Published On: 21 Maj, 2016

Ekskluzive: Shpata me të cilën Mehmet Ali Pasha qeverisi Perandorinë e tij në Egjipt!

 

Çezar Ndreu

Ndoshta e vetmja relikë armësh që patën kryezotat shqiptarë të kohrave, e që ndodhet dhe ruhet si hajmali në duar shqiptarësh.
Megjithëse shqiptarët ndër shekuj nxorën figura historike që bënë emër në botë, fatkeqësishtë nëpër muzetë apo arkivat shtetërore nuk kanë në fondet e tyre margaritar të tillë.
Është një ndër gjërat e pakta që shpatën e Perandorit të Egjiptit e kanë në duar arnautët, kjo koloni e vjetër shqiptare.
Dhe kjo shpatë është pikërisht në duart e arnautit, Mikut tonë Dr.Abdelkarim Kassem Alarnaout dhe ndodhet në Liban.
Para disa kohësh muzeu i Janinës vuri në ambientet e tij një armë të një tjetër Pashai shqiptar, Aliut të Tepelenës, nga ku pati një interesim të madhë nga turistët.
Po shteti shqiptar ç‘bënë me të tilla vlera?
Asgjë!
Janë duke u marrë me kanabis, krime e maskarallëqe.
Një ditë me shpresë se kjo shpatë do të ekspozohet nëpër muzeumet tona, ku jo vetëm turistë, por dhe brezat e rinjë do të kenë mundësinë ta shohin dhe prekin njërën nga reliket e të famshmit Mehmet Ali Pashës së Kavallës – Egjiptit.
Thanks to Arnauts!

SHQIPTARI.EU

 
Displaying 2 Comments
Have Your Say
 1. Elez Hajdari thotë:

  Falinderoj AK Alarnaut per rujetjen e keti thesari kaq te çmuar per Shqiptarët,

  Mehmet Ale Pasha thoshte : Sundimi im shkelqen si shpata ime, drejtësia ime është e mprehtë si tehu i shpates sime, qe populit tim terrin ua bënë dritë,( Mehmet Ale Pasha)

  Përgjigjiuni
  Pelqej(5) Nuk Pelqej(0)
 2. Thank you so much dear brother Çezar Ndreu for this great atricle .On behalf of all Arnaouts in Lebanon and all over middle east as well a grea SALUT for your real patriotism .May i add that with all those treasures we still have including the Swords of Mehmet Ali ..We are still proud of those Values we still carry in our blood after centuries in Diaspora . God bless you and bless all our sisters and brothers all over the world .Long live Albania ..long live SHQIPERIA ..To Eternity ..Lot days more .

  Përgjigjiuni
  Pelqej(79) Nuk Pelqej(2)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...