Published On: 29 Janar, 2016

Ekskluzive: Flet nëna e vëllezërve të dënuar në rastin “Monstra” (Video)

  1. Ishim në vizitë në familjen e Agim dhe Afrim Ismail, të dënuar me burgim të përjetshëm për rastin “Monstra”. Vendim ky i ngritur mbi shumë pikëpyetje dhe i paargumentuar në mënyrë të mirëfilltë ligjore. Në shtëpinë e vëllezërve Ismaili, gjetëm nënën e tyre, lokën Barie, e cila ishte e shtrirë pasi vuante nga sëmundja. Ishte e rrethuar nga barnat që i merrte. Me lot në sy e me dhembje në zemër i kujton djemtë e saj, që ajo thotë se ia morrën padrejtësisht. Ajo tregon për koha islame, se djemt e saj i ka edukuar duke pasur gjendje të rëndë ekonomike.

“Unë skam pasur bukë t’iu jap, e lëre më t’i edukojë për keq!”. Ajo tregon se tani për tani, përveç njerëzve bamirës, ajo nuk ka ndihmë tjetër, pasi edhe vajza me të cilën jeton ka të meta mendore. Lokja Barie, tha nëse djemtë e saj vërtetohen se janë vrasësit ajo është në gjendje të heq dorë nga ta. Ajo u shpreh shumë e sigurtë se djemtë e saj nuk kanë lidhje me vrasjet dhe me atë që akuzohen.

Në pyetjen tonë se a je në gjendje të takohesh të pish kafe me familjarët e të vrarëve në Smilkofci, ajo u përgjigjë: “Kam dëshirë të takohem dhe kuptojë dhimbjen e nënave maqedone që i kanë humbur djemtë në rastin famëkeq”.

Për ta dëgjuar intervistën e plotë klikoni linkun në vijim

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...