe keta mutat e UQK..po keta mutat nuk kan luftu fare bree keta vetem civila kan vra, keta do ti denoj Zoti madh nje dite, vetem se ka filluar ti denoje, shiqo kosoven e “pamvarur” ka mbete vrim e zeze ne evrope, katrahur, ne karanten jeni te mbyllur askush nuk ju deshiron prandaj edhe keni regjim te vizave, se kafshet e egra askush nuk i deshiron ne vendin e vet.

   Përgjigjiuni
   Pelqej(3) Nuk Pelqej(9)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...