Published On: 9 Maj, 2016

Ekskluzive: Fatmir Limaj është takuar me Nazim Bllacën, le të tregojë çfarë ka biseduar

Fatmir Limaj sot i është përgjigjur publikisht Shaban Sylajt, lidhur me akuzën e bërë nga ai, se Fatmir Limaj është takuar me Nazim Bllacën, dëshmitarin e EULEX-it dhe tani dëshmitarin e mbrojtur të Gjykatës Speciale.
Ishin dëshmitë tronditëse të Bllacës, që e vunë në lëvizje drejtësinë, e detyruan të veprojë, dhe që rezultoi më burgosjet e Shaban Sylës, Shpresim Ukës, Faruk Gashit, Dritan Hajdari etj dhe deri tek arrestimi i Azem Sylës, shefit të këtij grupi vrasësish dhe bashkëpunëtorësh në vrasje.
Por, cila është e vërteta e këtyre deklarimeve, kush ka të drejtë, përkatësisht kush po e thotë të vërtetën, Shaban Syla apo Fatmir Limaj?
Fatmir Limaj me tu kthyer nga Haga, pasi u shpall i pafajshëm kishte vendosur, disa ‘standarde’ të reja veprimi për jetën e vet.
Kryestandardi i vendosur nga ai ishte ky: “Nuk më intereson asgjë më, veç me bë para”.
Pak kohë pas kësaj ai do të emërohet ministër në Qeverinë Thaçi 1, dhe nuk do të shkojë gjatë dhe do ti pëlsasin skandalet. Që atëherë ai do të vazhdojë të përballet me drejtësinë, dhe ky process që po shkon drejt dekadës nuk është duke u përmbyllur. Një Zot e di nëse do ti ketë kushtuar më shtrenjtë Haga, procesi atje deri në pafajësi, apo proceset këtu, pasi edhe në këtë rast ka angazhuar avokat të huaj.
Por, ti kthehemi të vërtetës, të takimit apo jo të Nazim Bllacës me Fatmir Limajn. Bllaca, për kohën që po diskutohet takimi, ende nuk ishte i njohur për opinionin, pra ai ende nuk kishte dalur publikisht të dëshmonte, dhe se nuk ishte një ‘yll’ medial dhe një shpresë për drejtësinë.
Fatmir Limaj në letrën e tij publike drejtuar Shaban Sylës ka deklaruar: “…Ndërsa vetëm për hirë të së vërtetës po ju them, unë asnjëherë nuk kam biseduar me Nazim Bllacën, kushdo që ua ka thënë këtë, ju ka gënjyer. Jam i sigurt që në rrethanat që jeni ju z. Syla, nuk ju ndihmojnë duke ju gënjyer, por besoj se juve ju ndihmon e vërteta.Edhe njëherë: Kushdo që ju ka thenë për atë takim apo bisedë, ju ka gënjyer, ajo gjë s’ka ndodhur asnjëherë. Kujdes, nga ata që po ju shpifin, nuk ju ndihmojnë”, ka shkruar Limaj.
Por, burime të gazetës shqiptari.eu e demantojnë Fatmi Limajn, dhe i japin të drejtë pohimeve të Shaban Sylës. “Shaban Syla ka të drejtë kur thotë se Bllaca është tajuar me Fatmir Limajn. Kjo ka ndodhur thuaja menjëherë pas kthimit të Limajt nga Haga, para se Bllaca të bëhej i famshëm”, thotë ky burim.
“Për shkak se nuk është e nevojshme në këtë rast, të ofrohen dëshmi më shumë, ne nuk po e publikojmë bisedën ndërmjet Nazim Bllacës dhe Fatmir Limajt. Po ashtu nuk e shohim të nevojshme të japim dëshmi se a janë takuar në zyre apo në shtëpi, por tek ju ka qenë, Fatmir”, thotë ky burim për shqiptari.eu.
Fatmir Limaj në letrën e tij, për akuzat e Shaban Sylës e ka akuzuar presidentin Hashim Thaçi dhe kryetarin e Kuvendit të Kosovës dhe të PDK-së, Kadri Vesellin, të cilët sipas tij po orkestrojnë sulme kundër tij.
“Hashim e Kadri, u bë boll më, adresa e orkestrimit dhe e shtytësve të kësaj fushate dhe të tjerave më herët, tashmë është e njohur për të gjithë, të gjithë më po e dinë që JU jeni.Lerni më njerëzit në halle të tyre, e mos i gënjeni, mos i joshni kundër njerëzve (kundër meje) për qëllimet e juaja të ulëta dhe të liga”, ka pohuar Limaj. GAZETA SHQIPTARI.EU

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...