Published On: 19 Prill, 2016

EKSKLUZIVE: Zbulohet libër i rrallë për Skënderbeun! (Foto)

Çezar Ndreu

Na ka rënë në duar një libër i rrallë 500 vjeçar, i cili jo vetëm nuk ndodhet në institucionet tona të kulturës si në biblioteka, arkiva…, por sipas të gjitha gjasave as nuk është përmendur apo cituar nga studiuesit shqiptarë të historisë së lavdishme të Skënderbeut.
Bëhet fjalë për një libër kushtuar kryeheroit tonë Gjergj Kastriotit – Skëndebeut, që mendohet tani të jetë edhe më i vjetërs se kryevepra e Marin Barletit.

Titulli i Librit është: “Commentarii delle cose de Turchi, di Paulo Giouio, et Andrea Gambini, con gli fatti, et la vita di Scanderbeg.
Është një libër ndoshta me histori më të vjetër se ai i shkruar nga Marin Barleti për Historinë e Skënderbeut.
Barleti e shkuajti Historinë e Skënderbeut në Itali, dhe në Romë e botoi në latinisht me 1510.
Autori quhet Andrea Gambi është historian nga më të hershmit që ka shkruar për dyndjet turke në Europë.
Ka lindur në FIRENZE ITALI. Dihet se ka vdekur me 1529.
Ndoshta për botën shqiptare ky autor apo ky libër është i panjohur.
Do të ishte me rëndësi përkthimi i këtij libri të vjetër, thesar për historinë tonë pasi mund të gjenden fakte të tjera apo të krahasohet me atë çka ka shkruar Barleti.
Ndoshta akademikët shqiptarë e dinë si fakt punën e këtij libri, por unë po e theksoj se Libri i famshëm gjendet në Biblotekën e Firenzës – Itali, ndoshta dikush i apasionuar pas “vjetërsirave” do të ketë mundësinë ta shohë apa ta lexojë në origjinal.
Libri është botuar pas vdekjes së autorit dhe mban datën 1545. /GAZETA SHQIPTARI.EU

 
Displaying 8 Comments
Have Your Say
 1. Woldemar thotë:

  Libri është krejt i njohur për pothuajse të gjithë që kanë punuar dhe shkruar për Skënderbeun. Madje ai ndodhet edhe në Tiranë, në Bibliotekën Kombëtare, i regjistruar edhe në katalog si vijon: Comentarii delle cose de Turchi, di Pavlo Giovio et Andrea Cambini con Gli fatti, et la vita di Scanderbeg. In Vinegia, in casa de’Figlivoli di Aldo, nell’anno M.D.XXXXI [1541]. 36 fl. Nr. i pozicionit: An III / U 21.

  E kanë përdorur: Noli, Gegaj, Jup Kastrati & Kasem Biçoku në “Bibliografinë” e tyre, Kr. Frashëri, A. Plasari etj.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(1) Nuk Pelqej(0)
 2. Iliri thotë:

  Si jane gjasat qeky thesar te sillet ne Shqipni ose Kosove?.Se paku ndonji kopje,fotokopje ndonji forme tjeter ndoshta digjitale?Nese u lehet intitucioneve te kultures te Shqipnise apo Kosoves me siguri ka per tu harrue.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(1) Nuk Pelqej(3)
  • GENC thotë:

   O zoteri, po jua them dhe njehere: Ne Biblioteken Kombetare Tirane ekziston ne 6 kopje dhe botime te hershme, ku, 3 nga keto jane botime te rreth 15 vjeteve me perpara sesa ky botim i pretenduar si “Zbulim i madh”. (Lexo shenimet e meposhtme te GENC, per sqarim. “Me qetesi e dashuri”

   Përgjigjiuni
   Pelqej(1) Nuk Pelqej(0)
 3. trike trake trike balake ;) thotë:

  Trike trake trike balake 😉

  Përgjigjiuni
  Pelqej(0) Nuk Pelqej(0)
 4. Liljane Quku thotë:

  Do doja té dija mé shumé per kyt liber…

  Përgjigjiuni
  Pelqej(0) Nuk Pelqej(1)
 5. Genc thotë:

  Eshte e habitshme sesi interneti i ka dhene gjithkujt mundesi te thote lloj-lloj skupesh te paverteta. Konkretisht, per librin ne fjale: Ne Bibloteken Kombetare Tirane ekzistojne 6 kopje(ksombola) te Andrea Cambinit edhe Pal Jovit(Paolo Jovio) te viteve me te hershme te botimit(shih bibliografine ALBANICA-1): v.1529,1537,1538,1540,1541(2 botime).
  Gjithashtu bibliogr.albanese e E.Legrand ka 4 cope(nga v.1538-1562)
  ….pa permendur dhe bibliografi te tjera.
  Ky liber eshte perkthyer ne shqip dhe botuar ne Rome ne vitin jubular te 500 vjetorit te vdekjes se Skenderbeut ne vitin 1968.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(10) Nuk Pelqej(0)
 6. Flori thotë:

  Gjetja (ekzistenca) e nje libri qe trajton figuren unike tè kombit tone pra tè heroit Gjergj Kastriotit – Skenderbeut,nuk eshte thjeshte ceshtje e “dikushi”,por e Institucionit perkates né Qeveri e cila pa humbur kohe tè nxjerre nje fond tè posacem per tè ngarkuar Historianin-specialist e perkthyes per tè nxjerre né pah vlerat jo vetem tè librit, por njekohsisht historine tone kombetare qe eshte padyshim me e lavdishmja per tè gjithe koherat.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(11) Nuk Pelqej(1)
 7. Idajet Jahaj, shkrimtar, Vlore. thotë:

  Libri eshte nje mrekulli.Nje bum ne boten tone historike. Aq e madhe eshte vlera e tij, sa qe nuk mund te besohet kjo mrekulli! Ai qe e ka gjetur duhet te shpallet “Nder i Kombit”. Te merret, te perkthehet urgjent, ne mijera cope, sepse konsolidon bazat e kombit tone ne nje periudhe gjiganti, siç iste GJERGJI YNE I MADH…Perqafime te atdhetarta gjetesit, sherbyesit te devotshem te kombit tone…

  Përgjigjiuni
  Pelqej(22) Nuk Pelqej(3)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...