Published On: 8 Shkurt, 2016

EKSKLUZIVE: Ja çka ndodhi në takimin e liderëve te Presidentja!

Burime të afërta me takimin e organizuar nga presidentja e vendit, Atifete Jahjaga, e ku morën pjesë lideri i LDK-së, Isa Mustafa, ai i PDK-së, Hashim Thaçi dhe ai i AAK-së, Ramush Haradinaj, kanë treguar detaje interesante për krejt çka ndodhi e çka u bisedua në këtë takim.

Sipas burimeve të Gazetës Blic, lideri i AAK-së, Ramush Haradinaj i ka shtërnguar duart vetëm presidenten e Kosovës.

“Haradinaj duart i ka shtërnguar vetëm me Jahjagën, derisa me liderët tjerë nuk e ka bërë të njëjtën gjë”, ka theksuar ky burim.

Sipas këtij burimi, fjalën e mori i pari lideri i PDK-së, Hashim Thaçi, i cili u mundua që dialogun ta drejtoj kah çështjet teknike, gjegjësisht për komisionet për Asociacionin dhe Demarkacionin.

Menjëherë pas Thaçit, fjalën e ka marrë lideri i LDK-së, njëherësh kryeministri i vendit, Isa Mustafa.

Isa Mustafa ka kërkuar që opozita të kthehet në Kuvend.

Ndërsa, lideri i AAK-së, Ramush Haradinaj ka kërkuar që të shpërndahet Kuvendi dhe vendi të shkoj në zgjedhje të reja. Sipas burimeve të Gazetës Blic, Haradinaj ka këmbëngulur, se e vetmja mundësi për të dalë nga kjo situatë është kjo.

“Ua ka bërë të qartë se opozita nuk tërhiqet nga qëndrimet e saja”, ka thënë ky burim.

Ky qëndrim i Haradinajt, sipas burimeve të Gazetës Blic ka bërë që e para e vendit, Atifete Jahjaga të kërkoj nga përfaqësuesi i opozitës një datë për takimin e ardhshëm, dhe me qëllim nxjerrjen e konkluzave.

Gazeta Blic merr vesh që Haradinaj nuk e ka përjashtuar mundësinë edhe për një takim të ardhshëm, por që paraprakisht të ketë takime individuale me presidenten.

Ndryshe, pas takimit të mbajtur me presidenten, secili prej liderëve ka mbajtur nga një fjalë para gazetarëve.

Isa Mustafa para gazetarëve, pas përfundimit të takimit me presidenten, tha se diskutuan për tejkalimin e gjendjes së krijuar. Ai tha se si kryetar i LDK dhe si kryeministër ka shprehur qëndrimin se duhet të tejkalojnë këtë gjendje përmes Kuvendit të Kosovës.

Gjithashtu ka thënë se në takim kërkuan heqje dorë nga dhuna, ngase është i bindur se nuk zgjidhet kriza as me dhunë as me gaz lotsjellës as me koktej molotovi. Ai sërish tha se ka përsëritur kërkesën e tij drejtuar opozitës që përmes dialogut t’i zgjidhin të gjitha çështjet.

Mustafa tha se dialogu me Serbinë po zhvillohet për ta shtrirë sovranitetin në gjithë territorin e vendit, ndërsa përmendi se Asociacioni i komunave serbe do të krijohet sipas ligjeve dhe Kushtetutës së Kosovës.

Kryetari i PDK-së, Hashim Thaçi, pas përfundimit të takimit tha se nuk kishin biseduar për çështjen e zgjedhjes së presidentit pasi ajo është e rregulluar sipas Kushtetutës.

“Nuk kemi biseduar rreth çështjes së zgjedhjes se presidentit e as për mbajtjen e zgjedhjeve pasi këto janë të rregulluara me Kushtetutë”, është shprehur ai.

Thaçi tha se Kuvendi është vendi ku duhet të flitet për të gjitha mosmarrëveshjet e mospajtimet.

Duke folur për pjesëmarrjen e liderit të AAK-së, Ramush Haradinaj në këtë takim, Thaçi ka thënë:

“Ne kemi propozuar që AAK të marrë pjesë në seanca të përbashkëta dhe në komisionin ndërkombëtar për demarkacionin. Por, ka pasur një heshtje nga ana e liderit të AAK-së lidhur me këtë propozim dhe nuk e di se si do të reflektojë ai më tutje”.

Haradinaj, i cili duket se e ka braktisur takimin, tha se në takim kishte shprehur shqetësimin e tij për gjendjen aktuale që po mbretëron gati gjysmë viti, për dështimet në politikën e jashtme, në sistemin gjyqësor, për problemet që janë evidente kudo si produkt i një shteti të kapur.

Haradinaj tha se ka kërkuar shpërbërjen e Kuvendit dhe zgjedhjet e parakohshme parlamentare për shkak tëështimeve të mëdha të kësaj qeverisje dhe shkeljes së Kushtetutës.

Ai para gazetarëve tha se opozita është më e bashkuar se kurrë dhe se po japin kontributin që kjo gjendje të përfundojë. Paraqitjen e tij para gazetarëve e përfundoi me: “Shihemi më 17 shkurt.”

Në këtë takim të liderëve politikë të Kosovës, të thirrur nga presidentja Atifete Jahjaga, i cili ishte i mbyllur për media, kanë marrë pjesë edhe ambasadori amerikan në Kosovë, Greg Delaëie dhe shefi i Zyrës së BE-së në Kosovë Samuel Zbogar.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...