Published On: 22 Qershor, 2016
Bota |

Ekskluzive: Shefi i NATO’s thotë se qëndrimi i Britanisë në BE, çelës për luftimin e terrorizmit

Roli i Britanisë në zemër të Evropës është vendimtar në luftimin e terrorizmit dhe migrimit të madh ilegal, ka thënë shefi i NATO’s Jens Stoltenberg në prag të referendumit të Britanisë së Madhe për anëtarësinë e vet në Bashkim Evropian.

Në një intervistë me të përditshmen britanike, The Guardian, në zyrat qendrore të NATO’s, Stoltenberg, sekretar gjeneral, po ashtu ka paralajmëruar se “Evropa e ndarë në pjesë” do të keqësonte jo stabilitetin dhe paparashikueshmërinë në rajon, transmeton Gazeta Express.

“Unë s’kam drejtë vote. I takon popullit të Britanisë që të vendosë,” tha ai.

“Por, ajo çfarë unë mund të bëj është t’ju tregoj se çfarë ka rëndësi për NATO’n, prandaj një Britani e fortë në një Evropë të fortë është e mirë për Britaninë; është e mirë për NATO’n, sepse jemi duke u përballur me sfida të papara deri më tani të sigurisë, me terrorizëm, me mungesë të stabilitetit dhe me siguri të paparashikueshëm, për këtë arsye një Evropë e ndarë në copa do të rrisë jo stabilitetin dhe paparashikueshmërinë,” përfundoi ai.

Britania do të votojë nesër për të qëndruar apo dalë nga Bashkimi Evropian./Gazeta Express/

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...