Published On: 11 Janar, 2017

Ekskluzive nga hetimet – Suzana Gërvalla: Gjermania rinisë hetimet për vrasjen e Jusuf Gërvallës, disa të dyshuar

Shteti gjerman ka rinisur hetimet për vrasjen e veprimtarit të shquar të çështjes kombëtare shqiptare Jusuf Gërvalla. Këtë njoftim e dha për gazetën “Infopress”, Suzana Gërvalla bashkëshortja e veprimtarit Jusuf Gërvalla. Në prag të 36 vjetorit të vrasjes së veprimtarëve të shquar të çështjes Kombëtare, Jusuf e Bardhosh Gërvalla si dhe Kadri Zekës, familjarët vazhdojnë të shprehin indinjatën e tyre për neglizhencën e institucioneve të shtetit të Kosovës, të cilat sipas tyre nuk kanë bërë asgjë në zbardhjen e këtij rasti.

Për gazetën “Infopress”, u deklarua Suzana Gërvalla, bashkëshortja e veprimtarit të shquar Jusuf Gërvalla, e cila njoftoi se shteti gjerman i ka riaktivizuar hetimet për vrasjen e Jusufit. “Shteti i Kosovës nuk është marrë dhe as si ka interesuar ajo punë. Me vrasjen e Jusufit shtetit gjerman i ka riaktivizu hetimet edhe tash po merren”, tha zonja Gërvalla për InfoPress.

Ajo shpreson se zbulimi i vrasjes së atdhetarit Enver Hadri mund të çojë në zbulimin e vrasjes së Jusufit. “Mbasi është zbuluar edhe vrasja e kroatit edhe Enver Hadrit, kemi shpresa që do të zbulohet edhe vrasja e Jusufit. Për këtë po punohet mjaft në Gjermani”, u shpreh ajo.

Suzana Gërvalla: I kemi disa emra që dyshojmë se e kanë vrarë Jusufin

Më tej, ajo foli për veprimtarinë e bashkëshortit të saj, duke potencuar se vrasjen e tij e porositi UDB-ja me bashkëpunimin e shqiptarëve. “Jusufi ka luftuar me pendë dhe jo me armë, asnjëherë. Sipas mendimit tim është njeri që dinte ti organizonte gjërat, t’i bashkojë mërgatën, kur bëheshin demonstrata, Jusufi ishte ai që i organizonte nëpërmjet të tjerëve. Natyrisht se vrasjen e Jusufit, e ka porosit UDB-ja me bashkëpunimin e disa shqiptarëve”, tha zonja Gërvalla.

Në fund, zonja Gërvalla, shtoi se kanë emra që qarkullojnë, por që nuk dinë akoma se kush konkretisht ka vepruar.

Ajo shtoi se megjithë vështirësitë që ka kaluar pas vrasjes së bashkëshortit, është e lumtur që ka qenë një nënë e përkushtuar për Premtonin, Donikën dhe Ergonin.

A 5
Loading...
 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Loading...