Published On: 23 Maj, 2016

Ekskluzive: Zbulohet skenari i negociatave Thaçi e Veseli me të arrestuarin Azem Syla

 A do të jetë Isa Mustafa kurbani i Hashim Thaçit, Kadri Veselit dhe Xhavit Halitit

 

Burime të shërbimeve të sigurisë, për Shqiptari.eu, zbulojnë negociatat që po zhvillohen në trekëndëshin, Presidencë-Kuvend-Dyzë. Nga njëra anë njerëz të Hashim Thaçit -president i vendit, të Kadri Veselit-kryetar i Kuvendit dhe të Azem Sylës që gjendet në burgune Dyzit, po i negociojnë kushtet dhe mundësitë e lirimit të tij.

Një nga problemet më të mëdha të institucioneve qendrore të Kosovës është, se si të lirohet Azem Syla nga burgu i Dyzit, dhe jo se si të zhvillohet Kosova dhe demokracia e saj apo vendosja e shtetit ligjor. Drejtuesit kryesor të vendit janë të fokusuar tek manipulimi i rendit dhe ligjeve dhe shtetit ligjor.

Negociata në fakt me Azem Sylën janë bërë që nga fillimi, para arrestimit të tij, por që këta me shumë vështirësi arrinin ta bindnin Azemin që të dorëzohej, madje ai ka provuar edhe kërcënimin, vetëm e vetëm që të mos binte në burg, pasi ‘dinjiteti’ dhe ‘fytyra’ e Azemit se duronin këtë.

Kur Azemi ishte në kërkim, ai në fakt disa ditë ka qenë pran kryeministrit dhe kryekuvendarit, dhe në këto kushte ai as që mund të arrestohej nga policia pasi ishte në territorin, e mbrojtur qeveritart dhe kuvendar, të dy nga autoritetet më të larta të shtetit. Madje ai është dalë haptazi edhe në publik dhe para kamerave, edhe të kryeministrit Isa Mustafa, si çelësi kinse i arrestimit të Azem Sylës, për të përfituar zemrat në Bruksel për liberalizimin e vizave.

Pra, realisht tani për tani, është e qartë se arrestimi i Azem Sylës ishte pjesë e skenarit të negociatave përkatësisht ujdive, të krerëve të shtabeve të milionerëve.

Me këshilla të Hashimit edhe të Kadrisë ishte larguar “Daja” dhe më pas për tu ndjekur, dhe kështu për të krijuar distancën me tyre para opinionit. Dhe pas largimit prej tyre, policia ka filluar ta gjurmojë vendndodhjen e “Dajës”, dhe pastaj ‘dorëzimin’ paqësor të tij.

Por, ky skenar për “Dajën” e ka një skenar paraprak të realizuar nga negocime të tilla nga njerëz të Hashim Thaçit e Kadri Veselit me Sabit Gecin.

Me çfarë qëllimi dhe marrëveshje është liruar Sabit Geci, i dënuar nga drejtësia madje për krime lufte? Pos me marrëveshje, që ai të dëshmojë në Hagë si dëshmitar i mbrojtur i Gjykatës speciale, ai do të merrë një kompensim prej 20 milionë eurosh. Pra, krimneli edhe fiton lirinë, edhe kryen ‘nderin’, dhe shton pasurin e fituar me krime, zhvatje dhe me çka jo.

Ky skenar që po pritet të përmbushet edhe në rastin e Azem Sylës, do t’ju kushtojë shtabit të milionerave dyfishin e shumës së investuar për Sabit Gecin, që do të mund të arrijë deri në 50 milionë euro.

Paratë do ti përdor për tu mbrojtur nga të gjitha llojet e akuzave për të gjitha llojet e krimeve.

Por, nëse del “Daja” nga burgu, a do të thotë se triumfoi drejtësia dhe a ishte kusht i liberalizimit të vizave arrestimi i “Dajes”, dhe selirimi i tij nënkupton anulimin e heqjes së vizave.

Ministritë e sigurisë (të rendit dhe të ushtrisë) të vendeve të Bashkimit Eurppian, po mbledhin informacione, dhe e kanë në vëmendje pikërisht rastin Syla dhe se si do të sillet Kosova ndaj rasteve të ngjashme që janë në proces hetimi dhe arrestimi.

Bashkimit Europian nuk ju interesojnë aq shumë ligjet, sa zbatimet e ligjeve, krijimi i task forcave kundër korrupsionit, pasi kështu nuk bindet se luftohet krimi dhe korrupsioni.

Krijimi i këtyre trupave antikorrupsion edhe pse formal dhe juridik, nuk ju intereson Brukselit dhe as Berlinit apo Londrës, qendrave të vendosjes dhe me shumë ndikim në BE.

Gjithashtu pa shtet ligjor nuk ka as investime.

Këto negociata dhe marrëvedhje dëshmojnë se krimi i organizuar është vet Presidenca, Kryeministria dhe Kuvendi, dhe kështu nuk ka shans Kosova për anëtarësim në BE.

Madje edhe vizat nuk mund të hiqen, por nëse edhe hiqen ato do të rikthehen pasi fluksi i zbarkimit në BE do të jetë i jashtëzakonshëm.

Por, në gjithë këto skenare kryeministri Isa Mustafa po rrezikon të jetë kurban i Hashim Thaçit, Kadri Veselit dhe Xhavit Halitit, pas rritjes së numrit të dosjeve ndaj tij. SHQIPTARI.EU

 

 
Displaying 3 Comments
Have Your Say
 1. Rugovista mos harroni ta lexoni edhe kete për Rugovën

  http://dialogplus.ch/leter-ibrahim-rugoves-115149

  Përgjigjiuni
  Pelqej(0) Nuk Pelqej(1)
 2. Për t’iu bërë ballë këtyre hienave (Hashimit, Xavitit, Kadrise, Isa duhet ta kete afër veti Donika Gërvallen e cila në çdo askpet eshte më e fortë se secili mashkull kokëtul qe e ka në Këshillin e Përgjithshem, përveç forcës që Donika nuk e ka.
  Donikës duhet t’i kërkohet falje, t’i thuhet eja e fol sa të duash dhe propozo çka të duash dhe cilin post e do, nese vertete ajo po lufton për ndonjë post. Sikur Donika t’i afrohej PDK-së, apo AAK-së e mos te themi LVV (qe ka shume nevoje) të gjithe do t’i thonin me duartrokitje °Donikë çfarë do, veç trego”?
  LDK duhet te kuptojë se me Doniken fiton shumë, madje më shume sesa qe mendojne disa mendjemëdhenj që shtiren si mendjendritur!

  Përgjigjiuni
  Pelqej(10) Nuk Pelqej(2)
 3. keto informata te dredehinave te hashim thaqoviqit kadri veseloviqit e xhavit halitoviqit do te botohen edhe ne perendim dhe ma von do te keni te kjart edhe sa koh do te jeni ne pushtet se ju jeni pr etj vetem te partis juj jo te shiptarve te kosoves thaq ti nuk mund te je pr im as i asnji shiptar vetem ndoshta je i qeveris tande sepse mas par ti je qoban dhe qoban do te mbetesh djali i cili e ka baben shpiun shpifs me pli te bardh

  Përgjigjiuni
  Pelqej(4) Nuk Pelqej(3)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...