Published On: 8 Tetor, 2016

Ekskluzive: Gjykata speciale do të fillojë arrestimin e mbi tridhjetë vetave të dyshuar për krime

 

Kosova ndodhet para një momenti delikat politik, por edhe strategjik, ndërsa kjo klasë politike nuk është e zonja ti zgjidh problemet vet, kështu që këtë e ka lënë në duar të ndërkombëtarëve.

Demarkacioni u përdor edhe për të ngritur tensionet në vend në mënyrë që të shtyhet funksionalizimi i Gjykatës Speciale. Por, deri më tani çështja është frenuar pasi figurat pozitive në vend, i dhanë kahjen e duhur procesit dhe parandaluan që të dëmtohej territori i Kosovës duke ia falur rreth 1 për qind Malit të Zi.

Kemi shkruar disa herë dhe kemi sqaruar se ata që po duan t’ia japin territorit Malit të Zi, janë antishqiptarë, ata janë shpirtshitur, por edhe ata që po i përkrahin këtë lloj tradhtarësh, kanë hequr dorë nga shqiptaria e mirëfilltë ose prej kohësh kanë hequr dorë nga identiteti kombëtar, dhe është çështje kohe humbja e lidhjeve me identitetin shqiptar, të këtyre apo të familjeve të tyre.

Por, ajo që duam të zbulojmë në këtë shkrim ka të bëjë jo veç me rrezikun e trazimit të Kosovës, dhe përdorimit të çështjeve të ndjeshme për të kërcënuar sigurinë, por edhe për tronditjen që do të shkaktojë arrestimi i figurave politike nga Gjykata speciale.

Burime të besueshme të gazetës SHQIPTARI.EU thonë se aktualisht ndodhen në listë për arrestim të  mbi 30 vetave.

Në mesin e të arrestuarve do të ketë burrështetas, deputet, ish ministra, zyrtarë të lartë të tjerë të shtetit dhe ish luftëtarë.

“Lista është e gjatë, por së shpejti pritet të fillojë arrestimi i mbi tridhjetë figurave të rëndësishme politike dhe tjera”, thotë ky burim për gazetën tonë shqiptari.eu.

“Arrestimet e para pritet të ndodhin pas disa javësh, nëse nuk shtyhet sërish plani i arrestimit, ato do të ndodhin para Vitit të ri”, thotë ky burim.

Ende nuk është qartësuar nëse do të arrestohet në grupin e parë edhe presidenti i vendit Hashim Thaçi, pasi ky po bën të pamundurën për ti shpëtuar kësaj gjykate dhe nuk dihet për sa kohë mund ta shtyjë këtë.

Dimrin e madh politik, tashmë e ka paralajmëruar edhe ambasadori amerikan Greg Dellawie, duke bërë thirrje publike në një videomesazh, se politika duhet të jetë e gatshme ta përballojë këtë sfidë, dimrin politik.

Pra, më nuk mund të justifikohet apo në heshtje të amnistohen krerët e krimit të organizuar në Kosovë.

Të dyshuarit nga Gjykata speciale, që të gjithë janë thuaja pa përjashtim drejtues apo akterë të rëndësishëm të krimit të organizuar në Kosovës, përfshirë drogën, armët, naftën, cigaret dhe çka tjetër jo, sidomos duke kontrolluar dhe përfituar nga shumica e tenderëve nga institucionet shtetërore.

Kosova po hyn në dimrin më të vështirë që nga pas lufta. SHQIPTARI.EU

 

 
Displaying 6 Comments
Have Your Say
 1. Fadil thotë:

  KËTË SHKRIM-PARALAJMËRIM, NGA SHQIPTARI EU,
  MUND TA BESOJNË SHUMË LEXUES/E, NGA NAIVË DHE NAIVE,
  POR, JO AQ SHUMË,E BESOJMË, NE TË KTHJELLUARIT SHQIPTARË/E, TË VV, QË PREJ VITESH I KEMI PARË DHE KEMI PARALAJMËRUAR,KATRAHURAT DHE KATASTROFAT POLITIKE, EKONOMIKE, USHTARAKE, -E, TË TJERA,-KU E KISHIN FUTUR DHE TASH KU E KANË KATANDISUR KOSOVËN, -KËTA “BURRËSHTETASIT”,-E PANGOPUR ME TURPE DHE KRIME!

  -UROJ, QË TASH E TURJE, GJATË DIMRAVE,
  Z, “TRIMA”, TË NGOPEN, BILE ME BURGJET EUROPIANE,
  KJO DO TË DËSHMOHEJ QARTË, SESA E PASKAN DASHUR, DEMON-KRATËT E PDK-LDK-SË, SHQIPËRI-KOSOVËN!…

  -KËTA, TË ZESTË, GJITHÇKA MUND TË ISHIN DHE MUND TË JENË: VETËM NDERIMIN, BURRËSHTETAS, AS EMRAT S´MUND T´I KENË!!!
  -PS: KËTU, NGA KY SHKRIM IMI, PËRJASHTOJ VETËM HEROIN E GJALLË, TË KOSOVËS KRESHNIKE, DAUT HARADINAJ!

  Përgjigjiuni
  Pelqej(2) Nuk Pelqej(0)
 2. Fadil thotë:

  PS:
  KËTU, NGA KY SHKRIM IMI, PËRJASHTOJ VETËM HEROIN E GJALLË, TË KOSOVËS KRESHNIKE, DAUT HARADINAJ!

  Përgjigjiuni
  Pelqej(0) Nuk Pelqej(0)
 3. fery thotë:

  Nuke besoje se Gjykata Speciale mund te na i zgjedhe problemet e shtetndertimit te cilat probleme i krijuam vete , me doren tone ,me voten tone. Dhe ,votimi per te perzgjedhurit nuke regullohet me asnji lloje gjykate, pra as me Gjykate Speciale .Nuke e kane regulluar as te tjeret , as ne s do te mund ta regullohme. Nese nga sot nuke fillojme me punue ne familjet tona dhe rrethin tone te ngushte ne edukimin dhe ngritjen e kultures dhe edukates per rendesine qe ka perzgjedhje e njerezve te afte dhe te ditur , me integritet, te ndershem dhe kredibil per te na udhehuqur , e jo matrapaz e rrugeqer te maskuar me rroba e kravate te bukura ne pamje, jo njerez qe mungesen e aftesive peofesionale mundihen ta na e shesim dhe zevendsojne me xhipta te shtrejte dhe sjellje provinciale e arrogante , jo njerez qe na zhvatin pa pike turpi dhe qe ahengjet e tyre i paguajme ne , jo njerez qe kane sjellje qe nuke i perkasin nji zyrtari shtetror sepse , maskimin nen rrobat e kravata te bukura dhe xhipat te shtrejte , ne i paguam sit e 17 vite dhe do te vazhdojme ti paguajme te gjithe qe po vitojme ,shume shtrenjte bile,kjo fature e pakujdesise sone do tu faturohet edhe gjeneratave qe do te vijne pase neshe.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(4) Nuk Pelqej(1)
 4. Balija thotë:

  Sikur peshkun qe mas pari e prejm kryet asht duhet mi pre kta polititikant ton rend pej thaqoviqit deri mat voglin deputet per nryshe ska kosov kurr e per jet.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(5) Nuk Pelqej(0)
 5. Bashkim Syla thotë:

  Ne qofse ka Arrestime spresoje vetem Arrestime krimit ekonomik e jo krime luftes

  Përgjigjiuni
  Pelqej(2) Nuk Pelqej(1)
 6. Basri thotë:

  Duhet të luftohet korropsioni dhe krimi dhe krimi i organi në mënyrë shumë të ashpër. Në mënyrë që për 50 vite të mos i shkoi mendja dikuajt që të bije ndesh me ligjin.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(20) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...