Published On: 12 Janar, 2016

Ekskluzive: Hetimi që provokoi konfliktin Rama-Meta

Për shumëkënd, konflikti Rama- Meta e pati zanafillën në zgjedhjet lokale të 21 qershorit. Akuzat e LSI në atë kohë ndaj aleatit në qeveri për shitje të zgjedhjeve në Pogradec, dyshimet se PS pati një strategji për të mos i mbështetur kandidatët e LSI në Lezhë apo Vorë, e bënë të besueshëm deri diku këtë version.

Por zgjedhjet ishin vetëm momenti i shpërthimit të tensionit të akumuluar në LSI. Konflikti kishte nisur gjetkë, disa muaj më parë, në prill. Zanafilla lind tek DIA e Kastriot Ismailajt.

Më 28 prill të vitit 2015,  dy muaj para zgjedhjeve lokale, drejtori i njësisë Taks Forcë, prokurori Kostaq Beluri, urdhëron rihapjen e hetimeve për Kastriot Ismailajn. Më saktë, ai vendos të shfuqizojë vendimin e pushimit të procedimit penal të nisur ndaj aministratorit të DIA –s në vitin 2008 dhe vazhdimin e hetimit nën dyshimin se ai merrej me pastrim parash.

Lapsi.al ka siguruar faksimilen e vendimit të kreut të Task Forcës në prokurori, i cili kërkon një hetim të hollësishëm të të gjithë aktivitetit të Ismailajt dhe të kompanive të tij, që ai dyshohet t’i ketë përdorur për pastrim parash.

Në hetimet e 2008 –ës, siç thuhet në disa dokumenta të publikuara në “Opinion” nga gazetari Artan Hoxha, Ilir Meta ishte përgjuar duke komunikuar me Kastriot Ismailajn për “afera të dyshimta”.

“Më duhen 200 mijë patjetër”, shkruhet nga telefoni i Metës tek ai i Ismailajt, sipas dokumentit të publikuar nga Hoxha.

Duke patur lidhje të forta në Prokurori, duke ditur edhe se nën ndikimin e kujt ishte prokurori Kosta Beluri, rihapjen e çështjes Meta mund ta ketë parë si plan të Edi Ramës për ta goditur pas shpine. Ky plan vinte në një kohë kur në opinionin publik nisi të amplifikohej ideja se perëndimi po i kërkonte me çdo kusht Edi Ramës “frenimin” e Ilir Metës.

Përmes njerëzve të tij në prokurori, Ilir Meta ishte vënë në dijeni të rihapjes së hetimeve të nisura në vitin 2008 e të mbyllura një vit më vonë. Me shkresën e Belurit ishte njohur edhe Prokurori i Përgjithshëm, Adriatik Llalla, i emëruar në këtë detyrë me votat e LSI së Ilir Metës, në atë kohë në koalicion me PD e Sali Berishës.

Maji i vitit 2015 i gjeti në fushatë dy krerët e mazhorancës. Votat treguan se Rama nuk e kurseu as në fushatë Metën, i cili, më shumë sesa me votat, po bënte llogaritë me planin tjetër që po vihej në skenë. PS nuk ia votoi disa kandidatë Metës dhe reagimet e mëpasshme të disa deputetëve dhe drejtuesve lokalë të saj, faktuan se refuzimi për t’i mbështetur LSI-stat, nuk ishte i rastësishëm.

Ilir Meta shpërtheu vetëm pasi lexoi rezultatin zyrtar, duke ia drejtuar PS-së gishtin e pabesisë.

Vera kaloi pa komunikime mes krerëve të shumicës edhe pse ata i fituan bindshëm zgjedhjet. Shtatori do të ishte sërish shpërthyes. Avokatët e shtetit në çështjen CEZ- DIA, sipas rrjetit investigativ BIRN, kishin përmendur Ilir Metën si njeriun që kishte marrë rryfshet nga DIA e Kastriot Ismailajt.

Qeveria ishte pyetur për këtë çështje nga BIRN dhe nuk kishte pranuar të bënte komente. Metën as që e kishte vënë në dijeni. Kur lajmi u publikua, qeveria u detyrua të bëjë një sqarim, sipas të cilit, avokatët e kontraktuar nga shteti nuk e kishin përmendur me emër Ilir Metën. Por kreu i LSI e kishte tashmë shumë të qartë se çfarë po ndodhte dhe kush ishte pozicioni i Edi Ramës në këtë histori. Kur Rama u gjend në SHBA, me anë të disa lëvizjeve politike, ai i tregoi Ramës se bashkëjetësa qeverisëse mund të merrte fund dhe Rama nuk do ta shihte më veten kryeministër. Shkoi deri aty sa foli me nënkuptim edhe për një fitore të LSI në zgjedhje dhe për një opozitë Rama- Basha.

Rama u detyrua me urgjencë ta takonte, sapo u kthye nga përtej Atlantikut. Takimi duket se i uli gjakrat. U duk si një pakt i heshtur për të vazhduar qeverisjen, sa për të konsumuar mandatin.

Ramës i duhet ende Meta. Më shumë se për të mbaruar mandatin, votat e tij i nevojiten për Reformën në Drejtësi. Dhe Meta e ka lexuar me kohë qëllimin e “vëllait armik”, aq sa po i shndërrohet hapur në pengesë për reformën në drejtësi, duke shkuar madje edhe kundër vullnetit të shpallur të ambasadorit amerikan.

Nëse arrin ta përdorë Metën për të përmbyllur reformën, për qeverisjen kryeministri duket se ka nisur me kohë t’i bëjë llogaritë. Riorganizimi i strukturave të partisë shihet si parapërgatitje e zgjedhjeve të parakohshme , të cilat mund të vijnë vetëm nëse ai e Meta vendosin të mos rrinë më bashkë në shtratin e pushtetit. / Lapsi.al

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...