Published On: 20 Qershor, 2016

Ekskluzive: Gani Thaçi spiunonte Adem Jasharin. Me para të luftës paguante skuadrën e vrasjeve


Është shumë indikative që Gani Thaçi ka qenë bashkëpunëtor i institucioneve të sigurisë serbe dhe vëllai i tij Hashim Thaçi bashkëpunëtor i shërbimit francez, kjo e dëshmuar edhe nga ish Shefi i DGSE-së franceze-Shërbimit sekret francez.
Kush është Gani Thaçi?

Anton Shala

Cila ishte pasuria dhe veprimtaria e Gani Thaçit para luftës?

Lexues të nderuar gazeta SHQIPTARI.Eu sot po ju sjellim portretin ekskluziv të Gani Thaçit, vëllait të madh të presidentit Hashim Thaçi. Shkrimi zbulon jetën e tij para luftës, gjatë luftës dhe pas saj.
Kush qëndron në themelin e thuaja të gjitha llojeve të krimeve që kanë lulëzuar në Kosovë? Kush e liroi Gani Thaçin nga burgu, dhe me çfarë detyrash? Kush ishte njeriu kryesor në familjen Thaçi gjatë luftës?
Për kë punonin vëllezërit Thaçi dhe me kë bashkëpunonin?
Gani Thaçi, vëllai i Hashim Thaçit u bë i njohur për publikun në Kosovë vetëm pas luftës, në një rast ku KFOR-i gjatë bastisjes ia gjeti qindramijëra marka e gati po aq dollarë.
Por, nuk ishte i panjohur edhe para luftës për mjedisin ku jetonte. Fatkeqësisht imazhi i tij ishte negativ. Nga roli negativ kombëtar, u ashpërsua edhe në rolin negativ njerëzor, duke mbështetur apo porositur vrasje dhe duke mos pushuar të pasurohet në mënyrë të paligjshme.
Sipas informacioneve tona, para luftës nuk ishte i njohur për asgjë, përveç se që ishte pronar i një kafeneje të vogël në Skenderaj, si zyre e dytë e shërbimeve serbe, nga ku e kanë monitoru gjendjen në Skenderaj nëpërmjet njerëzve, të cilët edhe kanë ‘fjetur’ aty, për ti transmetuar informacionet për institucionet okupuese serbe, ndërsa udhëheqës i tyre ishte Gani Thaçi.
Tronditëse është se nga ai lokal është monitoru edhe veprimtaria politike e shqiptarëve dhe në veçanti veprimtaria luftarake, e udhëheqësit të tyre, Adem Jasharit.

Nga një ‘pronar’ i një kafeje, multimilioner

Meqë në media është përmendur si komandant lufte, dhe se në cilin nivel komandues ka qenë nuk e dimë, por ajo që është kuptuar dhe figuron në dosjen e Gani Thaçi del se është personi që më së shpejti dhe më së shumti ka qarkulluar dhe mbajtur para të fondeve të luftës, veçanërisht të atij Vendlindja thërret.
Pasuria e tij, menjëherë pas luftës figuron në miliona marka. Ndërsa, sot është një multimilioner eurosh, shumëherë më i pasur se në fillimet e pas luftës.
Sipas hulumtimeve dhe të dhënave brenda EULEX-it me paratë e plaçkitura në emër të luftës, ka dhënë edhe urdhëra për vrasje njerëzish.
Por, ata urdhëra që i ka dhënë Gani Thaçi, vrasësit dhe bashkëpunëtorët e tij i kanë dekonspiruar.
Ky ia kishte dhënë vrasësve qindra mijëra marka apo euro, me qëllim të vrasjes së kundërshtarëve politik.
Me rëndësi të jashtëzakonshme për drejtësinë është se ky ka koordinuar ose bashkëdrejtuar grupe vrasësish me pagesë.
Nga ajo që është dokumentuar nga ato katër milionë marka që i ka marrë gjatë luftës, rezulton se menjëherë pas luftës, nga një varfanjak, ka ndërtuar një perandori biznesesh, përfshirë edhe okupimin e një numri të madh pompash benzine të Kosova petrolit dhe të Inës së Zagrebit.
Po ashtu kjo është argumentuar me rastin e arrestimit të tij nga KFOR-i gjatë bastisjes së tij, kur iu gjetën qindra mijëra marka dhe qindra mijëra dollarë, se si e ka përdor dhe përdhos luftën dhe ka shpërdoruar mjetet e dhëna për luftë nga diaspora, sikur të ishin ato para të bahqes së babës, si ti kishin rënë nga ‘kopshti i Edenit’.
Ai asnjëherë për veprimtarinë e vet antishqiptare, as nuk dha përgjegjësi deri më sot, as nuk u mor në pyetje dhe as nuk u kërcënua nga kërcënuesit e UÇK-së, të cilët kryenin vrasje si thoshin të bashkëpunëtorëve të Serbisë, ndërsa dihej se ai haptazi dhe pakundërshtueshëm dihej dhe njihej se ishte bashkëpunëtorë i policisë okupatore serbe.
Po ashtu dihej se ai ishte një i dërguar tek UÇK-ja nga forcat e sigurisë serbe.
Dhe nga që nuk ka marrë pjesë në luftime asnjëherë me Adem Jasharin, dhe duke u nisur nga faktet që dihen në dosjen e trashë të Ganisë, vetëm për keqpërdorimin e parave të bashkëatdhetarëve, prokuroria e Kosovës do të duhej të niste hetimet.
Është me shumë interes për Prokurorin e shtetit që të hap letrat në lidhje me veprimtarinë destruktive, keqpërdorimet, që i bëri në kohë lufte Gani Thaçi, vëllai i madh i presidentit Hashim Thaçi.

Për interesa të kujt punonin?

Është shumë indikative që Gani Thaçi ka qenë bashkëpunëtor i institucioneve të sigurisë serbe dhe vëllai i tij Hashim Thaçi bashkëpunëtor i shërbimit francez, kjo e dëshmuar edhe nga ish Shefi i DGSE-së franceze-Shërbimit sekret francez.
A është rastësi që njëri vëlla të jetë bashkëpunëtorë i shërbimit francez, e tjetri i policisë serbe?
A ishte ky imazhi i UÇK-së, dhe që të shkatërrohej e njollosej uck-ja e vegjelisë, në format më brutale.
Ngaqë po dalin të vërteta sipas hulumtimeve që tashmë janë publike, ai del se ishte një zhvatës i pamëshirshëm i fondeve të luftës. Në kurrizin e së cilës ndërtoi një perandori biznesesh në Prishtinë dhe gjithandej Kosovës, vëllai i madh i presidentit, Gani Thaçi, gjithnjë duke u thirrur në emër të luftës dhe patriotizmit. / VIJON

 
Displaying 3 Comments
Have Your Say
 1. Fery thotë:

  Para luftes , ata shqiptar qe ndihmonin ne forma te ndryshme regjimin serb , serbet i quanin ” shqiptar te ndershem ” ( pošteni albanci ). Ata shqiptar haptas kryenin sherbime te ndryshme per serbet dhe ne, ne rrethet ku jetonim , i kishim identifikuar.Nji nder shqiptaret me te urryera nder “shqiptaret e ndetshem ” te kohes nese ju kujtohet , ishte Hajrie spikerica, folse e dhunshme e tvp
  Por, ata shqiptar te cilet kryenin pune me te rendesishme me karakter policor ose ushtarak per regjimin serb , ata shqiptar regjimi serb i kishte “shpallur” si shume te rezikshem per rendin kushtetues te shtetit jugosllav dhe kunder tyre ishin shpllur ndjekje dhe arrestime.Tashe po dele se shumica nga ata te arestuar dhe burgosur ne burgjet serbe paska marre instrukcione te metejshme nga autoritetet kompetente profesionale policore e ushtarake serbe , large syve te shqiptareve sepse , si u tha me larte ,atebote karshi shqiptareve , ata duhej te prezentoheshin si atedhetar dhe patriot e trima te medhej pore , e verteta eshte se , fale ketyre ” patrioteve e trimave te medhej ” , Gjate historise , ne shqiptaret , nga 120.000 Km.katror teritore qe kishim, fale ketyre ” patrioteve dhe atedhetareve e trimave te medhenj “ne u tkurem ne me pake se 40.000 Km.katror dhe shteti shqiptar u coptua ne 6 parcela , me shanse shume te vogla te bashkimit te Shqiperise me Kosoven kurse , per shqiptaret e Lugines , Maqedonise, Malit te Zi dhe Qamerise , te Cilat dikur ishin pjese e trungut dhe shtetit shqiptar , fale ketyre shqipefolesve matrapaz ” shqiptareve te medhej , trima e patriot ” ky popull s pa nji dite te bardhe qe nga Beteja e Kosoves me 1389 , e deri me sot…
  Dhe , keto fakte te bashkepunimit te shqipfolesve e matrapazeve shqiptar me pushtuesin serb , si kap kalemi …!

  Përgjigjiuni
  Pelqej(6) Nuk Pelqej(2)
 2. kosovari thotë:

  VAJ MEDET KY MILETI, KU NA ISHTE E KU NA MBETI!?

  Përgjigjiuni
  Pelqej(5) Nuk Pelqej(0)
 3. Dini thotë:

  Nuk kan qene 4milion por 6 milion

  Përgjigjiuni
  Pelqej(5) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...