Published On: 28 Janar, 2016

EKSKLUZIVE – Plani PDK- LDK: Riformatizim i qeverisë pasi zgjedhjes së Thaçit president. Ja kush largohen!

  • Dy partitë në koalicionin qeverisës, Partia Demokratike e Kosovës dhe Lidhja Demokratike e Kosovës, e kanë të gatshëm planin për ndryshime në kabinetin qeveritar Mustafa, në rast të zgjedhjes së Hashim Thaçit president. Kështu i kanë thënë Gazetës Blic burime brenda koalicionit qeverisës.

Ky burim i ka përmendur edhe disa nga emrat të cilët mund të shkojnë dhe disa të tjerë që mund të vijnë në kabinetin qeveritar Mustafa.

Sipas këtyre burimeve, në postin vakant që do ta lë Hashim Thaçi, atë të ministrit të Punëve të Jashtme, mund të vij Enver Hoxha, ose zëvendësministri aktual, Petrit Selimi.

“Ambicie për rikthim në postin e ministrit të Jashtëm ka shfaqur edhe Skender Hyseni, aktualisht ministër i Punëve të Brendshme. Nëse Hyseni do të vij në këtë post, atëherë PDK do ta marrë Ministrinë e Punëve të Brendshme. Por, gjasat më të mëdha janë që të mos ndryshohen dikasteret ndërmjet partnerëve qeverisës, pavarësisht pse një dëshirë të tillë e ka shfaqur Hyseni”, ka theksuar ky burim.

Gjithnjë sipas këtij burimi, nëse zgjedhet Thaçi si kryetar shteti, postin e zëvendëskryeministrit pretendon ta marrë Hajredin Kuçi.

“Mirëpo, nëse kjo do të ndodhë, atëherë Kuçi duhet të lëshoj postin e ministrit të Drejtësisë, dhe në vend të tij, PDK ta dërgoj dikë tjetër”, tha ky burim, duke shtuar se sipas të gjitha gjasave, Hajredin Kuçi ndërmjet këtyre dy posteve, me gjasë do të zgjedh atë të ministrit.

“Nuk ka vullnet politik nga Mustafa e Thaçi, që Kuçit t’i lejohen dy pozita, ashtu sikurse i kishte gjatë qeverisjes Thaçi”, tha ky burim për Gazetën Blic.

Ndërkohë, mësohet se gjasat më të mëdha për t’u shkarkuar nga qeveria i ka ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Arsim Bajrami, që vjen nga radhët e PDK-së dhe ministrja e Tregtisë dhe e Industrisë, Hykmete Bajrami që vjen nga radhët e LDK-së.

“Deri më tani këta ministra konsiderohen si më të dështuarit nga ana e dy liderëve të koalicionit, dhe me gjasë edhe do të ndërrohen nëse do të ketë riformatizim të qeverisë Mustafa”, tha ky burim i Gazetës Blic.

Edhe para disa javësh, Gazeta Blic kishte raportuar që ministra Hykmete Bajrami kishte dërguar në punimet e Organizatës Botërore të Tregtisë, disa njerëz të fuqishëm të LDK-së, si Haki Rugova e Ismet Beqiri, në mënyrë që të marrë mbështetje që të mos shkarkohet nga kjo pozitë, për shkak se ka pakënaqësi me punën e saj.

Në anën tjetër, nënkryetari i PDK-së, Arsim Bajrami edhe në të kaluarën ishte kurbani i PDK-së. Ai edhe në riformatizimin e qeverisjes së drejtuar nga Hashim Thaçi ishte shkarkuar. Ndërkohë që, edhe gjatë kohës së krizës politike pas zgjedhjeve të vitit 2014, PDK e kishte si kandidat për kryetar të Kuvendit, Arsim Bajramin, por që në fund Kadri Veselin e vendosi në atë pozitë.

Pavarësisht këtij plani të koalicionit qeverisës PDK-LDK, partitë opozitare kanë paralajmëruar se në asnjë mënyrë nuk do të lejojnë zgjedhjen e Hashim Thaçit president, dhe se me çdo kusht e duan dorëheqjen e qeverisë Mustafa, për shkak të shkeljes së Kushtetutës me marrëveshjen e nënshkruar në Bruksel me Serbinë për çështjen e Asociacionit të Komunave Serbe dhe me marrëveshjen për Demarkacionin me Malin e Zi./ Gazeta Blic

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...