Published On: 28 Janar, 2016

Ekskluzive: Ja harta e re pas kapitullimit të ISIS-it, Turqia, Arabia e Irani… copëtohen!

 

hartatkryesore

 

Shqiptari.eu ka arritur të sigurojmë një hartë të veçantë, e cila shpreh imazhin e ri të shteteve në harta në Lindjen e Afërt dhe të Turqisë. Turqia pas përfundimit të krizës në luftërat si në Siri, Irak dhe për rreth, do të duket e copëtuar jo pak. Këto dy shtete do të zvogëlohen pasi ndërmjet tyre do të gjendet shteti i ri, Kurdistani me një territor jashtëzakonisht të madh.

Fat të ngjashëm e prêt edhe Iranin, si dhe thuaja të gjitha shtetet në gadishullin arabik.

Në këtë zonë, ku thuaja e gjithë bota po lufton, veçmas pas përfshirjes së Rusisë atje, dhe egërsisë së çmendur që po e tregon ISIS-i, zhvillimet do të jenë më dramatike para arritjes së paqes. Pra, ende jemi larg realitetit të ri që do të krijohet në këtë zonë të botës.

Edhe Arabia Saudite do të jetë shumë më e vogël, po ashtu do të ketë shtete të reja, ndërsa edhe Iraku do të jetë i ndarë në sunit, dhe në shian arabe, Siria e zvogëluar, dhe Jordania e zgjeruar.

Po ashtu një shtet të ri poshtë Afganistanit apo në jug të tij, dhe ndoshta do të kemi një tkurrje edhe të Pakistanit.

Dhe krejt në fund do të jetë edhe shteti i shenjtë islamik i ndarë nga Arabia e tashme, ku do të jenë edhe dy qytetet e shenjta, Meka dhe Medina. Ndërsa, Riadi do të mbetet me shtetin Arab ende me territor shumë të madh. Shqiptari.eu

 

Ndalohet reproduktimi tij dhe botimit pa citim të plotë!

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...