Published On: 6 Maj, 2016

Ekskluzive: Komandant Shemsi Ahmeti, u vra në pabesi shqiptare!

  • Madje kur Shemi ju kishte kërkuar ndihmë në radiolidhje komandantëve, ata i kishin mbyllur ato. Një dorëzim dhe tradhti tek serbët nuk kishte si të ndodhte ndryshe.

Vetëm 5 ditë më vonë nga atentati ndaj Xhevat Jusufit, më 8 janar 1999 në Zonën e Shalës, njësitet e UÇK-së, arrijnë të kapin robë 8 ushtarakë serbë (një skuadër) të ushtrisë jugosllave, të cilët do të trajtoheshin si robër lufte dhe se madje kjo sjellje e UÇK-së, pati jehonë ndërkombëtare, pasi ata nuk do të ekzekutoheshin as siç bënin serbët, dhe as për hakmarrje.

Por, kujt i jepen këto merita. Një figurë ushtarake e jashtëzakonshme, po bënte plane, të papara. Ai po kthehej në një makth të vërtetë për serbët.

Madje, nuk po mjaftohej me luftën që po bënte në Zonën e Shalës, ai donte kundërvënie ndaj forcave serbe, në palcë të tyre. Donte ti hynte në bazat e tyre në Serbi. Ai ishte Shemsi Ahmeti.

Por, të gjitha këto arritje dhe plane të tij, nuk do të mjaftonin. Një përplasje e tij me komandantin e Zonës, do të kthehej në një luftë për jetë a vdekje, por pa e ditur madje këtë gjendje vet ushtaraku Shemsi Ahmeti.

Pas vrasjes së ndihmëskomandantit të Logjistikës për Zonën Operative të Shalës, Xhevat Jusufi dhe plagosjes së Besit-zëvendëskomandant i Brigadës 141 “Mehë Uka”, në krye të Njësisë Speciale ishte emëruar komandant Shemi – kapiteni Shemsi Ahmeti, i cili vuri në veprim gjithë njohuritë që kishte në artin luftarak.

Por, cila është e vërteta e vrasjes së eprorit ushtarak Shemsi Ahmeti, i cili konsiderohet se u vra në luftë me serbët. Edhe ky sikurse Xhevat Jusufi është shpallur hero pas luftës, me propozimin e atyre që duket se e kanë porositur vrasjen e tij.

Por, si e përshkruajnë sot heroin Shemsi Ahmeti. “Sakrifica për liri e Komandantit Shemsi Ahmeti, rënia e tij heroike më 26 prill 1999, në Kodrën e Majdanit, ishte vërtetë heroike. Heroike, se ai ra vetëm dy metra në distancë me armikun, pas një beteje. Të gjatë 46 ditësh në vijën frontale rreth 18 kilometra në Shalën e Bajgorës”.

Si për asnjë luftëtar tjetër thuaja nuk ka aktivitete sa për hero Shemin. Janë me dhjetëra këngë që i këndohet nga këngëtarë të ndryshëm, ka një prej shtatoreve më të mëdha, një prej pllakateve më të mëdha për të, dhe ka një kullë, të cilën askush nuk e ka ku është vënë po ashtu një prej pllakave më të jashtëzakonshme, dhe ka edhe një pllakë tjetër që tregon vendin ku thuhet se ai u vra në luftime.

Por, burime të tjera për Gazetën SHQIPTARI.EU, pohojnë se ai u vra nga shqiptarët.

“Pas disa muajve, Shemsi Ahmeti (Komandant Shemi) nga Kodra (Zasella), oficer i karrierës, ftohet në një takim me Rrahman Ramen, i cili paraqitet si komandanti i ZOSH-it, të cilin Shemi e pyet se ku ka qenë oficer dhe ku e ka kryer akademinë?!

Kur e sheh se s’ka të bëjë me kompetenca profesionale ushtarake fare dhe se është një gjysmanalfabet që tërë jetën shiste pula në treg, Shemi e shanë dhe i thotë: “Ti qenke nji askushi hiq, por hiqmu qafe dhe mos të shoh më kurrë këtu”! Pas tri ditëve Shemi vritet në Majdan, në ditën ku nuk kishte fare luftime dhe i cili gjindej i vetëm dhe pa këmishë antiplumb, të cilin përndryshe gjithmonë e mbante në beteja”, pohon ky burim.

Vrasja e tij, sipas një burimi tjetër që mbron përgjithësisht tezën se është vrarë nga serbët, pohon se megjithëqë ai u vra nga serbët, është e dyshimtë rrethana e vrasjes. Kjo tezë pohon se komandant Shemi u dërgua në pritë dhe u la vetë aty.

Madje kur Shemi ju kishte kërkuar ndihmë në radiolidhje komandantëve, ata i kishin mbyllur ato. Një dorëzim dhe tradhti tek serbët nuk kishte si të ndodhte ndryshe.

Por, retorika e mbulimit të së vërtetës është përhapur aq shumë me vite, saqë askush nuk mund ta nxjerr, përnjëherë një të vërtetë të vetme. Këtu po ua sjellim edhe një pasus nga ‘intonimet’ që u bëhen këtyre figurave, që meritojnë çdo respekt, por që vrasin të vërtetat: “Dhe ai nuk ra për mendje të madhe, për të fyer dikë, për të pushtuar toka a territore të huaja, por për lirinë e Atdheut dhe të Kombit të robëruar, për lirinë e besimit, për ata që i takojnë e  jetojnë me shekuj në këto troje, kushdo qofshin ata, pavarësisht përkatësisë kombëtare, fetare, gjinore, politike; pavarësisht nëse ishin myslimanë, katolikë, ortodoksë, protestantë, budistë e çka jo tjetër”.

Sipas miqve të tij, Shemi ishte frymëzuar për luftë, pas ngjarjeve tragjike në Likoshan, Qirez e Prekaz të Drenicës,

Komanda e Brigadës 141 “Mehë Uka” Shemin e kishte emëruar komandant të Kompanisë në Trepçali.

Pastaj njohësit e tij shkruajnë se gjatë gjithë kohës së luftimeve në Mazhiq, prej 11 korrikut e deri më 15 shtator 1998, kur zhvillohet beteja e madhe, komandant Shemi ishte një nga protagonistët kryesor në luftë kundër policisë, ushtrisë dhe paramilitarëve serbë. Ai shquhej për aksione të shpejta e diversante, si në Mazhiq, në Trepçali, në Kodër të Kutllovcit, madje edhe duke depërtuar në pozicionet e armikut.

Në muajin shkurt 1999, ai e kishte formuar edhe Njësitin e Artilerisë, pothuaj të parin e këtij lloji në Zonat Operative ku vepronte UÇK-ja.

Me Njësitin e Artilerisë, më 13 mars 1999, komandant Shemi e sulmon bazën ushtarake serbe në Kutllovc, pozicionet e armikut në Trepçë, pastaj në Bajr etj. Po në këtë kohë i ofron ndihmë me ushtarë dhe teknikë luftarake, për 24 ditë me radhë, Brigadës 142, e cila vepronte në kuadër të ZOSH, kundër të cilës ishin drejtuar forca të mëdha të armikut. Intensifikimi i aktivitetit luftarak të ZOSH-it i detyroi serbët që ta ndalin për një kohë ofensivën e tmerrshme që kishin ndërmarrë kundër pozicioneve të UÇK-së, sigurisht për të përgatitur ofensiva të tjera me forca shumë më të mëdha.

Poeti Jakup Ceraja e krahasonte me Vrana Kontin, kryekomandantin krutan, gjeneralin e Skënderbeut.

“Për 46 ditë me radhë ai ishte në ballë të luftës në vijën frontale: Trepçali-Shkëmbi i Bletës-Melenicë-Lagja Cenaj-Majdan deri në momentin e rënies në Betejën e Majdanit, më 26 prill 1999, së bashku me pesë ushtarë të tjerë”.

Heroizmii i tij kujtohet në piedestal, por jo edhe e vërteta e vrasjes!

SHQIPTARI.EU

LEXONI edhe:

http://www.shqiptari.eu/zbulimi-trondites-nje-deputet-i-kuvendit-te-kosoves-e-mbyti-dino-asanajn-ne-spital/

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...