Published On: 12 Korrik, 2016

EKSKLUZIVE: Tri porositë e qarta të Nuland! Ja çka kërkoi për Demarkacionin!

Ndihmësja e Sekretarit Amerikan të Shtetit për Evropë dhe Euroazi, Victoria Nuland gjatë vizitës së saj në Kosovë ka qenë shumë e qartë në mesazhet e saja.

Gazeta Blic nga burime të afërta me takimet që ka zhvilluar Nuland me liderët e vendit ka marrë vesh se ajo ka kërkuar që porositë e saja të përfundojnë deri në vjeshtë.

Sipas burimeve të Gazetës Blic, tri kanë qenë porositë kryesore të saja.

Porosia e parë ka të bëjë me riformatizimin e kabinetit qeveritar dhe me luftimin e korrupsionit dhe krimit të organizuar.

Sipas burimeve të Gazetës Blic, Nuland ka kërkuar që të zvogëlohet kabineti qeveritar, për faktin se Kosova ka qeverinë me numrin më të madh të anëtarëve jo vetëm në rajon, por dhe më gjerë.

“Ajo ka qenë shumë e qartë edhe sa i përket luftimit të korrupsionit dhe të krimit të organizuar”, ka bërë të ditur ky burim i Gazetës Blic.

Porosia e dytë e Nuland, ka të bëjë me zgjidhjen e demarkacionit me Malin e Zi. Sipas burimeve të Gazetës Blic ajo ka kërkuar që deri në vjeshtë të marrë fund ky proces.

Ndërkohë, sipas burimeve të Gazetës Blic, ajo i ka çuar edhe porosi të veçantë kreut të AAK-së, Ramush Haradinaj që të mos bëjë pengesa të sigurisë në zgjidhjen e këtij procesi.

LEXO:  Leka: Deputetët janë nën presion të madh për ratifikimin e Demarkacionit!

Ajo gjithashtu ka bërë të ditur se Kosova do ta ketë mbështetjen e SHBA-ve në këtë proces të shënjimit të kufirit me Malin e Zi.

Dhe porosia e tretë, që Nuland u ka dërguar liderëve kosovarë, ka të bëjë me procedimin dhe krijimin sa më të shpejtë të ushtrisë së Kosovës, gjegjësisht të shndërrimit të Forcave të Sigurisë së Kosovës, në Forca të Armatosura të Kosovës.

Ndonëse formimi i Ushtrisë së Kosovës, ka kohë që është paralajmëruar se do të formohet nga ana e institucioneve, mirëpo ishte Lista Serbe ajo e cila po pengon në këtë drejtim.

Ndryshe, gjatë vizitës së saj në Kosovë, ndihmësja e Sekretarit Amerikan të Shtetit, përpos liderëve të institucioneve, presidentit, Hashim Thaçi, kryeministrit Isa Mustafa dhe kryetarit të Kuvendit, Kadri Veseli nuk e ka takuar asnjë nga liderët e opozitës.

Ajo kishte gjetur kohë që të takonte edhe përfaqësuesit e shoqërisë civile.

Ndërkaq, gjatë vizitës në Bruksel, Nuland ka kërkuar që të vazhdohet me dialogun Kosovë – Serbi dhe me implementimin e marrëveshjeve të arritura. / Gazeta Blic

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...