Published On: 17 Qershor, 2016

EKSKLUZIVE: Marrëveshja sekrete e Hashim Thaçit me Gjykaten speciale?  

 

Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi gjatë vizitës së tij në disa qendra europiane, nuk kishte kohë të merrej me fatin e shtetit.

Ai kishte shkuar në rrugëtimin e tij të shpresës, që të gjej mbështetje për të lidhur ujdi, të paktën të përkohshme me Gjykatën speciale, që të mos ngritet padi ndaj tij. Udhëtimi i tij i këtyre ditëve në disa qendra të Europës, ku me përjashtim të vizitës në Vatikan të tjerat nuk kishin karakter pritës nga institucione të larta, derisa po ndjehej i vetmuar dhe gati i braktisur, në diplomaci, por vraponte pas fatit personal.

Por, ai gjeti mbështetje jo të pakët, në mënyrën e tij, që të merr mbështetje që në këtë kohë, Gjykata speciale të mos e përndjek, bëjnë të ditur burime ndërkombëtare të gazetës SHQIPTARI.EU.

“Ne kishim një takim me të, dhe ai këmbënguli se do të bashkëpunonte shumë mirë me drejtësinë, vetëm që në shkëmbim të lihej i lirë nga kjo gjykatë”, thotë ky burim për SHQIPTARI.EU.

Por, çfarë në të vërtetë ofroi Hashim Thaçi për llogari të efikasitetit të Gjykatës speciale. SHQIPTARI.EU, merr vesh se Hashim Thaçi ka kërkuar lirinë e tij, dhe në këmbim të ofrojë të gjitha provat, dëshmitë për të cilat është në dijeni në lidhje me krimet e kryera, nga miqtë e tij. “Hashim Thaça ka ofruar në këmbim të mos ndjekjes, që të bashkëpunojë ngushtë me Gjykatën speciale dhe të ofrojë gjithëçka din dhe mundet në dobi të vendosjes së drejtësisë”, i tha SHQIPTARI.Eu, ky burim ndërkombëtar, i informuar nga afër me procesin.

Hashim Thaçi me të arritur ujdinë, bëri thirrje nëpërmjet mediave të huaja, që të dorëzohen para Gjykatës speciale, që të gjithë ata që do të ndiqene nga kjo gjykatë.

SI kemi raportuar më parë, Listës së Gjykatës speciale, ku bënte pjesë më parë Thaçi, i është shtuar edhe komandant “Remi”, si një tjetër i dyshuar për krime gjatë luftës ndaj shqiptarëve.

Thaçi ka vendosur ti dorëzojë të gjithë miqtë dhe shokët e tij të dikursshëm dhe aktual para drejtësisë, me shumicën prej të cilëve është implikuar vetë në kryerjen e krimeve.   SHQIPTARI.EU

 

LEXONI edhe: 

http://www.shqiptari.eu/turkoshaku-hoxhe-shefqet-krasniqi-luan-me-ndjenjat-kombetare-te-tifozeve-kuqezi/

http://www.shqiptari.eu/ne-jemi-ilire-nuk-jem-as-sllav-as-turq-le-te-hapen-monumentet-arkeologjike-aty-fshihet-e-verteta-video/

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...