Published On: 15 Tetor, 2016

Ekskluzive: Kush është patriot e nënshkruan peticionin për bashkim kombëtar, Shqipëri Kosovë!

 

Intelektualë shqiptarë nga mbarë bota, përveç nga trojet shqiptare, Shqipëri e Kosovë, Maqedoni etj, kanë filluar ta nënshkruajnë një peticion që do ti dërgohet Kombeve të Bashkuara dhe institucioneve të tjera ndërkombëtare me arsyetimin e bashkimit të Kosovës me Shqipërinë, si një hap i parë për bashkimin e shqiptarëve në Ballkan në një shtet të vetëm. Nisma ka hasur në mirëkuptim tek shumë bashkatdhetarë dhe shqiptarët po e nënshkruajnë, jo si një nismë të partive politike, por si një nismë e pavarur intelektuale e atdhetarëve të shquar të kombit dhe duke vijuar me të gjithë ata që duan bashkimin kombëtar.

Njëri nga nënshkruesit e këtij peticioni është edhe albanologu tashmë i shquar, i cili është kthyer në një ikonë të historiografisë shqiptare, dhe të asaj paradreke (paraselene), studiuesi Arif Mati, që jeton në Francë. Edhe vet Mati i ka dhënë jehonë këtij peticioni duke bërë thirrje që kushdo që është patriot ta nënshkruajë këtë peticion, i cili synon ti jap fund ndarjes së kombit shqiptar.

“Nëse jeni patriot, në qoftë se e doni kombin tuaj dhe nëse doni bashkimin e trojeve shqiptare, atëherë NËNSHKRUANI këtë peticion për bashkimin e parë të Kosovës dhe Shqipërisë. Ky është hapi i parë për të bashkuar të gjithë shqiptarët në rajon. Faleminderit”, shkruan albanologu i shquar Arif Mati (Mathieu Aref).

Propozuesi apo hartuesi i këtij peticioni është Dr. Mario Ademaj.

Duke iu bashkuar kësaj nisme të të jashtëzakonshme, që buron nga njerëzit me vlerat më të pastra kombëtare, me formësimin më të pastër atdhetar kësaj nisme i bashkohet edhe gazeta online, SHQIPTARI.EU, duke ju bërë thirrje të gjithë shqiptarëve kudo ndodhen, nga Amerika në Turqi, nga Skandanvia në Itali, veçmas atyre në Shqipëri, Kosovë, Maqedoni, Greqi, Mal të Zi e në Kosovë Lindore,  Nënshkruajeni Peticionin e Bashkimit Kombëtar!

SHQIPTARI.EU

Linku i peticionit: https://www.change.org/p/petition-unification-of-albania-and-kosovo?recruiter=45466384&utm_source=share_petition&utm_medium=facebook&utm_campaign=share_page&utm_term=des-md-share_petition-no_msg

Unification of Albania and Kosovo

 

It is time for Albanians to be united as one. Kosovo is the northern region of the greater Albania that has a population of 92.9% ethnic Albanians. In the 1900s, the territories of Albania were illegally infringed upon by an illegitimate annexation from Serbia. In the 1990s, the Serbian military committed mass genocide against the ethnic Albanians of Kosovo, leading to military intervention by NATO and the United States, which forced Serbian armies to withdraw from Kosovo. In 2008, Kosovo successfully declared Independence and is now recognized by 110 countries around the world. However, the Albanian people are requesting a unification of Albania and Kosovo, as they have been historically, and as is the desire of both the government of Kosovo and the government of Albania. Kosovo has historically been a territory of Albania and shares the same language, culture, and ethnicity as Albania. Albanians around the world and the Albanians of Kosovo request that the the two nations unite as one. With this petition, we strongly urge the United Nations, the European Union, and the United States Congress to actively support the Albanians in Albania, Kosovo, and around the world in their goal of unification between Kosovo and Albania in accordance with the desires of the Albanian and Kosovar governments. We support Kosovo’s international rights as a sovereign nation in their desire and actions to unite under one flag with their brothers, sisters, neighbors, and fellow Albanians living in Albania. With this signature, I fully endorse the proposal of unifying Kosovo with Albania.

Proposal drafted by: Dr. Mario Ademaj  10/08/2016

This petition will be delivered to:

 
Displaying 16 Comments
Have Your Say
 1. gezim thotë:

  Bashkim bashkim dhe vetem bashkim duam

  Përgjigjiuni
  Pelqej(0) Nuk Pelqej(0)
 2. Duhet pa tjeter të realizohet ëndrra qindvjeqare e të gjith Shqipëtarëve për bashkim Kombëtar

  Përgjigjiuni
  Pelqej(2) Nuk Pelqej(0)
 3. Adem Neziri thotë:

  Kufijte ne Europe mbahen me fjale se realishte ato jane ndryshuar. Pse ka nevoje per demarkacion, qe do te thote rishenim i kufijve. Kete edhe Europa e di, bile ben presion qe te ndodhe demarkacioni pa e percaktuar vijen e demarkacionit. Ate duhet ta percaktojne vendet dhe komisjonet kompetente. Po a nuk u be bashkimi i Gjermanive asaj perendimore dhe lindore, a nuk u ndryshuan kufijte? Kufijte edhe lejohen te ndryshojne por jo me dhune, me marveshje.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(3) Nuk Pelqej(0)
 4. haku thotë:

  Ideja per bashkimin kombetar eshte aq e moqme sa edhe vete kombi shqiptaar.Ideja e nenshkrimit te PETICIONIT kembone bukur aq edhe sa deshira.Konforme deshirave edh koha sot punon per shqiptaret. Por, me duket se koha per bashkim nuk eshte e volitshme per shqiptaret.
  Kjo nga se BE vepron ne rrafshin e dy parimeve:mosndrrimin e kufjeve dhe sigurimin e te drejtave te njeriut.Keto dy parime i gjene shqiptaret me te lire, por jo edhe ashtu sic deshirojme ne-te bashkuar.Bashkimi i shqipteve kerkon ndrrimin e kufijeve. Te gjithe e dime se kufijte me dhune jane caktuar. Tani vie pyetja ajemi ne aq te fuqishem, edhe fizikisht e edhe politikisht, aq sa te mundemi psh. Kumanoven, Ulqinin, Bujanocin, Negovanin etj. etj.t’ia bashkojme Shqiperise, ose te marrim Shqiprine e t’ia bashkojme Kosoves.Per kete une mendoj se per nje peticion te tille ende nuk jane plotesuar kushtet knforme deshirave tona.
  Me peticion ne po kerkojme te ndrrojme kufijte. Duke e marre parasysh rastin e demarkacionit me Malin e Zi duhet te kemi parasysh se jane te domosdoshme edhe demarkacione tjera. Demarkacionet nuk behen pa palen tjeter. Ne kete rast per vijen kufitare te shtetit te bashkuar me fqinjet askush nga propozuesit e peticionit nuk e di.Them se kushtet nuk jane plotesuar tani per tani, pasiqe BE neve ende nuk na e ka hatrin ashtu si ia ka te tjereve. Bashkimi do na bene me te vegjel e me te dobet. Nenat ende nuk jane te sigurta ne KENGEN “…Mos ki frige se i ke djemte n’Amerike”.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(4) Nuk Pelqej(0)
 5. Vebi Azizi thotë:

  Bile ma heret kaqen dashte ….

  Përgjigjiuni
  Pelqej(4) Nuk Pelqej(0)
 6. qazim thotë:

  Po

  Përgjigjiuni
  Pelqej(1) Nuk Pelqej(0)
 7. qazim goli thotë:

  Pooooop

  Përgjigjiuni
  Pelqej(1) Nuk Pelqej(0)
 8. qazim goli thotë:

  Me gjithë deshir do te behem pjes e 8 miljon shqipëtareve e kisha nenshkruar peticionin

  Përgjigjiuni
  Pelqej(2) Nuk Pelqej(0)
 9. Shqiptar Deliu thotë:

  Bashkim Kombetar.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(0) Nuk Pelqej(0)
 10. Sejdi thotë:

  Na kanë ndarë dhunshëm, është e drejtë jona e ligjshme që të ribashkohemi, në një shtet të vetëm shqiptar!

  Përgjigjiuni
  Pelqej(0) Nuk Pelqej(0)
 11. Arben Gashi thotë:

  Më gjithë deshirë do e nenshkruaj , njejt si 8 Milion Shqipëtar ne Ballkan, dhe mendoj SE Ky Shekull është i Shqiptarisë, Ora është Duke ecur vetëm per ne dhe nukë ka askush SE e ndalon Bashkimin e Kombit Shqipëtar, vetëm qështje kohe,.
  Kjo është arsya pse ne si Komb jemi më Të urrejturit ne Ballkan, sepse Armike është ne dijeni , SE Po u bashkuan Shqipetaret , do jenë Të Parët ne Ballkan dhe Lindje Të Evropes. JU Pershendes Të gjitheve.
  BASHKIMI BËN FUQINË

  Përgjigjiuni
  Pelqej(6) Nuk Pelqej(0)
 12. Basri thotë:

  Respekt, për këtë nismë. Përkrahi dhe vejë në dispozicion tërë forcën time.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(20) Nuk Pelqej(1)
 13. Gezim Mustafa thotë:

  Vot per bashkim kombetar !

  Përgjigjiuni
  Pelqej(4) Nuk Pelqej(0)
 14. Bashkimi Kombetar eshte domosdoshmeri

  Përgjigjiuni
  Pelqej(3) Nuk Pelqej(0)
 15. Engjëll Koliqi thotë:

  Kaskaduar denimi dhe eshte koha te bashkohemi!!!

  Përgjigjiuni
  Pelqej(3) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...