Published On: 2 Shkurt, 2016

EKSKLUZIVE: Ja kush janë të arrestuarit me 12 kilogram eksploziv!

Gazeta Blic ka arritur që t’i siguroj emrat e tre personave, që para tri  ditësh u kapën nga Policia e Kosovës me eksploziv. Nga burime brenda Policisë së Kosovës, Gazeta Blic ka marrë vesh që të dyshuarit janë: A. R., N. V. dhe SH. J..

Emrat janë të njohur për redaksinë, mirëpo për shkak se rasti është nën hetime, emrat nuk janë publikuar.

Burime brenda Policisë së Kosovës, kanë theksuar se rasti është duke u mbajtur top sekret, për faktin se këta tre persona të arrestuar në Fushë Kosovë para disa ditësh, janë njerëz të fuqishëm dhe me ndikim.

Zyrtarisht nga Policia e Kosovës nuk kanë dashur që të flasin për emra dhe që të japin detaje të tjera.

Zëdhënësi i Policisë së Kosovës, Baki Kelani i ka thënë Gazetës Blic se janë duke u ndërmarrë të gjitha hapat ligjor në lidhje me këtë rast, duke mos dashur të jap detaje tjerë.

“Rasti është proceduar ashtu siç e parasheh ligji”, ka thënë shkurt Kelani.

Ndërsa, zyrtari tjetër për informim, Daut Hoxha i kontaktuar nga Gazeta Blic, duke mos dashur të jap detaje për këtë rast, ka theksuar se për këtë rast, duhet t’i referohemi kumtesës së lëshuar për medie.

Ndërkaq, në kumtesën e lëshuar për medie në lidhje me këtë rast, është interesant fakti se nuk janë përmendur inicialet e këtyre tre personave, që u kapën me 12 kilogram eksploziv, siç ndodh rëndom me kumtesat e PK-së.

Në kumtesën e lëshuar për medie, ditën e diele nga ana e Policisë së Kosovës bëhet me dije se ditën e shtunë, në orën 15:30 në Fushë Kosovë janë arrestuar dy të dyshuar meshkuj, shqiptarë të Kosovës, pasi që gjatë kontrollit në veturën e tyre, janë gjetur dhe konfiskuar lëndë shpërthyese TNT me peshë 12400 gram dhe dy pushkë të gjata të tipit mitraloz MP-84.

Me urdhër të Gjykatësit të procedurës paraprake janë kontrolluar edhe dy lokacione ku janë gjetur dhe konfiskuar një pushkë M-48, 700€ para si dhe dy telefona celular.

Gjatë hetimeve është arrestuar edhe i dyshuari tretë mashkull, gjithashtu shqiptar i Kosovës, i cili supozohet se ia ka shitur armët.

Me vendim të prokurorit kompetent tre të dyshuarit janë dërguar në mbajtje./ Gazeta Blic

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...