Published On: 26 Qershor, 2016

Ekskluzive: Njihuni me truprojen e Xherdan Shaqirit, yllin e filmave Agron Pajazitin – Video


Pajaziti krenar me Xherdan Shaqirin. Është krenari të jesh truproje i një lojtari shqiptar si Xherdan Shaqiri.

Karateisti kosovar Agron Pajaziti nga Gjilani thirret me nofkën Van Damme shqiptar.
Kur është ngjitur për herë të parë në ring, në kampionatin zviceran më 1999, në Lozanë Pajaziti u skualifikua për shkak se goditi me grusht kundërshtarin serb, duke ia thyer hundën. Duke folur për karrierën prej dhjetëra ndeshjesh profesioniste, prej të cilave shumicën i ka përfunduar me fitore e disa me humbje dhe me barazime, del se brenda pak vitesh ai e ka mbushur gjoksin me dhjetëra medalje të arta, të argjendta e të bronzta.
Karateja ishte një dëshirë që i kishte lindur që i vogël nga filmat aksion të aktorit të njohur Jean-Claude Van Damme.
Prej vegjëlisë e kam pasur pasion karatenë dhe sportet luftarake. Jam frymëzuar nga filmat. Gjithmonë kam imituar stilin e yllit të filmit aksion, Van Damme.
Në vitin1998, ai fillon kursin zyrtar të karatesë si 14-vjeçar në shkollën e karatesë në Ryti të Zvicrës.
Brenda një viti Agroni ndërroi katër rripa të karatesë, për të arritur kulmin më 2004 me rripin e zi të federatës zvicerane.
Sot ai jeton me artin e karatesë.
Agroni tashmë është shndërruar në idhull për të rinjtë në Zvicër, të cilët e ushtrojnë sportin e karatesë. Agroni mori pjesë në “Budo Galla” në vitin 2010 në Bazel. Karatisti kosovar ishte përzgjedhur në një konkurs të shpallur të aktorit të njohur Zviceran, Guido Ëeslere, për të qenë pjesë e spektaklit Budo Galla.
Garë nuk bëhet vetëm në ring, por edhe në industrinë e filmit.
Në këtë spektakël Agroni kishte realizuar një ëndërr, jo vetëm që të takonte idhullin e tij, aktorin e njohur të filmave aksion, Jean-Claude Van Damme, por edhe të kuptonte se sa është i rëndësishëm arti i sporteve luftarake.
Agroni thotë se Van Damme e inkurajoi që të punonte më shumë për të qenë i suksesshëm në film. “Vazhdo kështu, perspektivën e ke përpara, ec, por me këmbë në tokë”, ishte këshilla e aktorit të njohur belg.

Agroni aty kishte prekur botën e filmit, duke takuar artistë dhe regjisorë. “Budo Gala” në Zvicër, skenë ku janë ngjitur edhe yje nga Hollivudi, ia ka hapur dyert e filmit karateistit nga Kosova. “Risiko KO” është projekti filmik i regjisorit zviceran Samuel Ebveter, ku personazh kryesor është kosovari Agron Pajaziti. Filmi është xhiruar në Itali, Holandë dhe Australi. Agroni në të njëjtën kohë po vijon shkollimin për të mësuar teknikat e filmit në Tracking Academy në Ëill të St. Agllenit. Agroni ka luajtur në disa role edhe në filma të shkurtër festivalesh me produksione të ndryshme zvicerane.
Agroni tani asht aktor i filmave aksion- karate po ashtu ka palestrën e vet sportive ku i ushtron të rinjtë.
Halit Nezaj

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...