Published On: 1 Shtator, 2016

Ekskluzive: Qeveria tërhiqet nga Demarkacioni, e ka tërhequr tërësisht Projektligjin

 

E plotësuar – Kryeministri Isa Mustafa sapo e zyrtarizoi para deputetëve vendimin e Qeverisë për tërheqjen e Projektligjit për Demarkacionin. Mustafa në arsyetimin e tij tha se e tërheq Projektligjin për ta dorëzuar në Kuvend në një kohë tjetër, pasi të diskutohet sërish, por Qeveria tha se nuk tërhiqet nga vendimi për demarkacionin, por se kjo bëhet edhe për shkak të mungesës së grupit parlamentar të Listës Serbe.
Por, sipas procedurës ligjore nuk nevojitet vota e dyfishtë e minoriteteve.
Qeveria e Kosovës e ka tërhequr Projektligjin për Demarkacionin, jo vetëm nga séance e sotme, por edhe nga procedura parlamentare.
Burime të shqiptari.eu bëjnë të ditur se më shumë se 15 deputetë ishin kundër Demarkacionit, dhe as PDK dhe as LDK nuk arritën ti bindin deputetët e tyre për heqjen e Projektligjit për demarkacionin. Po ashtu edhe burime të Klan Kosovës theksojnë se Qeveria e ka marrë këtë vendim.
SHQIPTARI.EU

Kurti: Sot kemi mbrojtur tokën e Kosovës

Lideri i Lëvizjes vetëvendosje pas përfundimit të seancës së sotme ku u tërhoq ligji për Demarkacionin u është drejtuar qytetarëve duke u thënë se : “Sot keni fituar ju!”.

“Sot në parlamentin e Kosovës më shumë dëgjohej zëri juaj se sa i deputetëve. Duke iu falënderuar peticionit, protestave dhe demonstratave më të mëdha pasluftës dhe duke iu falënderuar gjithë ekspertëve që na ka dëshmuar se hektarët në bjeshkët e Kosovës i takojnë Kosovës . Duke iu falënderuar deputetëve të Kosovës e në veçanti atyre të Vetëvendosjes por edhe deputetes Vjosa Osmani, Nait Hasani që iu nuk nënshtruan Kadri Veselit. Sot kemi korr fitore historike duke mbrojtur 8200 hektarë Kosovës”, tha ndër të tjera Kurti.

Ai kërkoi edhe lirimin e të gjithë siç tha ai “të burgosurve politik”.

Më poshtë nga minuta e 5:29

Konjufca: Nuk ishte tërheqje, por dështim i Projektligjit për demarkacionin

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Glauk Konjufca pas tërheqjes së Projektligjit për demarkacionin me Malin e Zi nga ana e Qeverisë së Kosovës, ka thënë se këtë demarkacion kaq të gabueshëm asgjë nuk e përshkruan më mirë se ikja e turpshme e kryeministrit, duke konfirmuar dështimin e këtij demarkacion në Kuvend.

“Unë sot do ta konsiderojë këtë votim dhe pse dështoi demarkacioni janë pesë faktor që dua t’i falënderojë, siç është populli i Kosovës, ekspertët e pavarur-profesorët e Universitetit të Prishtinës, pastaj aktivistët që po vuajnë në burgje, deputetët e LDK-së dhe PDK-së që e bënë të pamundur që Qeveria mos t’i ketë numrat, dhe në fund falënderojë opozitën, duke mos kursyer trysninë e Qeverinë, bënë që demarkacioni të mos votohet sot dhe unë do ta konsiderojë si një votim që është votuar e nuk ka kaluar”, ka thënë ai.

Fatmir Limaj në fjalën e tij në sallën e Kuvendit ka folur për tërheqjen e projektligjit të demarkacionit, i cili pyeti se cila është arsyeja e vërtetë e tërheqjes së këtij projektligji.

Ai u ka thënë deputetëve të koalicionit se tërheqja e projektligjit të demarkacionit nga rendi i ditës në seancën e sotme, nuk ka të bëjë me Listën Serbe, mirëpo sipas Limajt koalicioni nuk ka arritur t’i ketë votat për kalimin e demarkacionit nga vet deputetët e tyre.

“Ju e dini se nuk i keni votat as brenda vet partisë suaj”, ka thënë Limaj.

Ndër tjerash, Limaj kërkon arsyetim më të qartë nga kryeministri për tërheqjen e projektligjit për demarkacionin, duke iu thënë se ata iu kishin dhënë disa premtime Listës Serbe, por nuk i përmbushën

Festa pas tërheqjes së demarkacionit

Kryeministri Mustafa para deputetëve të Kosovës ka thënë se sot nuk është koha e duhur për ta votuar demarkacionin. Lajmit për shtyrjen e votimit të demarkacionit i janë gëzuar shumë protestuesit që po qëndrojnë jashtë në sheshin “Adem Jashari”.

 Ata këtë shtyrje  po e konsiderojnë si fitore.

 
Displaying 4 Comments
Have Your Say
 1. fery thotë:

  Po flitet se kure takohen ambasadoret e KUNTIT mese veti pa ndonji perfaqsues te instituc.te Kosoves, ata perfaqsuesit e Kosoves i quajne njerez te kompleksuar…qe do te thote se ne votuesit e regult dhe te ndershem dhe ata votuesit hajdut qe kishin vjedhe vota , paskem zgjedhe perfaqsues dhe te zgjedhur te komlesuar qe vuajne nga komlekse te vlerave te ulta e qe tere kohen e tyre , keta te zgjedhur , na qenkan te preokupuar me vlerat ose jo vlerat e veta personale , e aspak me hallet e popullit dhe shtetit te Kosoves…Tani sa kohe duhet te kaloje e ne votuesit te sherohemi dhe te zgjedhim perfaqsues qe nuke vuajne nga komlekse te ulta kjo edhte veshtire te thuhet por , e verteta eshte se te kompleksuar jane ata njerez te cilet nuke kane dije dhe njohuri te nevojshme per punen qe kryejne dhe nuke jane ne nivel te detyre qe kryejne dhe njerez qe kane dije siperfaqesore e te pjesedhme pir jo te mjaftueshme e qe shpesh me bashjbisedues dalin qesharak me njohurite qe kane.Keta persona te metat e tyre dhe mzngesen e njohurive mundohen ti kompenzojne me genjeshtra e mashtrime duke devijuar nga e verteta dhe realiteti e qe mashtrimi dhe genjeshtra u behen pjese e strategjise dhe komunikimit te perditshem te tyrer

  Përgjigjiuni
  Pelqej(0) Nuk Pelqej(0)
 2. fery thotë:

  Po flitet se kure takohen ambasadoret e KUNTIT mese veti pa ndonji perfaqsues te instituc.te Kosoves, ata perfaqsuesit e Kosoves i quajne njerez te kompleksuar…qe do te thote se ne votuesit e regult dhe te ndershem dhe ata votuesit hajdut qe kishin vjedhe vota , paskem zgjedhe perfaqsues dhe te zgjedhur te komlesuar qe vuajne nga komlekse te vlerave te ulta e qe tere kohen e tyre , keta te zgjedhur , na qenkan te preokupuar me vlerat ose jo vlerat e veta personale , e aspak me hallet e popullit dhe shtetit te Kosoves…Tani sa kohe duhet te kaloje e ne votuesit te sherohemi dhe te zgjedhim perfaqsues qe nuke vuajne nga komlekse te ulta kjo edhte veshtire te thuhet por , e verteta eshte se te kompleksuar jane ata njerez te cilet nuke kane dije dhe njohuri te nevojshme per punen qe kryejne dhe nuke jane ne nivel te detyre qe kryejne dhe njerez qe kane dije siperfaqesore e te pjesedhme pir jo te mjaftueshme e qe shpesh me bashjbisedues dalin qesharak me njohurite qe kane.Keta persona te metat e tyre dhe mzngesen e njohurive mundohen ti kompenzojne me genjeshtra e mashtrime duke devijuar nga e verteta dhe realiteti e qe mashtrimi dhe genjeshtra u behen pjese e strategjise dhe komunikimit te perditshem te tyre

  Përgjigjiuni
  Pelqej(0) Nuk Pelqej(0)
 3. Basri thotë:

  Qeveri nuk ka më legjimitet.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(1) Nuk Pelqej(2)
 4. Avdi Jasiqi thotë:

  Do ishte mir te terhiqet dhe Qeverija! Deri ne zgjedhje te reja. Te pastrohen nga shpirti dhe mllefi qytetar. Qe jo nje dit do jet teper von. Do jetoijn me njoll ne ball.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(17) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...