Published On: 26 Tetor, 2016

Ekskluzive: Harta e paparë e Shqipërisë së tri detrave! Nga Nishi në Kavall, nga Podgorica në Janinë!

 

Një hartë e rrallë i është dërguar redaksisë së shqiptarit nga adhurues dhe hulumtues të dokumenteve historike për shqiptarët. Një hartë tepër e rrallë dhe e papublikuar më parë në media, sipas kërkimeve të bëra, rezulton me shtrirjen e shqiptarëve në tri dete, Adriatik, Jon dhe në Egje. Në detin Egje nuk e përfshinte vetëm Selanikun, por edhe Kavallën, një qytet i njohur edhe për mbiemrat që u ka dhënë shqiptarëve, nëse nuk ishin shqiptarët që ia dhanë vetë emrin, bazuar në instrumentin muzikor tradicional shqiptarë Kavallin.

Po ashtu janë edhe shumë qytete të tjera që sot kanë mbetur në Greqi, tërë krahina e Çamërisë, por edhe një pjesë e Atikës, që ishte e banuar, jo vetëm sipas historisë, por edhe të ish diplomatëve grek, nga shqiptarë autokton, arvanitas. Po ashtu janë Brenda Shqipërisë edhe qytete si Larisa.

Lexoni:

 http://www.shqiptari.eu/diplomati-pangallos-trondit-greqine-jam-arvanitas-periferia-e-athines-zoterohej-deri-vone-e-edhe-sot-nga-arvanitasit/

Diplomati Pangallos trondit Greqinë: Jam arvanitas. Periferia e Athinës zotërohej deri vonë, e edhe sot nga arvanitasit

Ndërsa, pjesë e Shqipërisë etnike ishte edhe tërë Maqedonia e sotme dhe një pjesë e Bullgarisë. Po ashtu Shqipëria shtrihet sipas kësaj harte duke përfshirë Brenda territorit Nishin e sotëm, siç njihej kufiri I Mollës së kuqe, që është përtej Nishit. E tërë krahina e Sanxhakut, që sot shtrihet ën Serbi dhe Mal të Zi, me kryeqendrën Pazarin e Ri (Novi Pazarin) ndodhej brenda Shqipërisë, dhe madje edhe qytete si Podgorica, që sot është kryeqytet i Malit të Zi, ndodheshin brenda etnikumit shqiptar, dhe shtrirjes që bota atë kohë e quante Shqipëri.

Shikojeni pra sa jën janë gjymtuar territoret e sotme, sa territore ka marrë Bulgaria, e ve[mas Greqia dhe Serbia, por edhe Mali i Zi është dyfishuar nga dhurimi i territoreve prej fuqive të mëdha Rusisë, Britanisë, Francës etj. Edhe një arsye dhe fakt i pakontestueshëm se pse nuk duhet dhuruar asnjë centimetër Malit të Zi. SHQIPTARI.EU

A 5
Loading...
 
Displaying 4 Comments
Have Your Say
 1. m.muharremig says:

  Jo Tristanik jo….se trojet shqiptare deri ne 1876 , kure mbreti serb Obrenoviq i deboi me dhune mbi 700.000 shqiptar nga Toplica dhe Sanxhaku i Nishit , zbrazi rethe 600 lokalitete nga banoret autokton dhe ato i kolonizoi me serb kete e vertetojne edhe dokumentet serbe dhe kronistet serb te kohes.Se ne ate kohe shqiptaret shtriheshin ne nji siperfaqe toksore prej 150.000 Km.katror edhe kjo dihet , sikur qe dihet se sot ,teritori gjitheshqiptar nuk eshte me i madh se 45.000 Km.katror i nderuar mik andaj , vertetesia e hares eshte e sakte sikur qe eshte e sakte edhe ndihma qe kishte kerkuar Ali Pashe Tepelena nga Napoleon Bonaparta per qlirimin dhe mbrojtjen e teritorit shqiptar e qe nuk e morri sepse ,pikrisht ne ate kohe ( 1876 ) Franca ndihmoi Serbine se e kishte nen mbrojtje dhe gjysemprotektorat

  Përgjigjiuni
  Pelqej(6) Nuk Pelqej(2)
 2. z.Muharremi,kur françezet kane pushtuar ballkanin,nuk ka qene Napoloni por vellai i tij
  qe,ne ate kohe ishte emeruar mbret i Napolit.Po nejse,nuk do hyj ne histori por kerkova
  vetem çertifikimin e kesaj harte siç e ka çdo liber i botuar apo nje veture e prodhuar.
  Se si e ka enderruar Ali pasha apo Skenderbeu harten e shqiperise, nuk don me dite
  askush ne kete bote. Pastaj perralla mund te tregojme deri neser ne mengjes.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(12) Nuk Pelqej(2)
 3. m.muharremi says:

  Jo Tristaniku….Ali Pashe Tepelena kishte kerkuar ndihme nga Napoleon Bonaparta ,mbreti i Frances per te cilin, atekohe flitej se kishte preardhje arbreshe .Per tu bindur se a duhej ta ndihmonte , Napoleoni e kishte vizituar personalisht Ali Pashen ne Janine dhe ishte kethyer i zhgenjyer sepse ate cfare kishte pa ne sarajet e Pashait , gjate kohes se qendrimit te tije ne Janine , nuke ishte bind se Ali Pasha ato ndihma po i lype per ti “cliruar trojet shqiptare nga pushtimi otoman vete kroniku i Napoleonit kishte shkruar se Ali Pashe Tepelena po kerkon ndime per ti clirue 150.000 Km.katror teritore por Napoleoni , mbreti i Frances , dyshon se ai kete ndihme do ta cfrytezoje per ta forcuar pushtetin e tij feudal dhe haremet e tij andaj ,nuk do te ia akordoje ”
  Pake a shume , keto jane ato 150.000 Km.katror tretitore shqiptare te okupuara nga Porta e Larte te kohes kure jetoi dhe ju pre koka Ali Pashe Tepelenes …!

  Përgjigjiuni
  Pelqej(16) Nuk Pelqej(4)
 4. Redaksia e ketij portali ka filluar ta humbase seriozitetin .Me harta te tilla te vizatuara
  nga nxenes te klases se pare ose te dyte fillore; nuk ju beson askush.
  Keto lloj hartash mund ti botoje vetem shtepia botuese”KUKULELEMAJKO”.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(7) Nuk Pelqej(15)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Loading...