Published On: 11 Shtator, 2016

Ekskluzive: Harta britanike e Shqipërisë etnike, para krijimit të Greqisë

 

Cezar Ndreu

Një hartë e ve[antë gjendet në dokumentet britanike, e vjetër rreth dy shekuj, e cila është emëruar: Map of Albania, pra quhet Harta e Shqipërisë.

Përpara viteve të krijimit të Greqisë shtet i pavarur. Kjo hartë është publikuar me 1820, por që i përket një kohe edhe më përpara këtij viti, nga një libër i një britaniku që kishte vizituar këto vende.

Si kanë pas qenë emërtimet, toponimet shqiptare dhe ndarjet administrative apo krahinat shqiptare.
Kemi emërtime si këto Muzakëria, Toskëria, Delvina, Koniza … dhe disa emra qytetesh që sot nuk njihen apo përdoren më.

Kemi dhe emrin e krahinës Çamëria.

Harta e Shqipërisë së Jugut 1820! SHQIPTARI.EU

 
Displaying 1 Comments
Have Your Say
  1. fery thotë:

    Kjo harte e Shqiperise Etnike qe na prezantou z. Ndreu , eshte edhe para se Serbia te behej shtet.Dhe z.Cezar Ndreu ,une theme se po te kishte qene rastesisht e kunderta dhe po ta kishte patur kete harte Serbia , ajo do te bente c mose , edhe Europen ta digjte ne flake e stralle ,vetem e vetem qe ti kethente ato teritore qe nuke jane nen administrimin serb.Serbia nuk e kishte nen administrim Sanxhakun e Nishit dhe sot e administron pastaj , e administron Kosoven Lindore dhe pretendon ta administroje edhe Veriun e Kosoves pa qene te saje asnjihere.
    Kurse ne shqiptaret vezhgojme z.Ndreu, vezhgojme si huta dhe presim dicka te na pike nga qielli kurse, serbet dhe te tjeret pikrisht pere keto tipare tona qe i kemi dhe si hiqem kurre , pra edhe Europa na quajne …na quajne budallenj i nderuar Cezar…!

    Përgjigjiuni
    Pelqej(42) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...