Published On: 1 Mars, 2016

Ekskluzive: Xhabir Zharku e rrëmbeu, torturoi dhe e ekzekutuan eprorin Selman Kuqi!

Shqiptari.eu, më tej ju sjellë një nga tregimet më të dhimbshme të luftës. Besojmë se ju kujtohet se njëra prej ngjarjeve më të dhimbshme pas luftës ishte ekzekutimi pas luftës i katër ushtarëve të FARK-ut, të Brigadës “Mërgimi” nga njerëz të Ramush Haradinajt, kur edhe plasi konflikti disa vjeçar mes kësja familje dhe strellcasve, Sadikaj.
Por, një ngjarje thuaja edhe më dramatike, edhe më trishtuese, për të cilën thuaja kurrë nuk u tha asgjë, është vrasja e eprorit ushtarak Selman Kuqi, për të cilin shqiptari.eu, në një shkrim të pak ditëve më parë (http://www.shqiptari.eu/dosje-nga-gjykata-speciale-xhabir-zharku-dyshohet-se-ekzekutoi-tre-ushtare-dhe-nje-epror-2/) rrëfeu se dosja e tij do të jetë pjesë e Gjykatës speciale, dhe se për këtë i dyshuari kryesor është Xhabir Zharku, i cili ndodhet në Suedi, në arrati për të shmangur vuajtjen e dënimit për një tjetër krim.
Selman Kuqi, i cili ishte epror ushtarak në ish Jugosllavi, dhe në momentin e arrestimit ishte komandant bataloni, ndërsa në ditët e fundit të luftës, po hynin në Kosovë, së bashku me një grup ushtarësh, në mesin e të cilëve ishte edhe Xhabir Zharku, është hedhur në pabesi në një kurth, i cili u pasua me arrestimin e tij. “Arrestimi është kryter gjatë kthimit në grup së bashku me ta ishte edhe Xhabiri. Pasi e kalojnë kufirin, nëse nuk gaboj me 6 qershor, i thotë ti je i arrestuar”, thotë një burim për shqiptari.eu.
Këtu fillon kalvari i vuajtjeve për eprorin Kuqi, gjëra për të cilat familja e vet i mori vesh shumë ngadalë, e disa prej tyre thuaja kurrë, me shpresën se një ditë e vërteta do të zbardhet, dhe se torturuesit do të ndëshkohen. Tri javët e ardhshme do të kenë qenë të tmerrshme për Selmanin Kuqin, dhimbje, vuajtje, ankth, dhe trishtim. Edhe dhimbja dhe vuajtjet e familjes nuk do të kenë qenë të lehta.
“Pastaj e izolojnë diku për tri javë rresht dhe e keqtrajtojnë”, thotë ky burim.
Pas kësaj kohe, Selmani do të lirohet, dhe do ta gëzojë për pak kohë lirinë, me trishtimin e vuajtjeve që kishte përjetuar nga ky grup njerëzish që nuk njihnin zot, as atdhetari.

Kidnapimi, torturimi dhe ekzekutimi
Disa muaj më pas, Selman Kuqi do të kidnapohet. “Pastaj me 10 shtator kidnapohet Selmani në rrugë. Mbahet në lokalet e restorant “Shkupi”, që në atë kohë pronar ishte Milaim Berisha”, rrëfen burimi, që për shkaqe sigurie, frikës nga Zharku dhe njerëzit e tij, nuk guxon ta zbulojë identitetin.
Ngjarja fillon të bëhet dramatike, dhe të kthehet në tragjedi për Selmanin dhe familjen e tij.
“Pas maltretimeve që i bëhen për gjysmë dite, në orët e vona mirret me një kerr “Alfa Romeo” ngjyrë e bardhë, dhe e dërgojnë pranë varrezave të dëshmorve dhe e vrasin me një plumb në kokë.
Po mos të harrojmë se edhe kur arrestohet edhe kur vritet ka qenë me dekret të komandantit të batalonit”, thotë ky burim.
Sipas këtij rrëfyesi, zbardhja e vrasjes së Selman Kuqit, mund ta zbardh edhe vrasjen e komandant Qamil Ilazit- Bardhin, i cili kishte rënë në pritë.
“Vlen të theksohet që ka qenë njeri i afërm me komandant Qamil Ilazin- Bardhin, me të cilin kishin një shoqëri afro 30 vjeçare. Dhe vrasja e Selmanit mund të ndërlidhet me vrasjen e komandant Bardhit, i cili bie në pritë dhe bie dëshmor!

Kush janë përgjegjës të tjerë?

Sipas këtij burimi, numri i njerëzve përgjegjës është më i madh, pasi ndihmuan me apo pa qëllim në kryerjen e këtij krimi makabër. “Për vendin e mbajtjes së Selmanit dhe rojet që janë përkujdes për ta, përgjegjësia duhet të bie edhe mbi komandantin e policisë ushrarake në kuadër të brigadës, Xhabir Elezin dhe zv. e tij Ramiz Zenunin, ky i fundit ishte bashkëpjesmarrës në arrestimin dhe maltretimin e Selmanit dhe si shpërblim Xh. Zharku e emron z.v komandant të policisë ushtarake”, rrëfen ky burim.
Sipas tij, as Xhabir Zharku dhe as Ramiz Zenuni nuk kanë qenë pjesë e asnjë ofenzive në komunën e Kaçanikut.
“Të dy marrin detyra komanduese në përfundim të luftës, vetëm e vetëm për ti larguar komandantët më eminent të brigadës 162 Agim Bajrami dhe për të bërë grupacione të ndryshme për interesa klanore – mafioze”.
Selmani u ekzekutua në fund të ditës me të shtëna me revole 7.65 mm, drejt e në fytyrë.
Familja e varrosi Selmanin në varrezat e fshatit, nga ku shpirti i tij vështron këtë vend të përmbysur dhe të sunduar nga antivlerat.
E familja ende nuk ka arritur të kërkojë llogari për autorët e krimit, dhe pa u ndëshkuar askush, pas gati 17 vitesh.
“As policia, as gjykata, kurrënjëherë nuk janë interesuar për këtë rast, jeni i pari dhe të vetmir, ju”, thotë ky burim. SHQIPTARI.EU

 

LEXONI EDHE: 

http://www.shqiptari.eu/dosje-nga-gjykata-speciale-xhabir-zharku-dyshohet-se-ekzekutoi-tre-ushtare-dhe-nje-epror-2/

http://www.shqiptari.eu/neue-zurcher-zeitung-per-hashim-thacin-presidenti-qe-mund-te-gjykohet-ne-hage/

http://www.shqiptari.eu/fshehja-e-ngutshme-e-parave-te-pista-me-thase-nga-thacico/

 
Displaying 6 Comments
Have Your Say
 1. MARK WILLAMS thotë:

  This is to officially inform you that your fund
  $10.5million Dollars/CONSIGNMENT has been packaged and sealed with
  Diplomatic padded machine and ready for delivery at your doorstep by
  our Diplomatic security department.

  Please kindly re-confirm your below listed information for
  the delivery of your consignment:

  {a}.Your full name.
  {b}.Current home/office address.
  {c}.Copy of your current ID
  {d}.Mobile/Direct phone number.
  (e)Your nearest airport

  I will furnish you with further details immediately you
  responded with
  the requested information.
  dSincerely yours,
  Mark Willams

  Përgjigjiuni
  Pelqej(0) Nuk Pelqej(0)
 2. lumbardhi thotë:

  Per mua gabimi me i madh i uck-es ka qene vrasja dhe armiqesia mes veti ku u bejshin vrasjet e shqiptareve kinese ato ishin bashkepunetore apo spiun te serbeve, pa dite dhe pas asnje deshmi se ato kishin ndonje lidhje apo jo, e ne vend se te luftohet armiku i perbashket pa e pas shpinen e ftohet se per ato gjera ka pas kohe mjafte pas clirimit u kapshin spiunat dhe u denojshiN nese kishim ndoj deshmi nese kan qene apo jo.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(5) Nuk Pelqej(0)
 3. Kuqi thotë:

  Xhabir Zharku eshte kriminel i lindur! Ai jo qe duhet te ndeshkohet me burg te perjetshem, mirepo edhe familja e ngushte perfshire femijet e tij duhet ekzekutuar sepse jane pjelle e Xhabir kriminelit. Ai ka vrare Kuqin, Bardhin e shume luftetare tjere per interesa personale. Le te zbulohen keta vrases e le tu zhduket fara

  Përgjigjiuni
  Pelqej(9) Nuk Pelqej(1)
 4. kaq.vjeter thotë:

  ky zharku komandant i masluftes ka vra dy komandantet me te mir k.bardhi komandant.kuqi plus naim beken avni shehu agim matoshi e plot te tjer ky esht krimenel me i madhi sepse ka vra ushtart me te mir per intersea personale TRADHTAR I POPULLIT .

  Përgjigjiuni
  Pelqej(7) Nuk Pelqej(2)
 5. loki thotë:

  selman kuci nga fshati kotline – k . e kacanikut ishte i burgosur pas luftes ne fsh. doganaj te kacanikut keshtu kam ndegjuar sepse e kam pasur te burgosur vellaun , po per keto raste me shume duhet te dije edhe nje cfare patrioti i pas luftes me emrin bilall nga fshati gllobocice , komuna e kacanikut i cili nje kohe ju kishte pjekur flija serbeve ne gllobocice e pas lufte kishte mbledhur qytetare te pa fajshem sikur vellau im e i dergonte ne doganaj te kacanikut , nuk e di se e ka mbiemrin luma apo ceka.po pas lufte ishte edhe anetar i pdk-es.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(17) Nuk Pelqej(10)
  • Loki thotë:

   Ja ku doli ky bilall ceka qe smu kujtojke mbiemri qe paska dhunu edhe gra shqiptare ne kufi per macedoni ne gllobocice se bashku me paramilitare serb,qato shtiren patriota te pasluftes per me i mshehe pislleqet e vita.

   Përgjigjiuni
   Pelqej(0) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...