Published On: 27 Prill, 2016

Ekskluzive: Zyrtarët europianë sot e konfirmojnë lajmin pozitiv për vizat

  • Zyrtarë të lartë të BE’së sot pritet t’ia konfirmojnë Kryeministrit Isa Mustafa lajmin për liberalizimin e vizave. Komisioni Europian këtë vendim do t’ia komunikojë Këshillit të BE’së javën e ardhshme.

Sipas burimeve të Gazetës Express, Mustafa gjatë takimeve me Presidentin e Komisionit Europian Jean Claude Juncker dhe Përfaqësuesen e Lartë të BE’së Federica Mogherini do të mësoj për vendimin e Komisionit Europian për t’i rekomanduar Këshillit Europian liberalizimin e vizave për Kosovën.

Më pas ky mekanizëm që përbëhet nga shtetet anëtare të Bashkimit Europian pritet të vendos për hapat e mëtejmë. Komisioni Europian këtë vendim do t’ia komunikojë Këshillit të BE’së të mërkurën e ardhshme.

Kryeministri Isa Mustafa ndodhet në Bruksel për takime me zyrtarë të lartë të BE’së. Bashkë me të atje po qëndron edhe Ministri i Integrimeve Bekim Collaku. Deri më tani ata kanë takuar Nënkryetaren e Parlamentit Europian Ulrike Lunacek ndërsa pas pak priten edhe takimet me zyrtarë të lartë europianë.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...