Published On: 11 Qershor, 2016

Ekskluzive: Komandant Remi në listën e Gjykatës

Burime të Gazetës Shqiptari.eu bëjnë të ditur se Dr.Europa duhet të përgatitet për një të keqe tjetër në jetën e tij, të ballafaqohet me procesin e Hagës, para se të dal në liri nga burgu aktual, ku po e vuan dënimin për krimet e kryera gjatë luftës.
Dr.Europa, i njohur me këtë nofkë, për shkak se kishte bërë një libës, se a duhet të quhet Evropë apo Europës, duke përmbyllur tezën se është gabim të thuhet Evropa, si një dijetar i madh, i kishte dhënë përparësi variantit të dytë. Nga një nxënës i dobët, dhe që nuk kishte pasur sukses në studime, që mezi kryqëzonte fjalët në Kuvend, në komisione apo jashtë tyre, arriti të shkruajë libra, pra t’ia tejkalojë shefit të tij të grupit kriminal, Azem Sylës, i cili arriti ti merrte dy tituj akademik, por nuk ia doli të hyjë në histori si dijetar, shkrues librash. Në fakt si i pari si i dyti, do të kenë parë vetëm kopertinat, dhe pjesën tjetër nuk kanë pasur kohë as ta lexojnë, pasi rrethohen nga ‘intelektualë’ të famshëm të UP-së, të cilët kanë shitur shpirtin tek djalli, dhe për ca para, të bëjnë edhe dijetar. Kjo jashtë rastit, por që tregon katandisjen e shqiptarëve, veçmas, të ‘racës’ sonë intelektuale.
Ish-Komandanti i UÇK-së për Zonën e Llapit, Rrustem Mustafa – Remi, i cili e vendosi 11 qershorin datë të çlirimit të Prishtinës, ditë kur forcat ruse kishin hyrë në Kosovë dhe kishin marrë aeroportin e Prishtinës, ndërsa që serbët vazhdonin të vrisnin, dhe vetëm një ditë më pas do të fillonte vendosja e forcave të NATO-s, ky ia doli të imponojë këtë datë të pranuar edhe nga leshkot e LDK-së, e cila e kishte shumicën në Kuvend Komunal dhe gjithë qeverisjen në Prishtinë.
Kaq i fuqishëm ishte ky sa që e nënshtroi këtë pushtet atëherë, dhe tashmë për kaq vite imponoi këtë mashtrim. Ditën kur ai ndoshta mund të ketë bërë uzurpimin e parë në Prishtinë, por jo ta ketë çliruar qytetin.

Në grupin e Azem Sylës, përveç Remit ndodhej edhe Fatmir Limaj, Jakup Krasniqi, Shaip Muja, Bedri Selmani, Rexhep Selimi.
Remzi Mustafa, nëpërmjet një postimi në Facebook, kishte theksuar se Specialja do të ketë punë më shumë me krimin e organizuar, sidomos atë ekonomik, i cili ka bllokuar proceset zhvillimore në vend.
“Specialja përtej pretendimeve të periudhës së luftës!
Gjykata Speciale do të përfundojë shpejt me të përfolurat apo pretendimet e kohës së luftës, për udhëheqësit e luftës për liri.
Në Kosovë, nga ana jonë nuk ka ekzistuar asnjë plan për krime lufte.
Bota demokratike e di këtë.
Gabime individësh ndodhin kudo, por rruga e vetme që këto gabime të trajtohen si të tilla është një vendim kredibil gjyqësor nga një gjykatë kredibile.
Nga ky proces nuk demtohet askush,
UÇK – ja, JO,JO e JO.
Gjykata Speciale do të ketë punë më shumë me krimin e organizuar sidomos atë ekonomik i cili ka bllokuar proceset zhvillimore në vend.
Duke lejuar mundësi, janë përdorur mekanizmat e shtetit për të krijuar kapital të madh në duar të njerëzve jo meritor, monopole të cilat kanë deformuar tregun dhe kanë dëmtuar iniciativën e lirë.
Ligjshmëria duhet të shtrihet në vendin tonë dhe kjo nuk mund të bëhet pa veprimin e një mekanizmi gjyqësor të modelit perëndimor.
Unë besoj se kjo do të ndodhë, pra, do t’i hapet rruga zhvillimit të vendit dhe perspektivës për qytetarët tanë” (cic.), ka shkruar Mustafa. Shqiptari.eu

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...