Published On: 3 Prill, 2016

Ekskluzive: Partia e parë e formuar nga burrneshat e Kosovës, ja nga kush mbështeten!

LEXONI edhe:

http://www.shqiptari.eu/tmerr-sabit-geci-ne-e-kemi-vra-kolonel-ahmet-krasniqin-dhe-enver-malokun-deshmia-imerit/

http://www.shqiptari.eu/vetevendosje-djali-i-kryeministrit-mustafa-biznes-me-miroslav-mishkovicin/

Presidentja në largim Atifete Jahjaga, kryetarja e Gjakovës Mimoza Kusari, dhe deputetja e LDK-së, Vjosa Osmani, do të jenë këto tri gratë nismëtare për ta formuar një parti të përbashkët politike në vend, raporton Gazeta NewBorn.

Kjo parti politike sipas burimeve të sigurta të Gazetës NewBorn, do të ketë përkrahjen edhe të faktorit ndërkombëtarë, të cilët janë mjaftë të interesuar për të sjellë njerëz të rinj në pushtetin qendror të vendit dhe për të sjellë një stabilitet politik në vend.

Dështimi i madh i  gjitha qeverive të vendit tash e 15 vite me radhë, po bënë që ndërkombëtarët ta marrin më shumë seriozitet një nismë të till, e cila po shihet si shpresë e fundit për Kosovën.

Jo rastësisht po mendohet që këto tri gra të fuqishme të vendit ta formojnë një parti të përbashkët politike,  janë një serë arsyesh që po ngjallë një kurreshtje  për ta realizuar një projekt të till.

Për pesë vite me radhë si presidente e vendit, Atifete Jahjaga, ishte politikanja më e pa korruptuar në vend dhe e cila ndjeku më së miri rrugën dhe udhëzimet e shteteve mike, ngjashëm është edhe Kusari-Lila e cila është ndër komunarët që më së shumti e ka luftuar korrupsionin, si dhe Vjosa Osmani, e cila tashmë ka një reputacion të madh politik brenda LDK-së si dhe është femra e cila ka një përkrahje ndërkombëtare, njofton Gazeta NewBorn.

Mbi gjitha kjo parti politike po shihet si shprësë në kohën kur gjendja politike në Kosovë çdo ditë e më tepër po rrezikohet, ndërsa zhvillimi ekonomik dhe punësimi po shkojnë drejtë një stagnimi.

Këto tri gra të vendit deri më tani janë treguar tejet besnike me SHBA-të, supërfuqinë botërore dhe mikën më të madhe të vendit tonë.

Gazeta NewBorn, mëson se kësaj nisme të re politike do ti bashkohen edhe shumë figura tjera si nga Shoqëria Civile, përkrahës të Vjosa Osmanit nga LDK-ja, mbështetës të Mimoza Kusarit nga AKR-ja, staf akademik e juridik, profesorë universitar dhe shumë figura të tjera, të cilët kapacitetin e tyre po duan ta shpërfaqin në një parti të re politike.

Ndryshe nga kjo, zërat në opinion sa vijn e rriten se këto gra herë njëra e herë tjetra po duan të formojnë një parti të re politike, e fundit ishte raportimi se presidentja në shkuarje Atifete Jahajga, qëndrimin në politikë do ta vahzdojë me thenelimin e një partie politike/Gazeta NewBorn.

 

 
Displaying 1 Comments
Have Your Say
  1. Teuta thotë:

    Ne do tê ju perkrahim nga zvicra ,e meritoni .kerkojm qė edhe ne grat nga diaspora tê kyqemi ne ket parti asht nder pêr ne te jemi antare tê partis tuaj ne tê ardhmen ,

    Përgjigjiuni
    Pelqej(0) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...