Published On: 12 Gusht, 2016

Ekskluzive: Dy heronjtë antiamerikan, Erdogani që kërcënon Amerikën dhe Thaçi që luan qoke

 


Anton Shala

 

Presidenti Thaçi kur ishte kryeministër ju deklaronte njerëzve të tij më besnik, se ai për shumë çështje thjesht luante qoke me amerikanët.

Këtë sjellje të tij e zbuluan raportet e përgjimeve, dhe ai nuk ka dilemë se asnjëherë nuk ka hequr dorë nga kjo sjellje e tij poshtëruese ndaj amerikanëve.

Por, kjo lojë e tij, vetëm për të nuk ka pasur pasoja deri më tani, ndërsa i ka sjellur shumë pasoja të paparashikueshme, dhe tragjike Kosovës.

Lista e pasojave është tronditëse ngado që të fillosh, si nga ato politike, ekonomike, ligjore dhe vetë demokracisë. Ishte kjo sjellje e tij bizare, e cila goditi pamëshirëshëm interesat e vendit.

Më tragjikja është pjellja e bisedimeve për Kosovën në Bruksel, të cilat janë kthyer në varr të Kosovës, sovranitetit, Pavarësisë, identitetit tonë, e deri tek demarkacioni dhe Gjykata speciale. Pra, lojërat e tij të flliqura në interes të qarqeve antishqiptare dhe antiKosovës, kryesisht në interes të Serbisë, kanë shkatërruar të tashmen dhe të ardhmen e Kosovës.

Pra, kjo lojë e tij, ka shkaktuar humbje politike, ekonomike dhe jetike për shqiptarët, si në mos liberalizimin e vizave, si një nga premtimet e tij të para kur qe zgjedhur kryeministër, shkurtimi i rrugës së integrimit në BE dhe në NATO, dhe të gjitha këto premtime dështuan, sepse tashmë u kuptua edhe nga goja e tij, se janë lojëra qoke të tij me shtetin e Kosovës e shqiptarët, dhe me amerikanët.

Ai po ashtu siç dëshmojnë përgjimet thotë se e kishte rregulluar Azem Sylën, duke e bërë të qartë se ai e kishte krijuar rastin “Bllaca”, në mënyrë që të shpëtonte vetë, ai do të godiste Azem Sylën dhe një pjesë të krimit të organizuar më të dobët se ai. Pra, tashmë e thënë nëpërmjet gojës së tij, del se ai tradhtonte shokët e luftës, duke ia përgatitur skenarët e arrestimit dhe burgosjes.

Ne kemi edhe një informacion shtesë nga Presidenca, “Daja” do të dënohet 15 deri në 17 vjetë burg, si pasojë e “ndreçjes” nga presidenti Thaçi.

Se sa është e vërtetë kjo nuk e dimë, por, “Daja” do ti vuajë këto vite si pasojë e “e ndreçjes” nga miku i tij i dikurshëm Hashim Thaçi.

Ai po luan qoke me shqiptarët, me amerikanët, dhe duke blerë toka në Mal të Zi, duke u pasuruar ai dhe familjarët e tij, duke e kapur shtetin ‘për fyti’ dhe për ‘këmbë’, duke lozur në mënyrën më ordinere dhe brutale, Kosovën po e çon drejt kapitullimit para Serbisë. Pra, kjo lojë e tij e pamëshirshme po i kushton Kosovës me izolim total, braktisje të qindramijëra shqiptarëve prej se ka ardhur Thaçi në pushtet. Por, edhe lumja qoke i kushtoi me dosje nga shërbimet inteligjente, shantazhimin e tij dhe nëpërmjet tij të Kosovës;

Kjo lojë i kushtoi shokëve të Thaçit me dekada burgosje, humbje pasurie dhe varfërim;

Dosja e tij kushtoi më shumë humbje se ajo për autostradën, nga 400 milionë në një milliard;

Kjo lozje e tij qokqe, Amerikës dhe Kosovës i kushtoi me krijimin e gjykatës speciale, dhe që në fund do ti kushtojë vetë Thaçit me Bllaca 5.

Por, cili ishte fundi i atyre personaliteteve që ‘luajten qoke’ me amerikanët:

Millosheviçi,

Sadam Hyseini;

Gadafi…

Hugo Qavezi…

Bin Ladeni

Zarkavi…

Lista e atyre diplomatëve që kanë luajtur qoke me amerikanët është e gjatë, por fundi i tyre është i njohur me përfundim tragjik për ta.

A është presidenti i Kosovës burrështetasi i fundit që po luan qoke me Amerikën apo së bashku me Erdoganin, të fundit që po luajnë qoke me të? Kjo mbetet të shihet, por nuk do të kalojë shumë kohë nga tani, dhe brenda disa muajsh perdja do të hiqet, diktatorët do të udhëtojnë drejt destinimit të tyre të përhershëm.

Një mesazh më të qartë shpresojmë se do ta marr ‘loj-qoksi’ nga nënpresidenti amerikan Joe Biden, i cili nuk pat heiztuar ta avdëronte dhe ta karahasonte me heroin amerikan Xhorxh Uashington, duke e quajtur Thaçin, Xhorxh Uashingtoni i Kosovës.

Nuk besojmë se heroi i vërtetë amerikan ka luajtur qoke me SHBA-të apo me ndonjë vend mik.

 

 
Displaying 1 Comments
Have Your Say
 1. fery thotë:

  Per cudi z.Anton, eshte nji nr.bukur i madh i shqiptareve te Kosoves qe z.Thaci e konsiderojne si vlere dhe bile thone ai eshte pasuri ose aset i politikes kosovare edhepse kur , ishte Presidenti Rugova gjale, pikrisht per arsye te diferencave qe kishin keta dy ne drejtimin dhe menagjimin e shtetit, z.Thaci derdhte vrere per Rugoven kurse ai asnji fjale se thoshte per te.Me kujtohet kur Presidenti Rugova e mbante nji tubim parazgjedhor ne Shaderven te Prizrenit , u deshe ta nderpres fjalimin ne gjyse sepse nga Hotel Theranda vinin bertimat kercnuese , gjarpri , gjarpri , gjarpri nga disa rrugeqer te pagdhendur dhe skajsherisht primitiv.
  Dhe nese keto mushka primitivr kane qene te nxitura nga z.Thaci ateher une mendoj z.Anton se keta do ta shkatrrojne Thavim , e jo amerikanet si pretendoni ju sepse , amerikanet moti i kane la duart nga Erdogani e shume Erdogana tjere andaj , amerikanet se kthejne koken mbrapa .Vetem kushe done me i ndjeke amerikanet ata ja zgjatin doren , kushe nuke do, mund te zgjedhe te ndjeke Erdogana e Putina e dreqin e mallkuar , atyre hiq s ju behet vone kurse , sa per faktin se z. Thaci paska luajtur qoke me amerikanet kjo edhte zgjedhje e tije dhe nivel i tij ( nese eshte adhtu si thoni ju )
  Cdokush nga ne tregon ate cfare di pra , edhe z.Thaci paska treguar nivelin e tij intelektual e burreshtetas dhe prape , amerikanet nuk merren me nivele te tilla, i nderuar Anton

  Përgjigjiuni
  Pelqej(4) Nuk Pelqej(2)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...