Published On: 11 Mars, 2016

Ekskluzive: Ja se si Hashim Thaçi ia ‘bleu’ votat Margarita Kadriut dhe Ramiz Kelmendit

Zgjedhja e Hashim Thaçit si President i Kosovës ishte mision mjaft i vështrirë për presidentin në ardhje, pasi që pati shumë vështirësi në sigurimin e kourumit për seancën ku ai do të votohej për kreun e shtetit.

Por, në ‘Ditën D’ të tij, me ndihmën edhe të partnerit të koalicionit, Isa Mustafa, Hashim Thaçi arriti t’i sjellë në sallë 81 deputetë, prej të cilëve fillimisht ia dhanë votën vetëm 50. Ndërsa, vetëm në raundin e tretë, arriti t’i marrë 71 vota të këtyre deputetëve, që në këtë raund i mjaftuan për të rrëmbyer këtë post.

Megjithatë, përkundër ndihmës së madhe që ia dha Isa Mustafa duke bërë presion tek deputetët e LDK-së, veçanërisht tek ata ‘rebelë’, Thaçit iu desh të blejë dy vota mjaft të rëndësishme që ta sigurojë ’81-in e shpëtimit’.

E këtu bëhet fjalë për kryeredaktore e ‘Kosova Sot’, Margarita Kadriun, e cila braktisi GP të PDK-së, si dhe, Ramiz Kelmendin, ish-deputeti i AAK-së, i cili në zgjedhjet e fundit u rreshtua pas Hashim Thaçit.

Burime të QdheQ-së kanë treguar se si Hashim Thaçi bleu votën e Margarita Kadriut, e cila kohë më parë kishte deklaruar se nuk do të japë votën për të, si dhe atë të Ramiz Kelmendit, të cilit i ishte premtuar post ministror qysh kur aderoi në PDK, por që një gjë e tillë nuk iu dha asnjeherë. E për këtë, edhe ai ishte shndërruar në votë kundër shefit të tij, nga i cili ndjehej i tradhëtuar.

Por, duket se Ramiz Kelmendit prapë nuk i eci mbarë me premtimin që iu dha. Sipas burimeve të QdheQ-së, ai u josh nga Hashim Thaçi me postin e Zëvëndministrit të Zhvillimit Ekonomik, siç u josh edhe me rastin e aderimit në PDK, por u mashtrua në të dyja herat. Dhe pas kësaj, ai paralajmëroi daljen nga PDK, për çfarë për sot paralajmëroi konferencë për media, e cila nuk u realizua gjatë kësaj dite. E këtë, të afërm të Ramiz Kelmendit e arsyetuan me ‘agjendën e ngjeshur’ të pronarit të ETC-sq, duke mohuar çfarëdo rinegociimi të mundshëm mes tij dhe Hashim Thaçit për postin që iu premtua.

Në anën tjetër, i njëjti burim flet për marrëveshje mes Hashim Thaçi dhe deputetes Margarita Kadriut, ku kësaj të fundit, në këmbim të votës së saj për këtë të parin, t’i jepet Terminali Doganor. E kjo çështje u mësua dhe u mediatizua një ditë me vonë.

Siç shihet, përkundër që të dy mundësuan zgjedhjen e Hashim Thaçit president, ai që e pësoi nga këto marrëveshje ishte Ramiz Kelmendi, i cili ende nuk ka qëndrim përfundimtar në lidhje me të ardhmen e tij në politikë.

Por, një gjë që dihet është se sipas të gjitha gjasave, presidenti në ardhje, Hashim Thaçi, nuk do të ketë edhe aq nevojë për të më, të paktën në këto pesë vitet e ardhshme, nëse z.Thaçi i ecën skenari i paramenduar. /QdheQ/

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...