Published On: 24 Maj, 2016

Ekskluzive: Ja cilat ishin raportet e Isa Mustafës me Serbinë?!

 

Anton Shala

Portreti jo shumë i panjohur i Bujar Bukoshit, vjen me raportet me presidentin Rugova, aferat skandaloze, dhe përpjekjet për ta vrarë Rugovën në vazhdimësi politikisht. Rrugëtimi i tij nga mjeku tek posti i kryeministrit, dhe më pas krijues i partisë PREK-u, për ta shkatërruar LDK-në.
Gjatë shkollimit në BEOGRAD, Bujar Bukoshi është rekrutuar nga shërbimet sekrete jugosllave të kohës. Është fakt tashmë notor se ai ishte bashkëpunëtor i shërbimit ushtarak të Serbisë, i nkonfirmuar nga burime nga më të ndryshmet dhe të afishuar tashmë gjithandej. Ai mund të konsiderohet nga spiunët më me fat, jo vetëm që i mbijetoi luftës, si Azem Syla, por edhe mban statusin e njeriut të rëndësishëm të kohës, pavarësisht që nuk marrin vota nga opinioni thuajse fare.
Por, shqiptarët ishin mashtruar pa masë duke i besuar një detyrë të jashtëzakonshme, atë të kryeministrit të qeverisë së Kosovës, që më vonë do të njihej me emrin si ‘qeveria në ekzil’.
Por, cili ishte shefi, jo sipas pozitave në qeveri, por në hierarkinë e besueshmërisë ndaj Beogradit, të detyrave të përcaktuara prej tij?
A ishte Isa Mustafa, shefi i vërtetë i Qeverisë së Kosovës në ekzil, që rrinte i akullt dhe i heshtur gjatë gjithë kohës dhe larg opinionit, të cilin e trondisin vetëm humbjet. I mësuar me mbështetje të fuqishme nga pas ai doli nga vetja në zgjedhjet nacionale, aq sa e mallkoi Gollakun, por me këtë edhe prishtinasit, pse ia shkaktuan humbjen në Prishtinë.
Fyerjet dhe mallkimet e tij u shfaqen edhe në facebook në disa raste, duke treguar fuqinë, e fshehur të tij, se nuk dëgjonte për udbash-ët e vegjël. Madje ai nuk ka konsideratë as për Hashim Thaçin e Kadri Veselin, arrogancë që e ka shfaqur në zgjedhjet e fundit nacionale, dhe që në fund të atij procesi ju imponua si kryeministër i vendit.

Pse mungon në biografinë tuaj, detyra e ministrit në qeverinë e Jusuf Zejnullahut të krijuar pas ndryshimeve kushtetuese me 4 dhjetor 1989, nga Kuvendi i Kosovës që kishte suprimuar autonominë shtetërore të Kosovës: Sekretar krahinor për zhvillim, shkencë, informatikë, dhe bashkëpunim shkencor dhe teknik me botën.
Këtë titull kaq të gjatë e mbante vetëm Isa Mustafa. Merreni me mend me udhëheq me informatikën në vitin 1991, kur askush nuk kishte kompjutera dhe ishin më të mëdhenj se ormanët, dhe nën okupim. Bashkëpunim teknik me botën? Çfarë bashkëpunimi tjetër pos të agjentit special?!
Isa Mustafa duhet të shpjegojë se a ishte financues i SHIK-ut, gjatë dhe pas luftës, pra strukturave të krerëve të tij, madje edhe se kanë infiltruar njerëz në Presidencën e Rugovës, dhe madje edhe vrasësit e figurave të njerëzve të LDK-së e kanë vizituar Presidencën.
Kur Kadri Veseli pohon, se kemi pasur marrëdhënie me Presidencën, ai aludon në këto raporte sekrete të SHIK-ut me rrjetin e Isa Mustafës dhe Bujar Bukoshit.
Edhe vizita e sotshme e Kadri Veselit në rezidencë, e mbështetë këtë tezë, pasi ngjizja tashmë duket e kryer.

Neser: Kush dhe si u kontrollua 3 %, a ishte Beogradi vendimarrës në mënyrën e menaxhimit dhe bllokimin e Presidentit Rugova, dhe a u financua SHIK-u për luftën speciale ndaj Rugovës, LDK-së dhe Kosovës, deri në degradimin aktual të shtetit dhe shqiptarit?

 
Displaying 4 Comments
Have Your Say
 1. Xhafer Leci thotë:

  Nuk e di pse deri më sot as kush, nuk na tregoj se Bujar Bukoshi e Isa Mustafa ishin njerëz të UDB-së?! Jam një ndër ata që kam shkruar heret kundër sjelljeve të tyre të këqija dhe shumë të dëmshme, jo vetëm për LDK-ën por edhe për mbarë Kosovën. Besoj se UDB-a ka qenë gjithmonë e gjithku prezente,por nuk do të thotë se kishte edhe aq shumë UDBash, shqiptarë, apo shqipfolsa. Në këtë shkrim flitet se Bukushi qenka regrutue në Beograd nga UDB-a në kohen kur ai ka studiue atje, por artikullshkruesi nuk ka sjell dëshmi të mjaftueshme për të ta besuar.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(1) Nuk Pelqej(2)
 2. ilirida ismaili thotë:

  Une jam pak sa skeptike ne dhenijen e mendimit tim , Por si qe ia kemi nise , me tregoni miq te dashur , :Kush po mbetet , pa qene njeri i SHikut , apo i UDBES SLLAVE ?! Pse jemi mesuar ti etiketojme, vrasim , pas shpine , njerzit me te zot ,me te dalluar ne verpimttarine e tyre jetesore ! E qe kan punuar per ceshteje komtare…, Te tane po etiketohen si bashkpuntor te armikut , apo te Shikut , Por per mendimin tim , Shiku nuk eshte Organizate terori, por shpetimi i shtetit , shpetimi i kombit para lufte , gjate luftes ,dhe pas -mendimi im personal ..,

  Përgjigjiuni
  Pelqej(4) Nuk Pelqej(0)
 3. xhelal thotë:

  jo nuk esht asgje e re- Isa mustafa ne kohrat me te veshtira te shqiptarve ai i kishte te gjitha kushtet- edhe kompjutra te veqant per lidhje me boten Isa ka punuar gjat ne politiken e ish jugoisllavise -ishte kuadri me pervoje speciale -si kuader shum i rendesishem – –ne komitetin krahinore te ish jugoslalvise ka qene nje lloj sektori qe quhej sektori per special ne komitet per mardhenje speciale -qe do te thoshte sektor i veqant i udb s – de fakto sektor ky i veqant shum i besueshem dhe ne nje forme shum sekret e shum ilegal mbrenda komitetit – sepse ky organ krejtesisht ishte i pa definuar per te tjeret dhe shum dhe i maskuar –Isa mustafa ka qene kryetar per mardhenje speciale- NE ATE KOMITET ne ate organ– por shqiptaret nuk jan ne vete– ata zgjedhin gjithfar fundrrinash SHQIPFOLSA neper vota- dhe pastaj pendohen e vitet po kalojne me demtime te interewsit kombtar- Shqiptaret per qudi nuk i bejen fare hesap atdhetaret a snuk dijn e ti kerkojne e te ju ndihmojne por i lene pas dore ata e pastaj vajtojne nga te kiqat e tradhtarve – dhe jan msuar te ua kthejne shpinen atdhdetarve te vertete gjithmone – Shqiptaret pajtoheshin edhe me hyrjen e ish inspektorvE TE UDB S kriminelve gjaksore e te udb s neper komunaa – pas lufte – dhe shum prej tyre iu servileshin atyre -per interesa –ja tani te tille rrjeta te zeza antikombtare- ia pafshin hajrin votave per tradhtar- qe votojne – gjithmone –nga tradhtaret u krijua edhe ndarja emitrovices Gjithnji kam thene se serbia ka shum bashkpuntor shqiptar – ka pase gjithmone – dhe do te ket— sepse esht qeshtje e karakterit te dobt- te njeriut kjo sjellje- dhe ky sherbim – qe i bej ne armikut – fundrrinat e pa ftyre shqipfls -Kush ka mende e sheh qarte- se si sillet qeveria- me ket popull dhe ne sherbim te kujt jan- nje diqka qe shihet shihet qarte – se qfar lloj njerzish na drejtojne – e qfar fundrrinash perfitojne – edh e privilegje e baze materiale–T e djegurit dhe te shkrumbuarit jan gjithmone atdhetaret shqiptar

  Përgjigjiuni
  Pelqej(0) Nuk Pelqej(0)
 4. Xhelal Ferizi thotë:

  Kjo nuk ehst asgje e re –ne komitetin krahinore te ish jugoslalvise ka qene nje lloj sektori per mardhenje speciale -qe do te thoshte udb ja de fakto sepse ky organ krejtesisht ishte i pa definuar dhe i maskuar –isa mustafa ka qene kryetar per mardhenje speciale ne ate organ por shqiptaret nuk jan ne vete ata zgjedhin gjithfar fundrrinash neper vota dhe jan msuar te ua kthejne shpinen atdhdetarve te vertete gjithmone -shqiptaret pajtoheshin edhe me hyrjen e ish inspektorv e te udb s neper komunaa pas lufte dhe shum prej tyre iu servileshin atyre per interesa –ja tani te tille rrjeta te zeza antikombtare ia pafshin hajrin votave per tradhtar qe votojne gjithmone –Gjithnji kam thene se serbia ka shum bashkpuntor shqiptar ka pase gjithmone dhe do te ket sepse esht qehstje e karakterit te dobt te njeriut kjo sjellje dhe ky sherbim qe i bej ne armikut fundrrinat e pa ftyre shqipfls -Kush ka mende e sheh qarte se si sillet qeveria me ket popull dhe ne sherbim te kujt jan nje diqka qe shihet shihet qarte se qfar lloj njerzish na drejtojne e qfar fundrrinash perfitojne edh e privilegje e baze materiale–T e djegurit dhe te shkrumbuarit jan gjithmone atdhetaret shqiptar

  Përgjigjiuni
  Pelqej(4) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...