Published On: 9 Janar, 2016

(I ndryshuar) Rigrupohen protestuesit në kryeqytet, vazhdojnë arrestimet (Foto)

 • Policia po vazhdon të merret me vendosjen e rendit, duke patrulluar në grupe të mëdha, por shumica e tyre po kthehen në stacionin qendror të policisë. Po ashtu makinat e policisë po vazhdojnë të patrullojnë.

  Në ndërkohë, protestuesit të mbledhur nga krerë të Vetevendosjes janë duke u rigrumbulluar.

  Kryetari i AAK-së Ramush Haradinaj, në një postim në fb të shoqëruar edhe nga një video me fjalimin e tij para protestuesve, shpreh “falënderim dhe mirënjohe të thellë për ata dhjetëra mijëra qytetarë që sot kanë protestuar në Prishtinë dhe kanë ngritur zërin e tyre kundër degradimit të mëtutjeshëm të shtetit të Kosovës”.

  Ndërkohë, që partia NISMA për Kosovën falënderon dhe shpreh mirënjohje për të gjithë qytetarët, anëtarët e simpatizantët e subjekteve opozitare për pjesëmarrje sot në protestën e organizuar nga opozita e bashkuar.

  NISMA për Kosovën fton edhe njëherë koalicionin qeveritar që ta merr seriozisht kërkesën e qytetarëve për dorëheqje.

  “Populli i Kosovës sot të pa parë deri më tani në Kosovë përcolli mesazhin e qartë se nëse kjo qeveri refuzon të jep llogari për shkeljen e Kushtetutës ne refuzojmë të qeverisemi nga një qeveri që ka shkelur Kushtetutën. Populli i Kosovës sot foli, ai pret dorëheqje nga kjo qeveri, rrugë tjetër nuk k”, thuhet në komunikatë, por që nuk shprehet nëse ka përfunduar protesta.

  rigrupohen

  Qetësi e përkohshme

   

  Protestuesit janë shpërndarë dhe gjendja i është kthyer normalitetit.

  Policia veç ka kryer punën e vet dhe tash është duke mbledhur pajisjet nga ky plan që ka kryer sot.

  Protestuesit janë shpërndarë dhe disa prej tyre edhe kanë përfunduar në prangat e policisë.

  Image
  Image
  Image
  Image
  Image

  Eskalon protesta në dhunë! Vazhdon shkatërrimi i qytetit

  Rrugët prapa Teatrit me vazhdim deri tek ndërtesa e Ministrisë së Arsimit, janë të lira për qarkullim, ndërkohë që atje po vazhdohet të përleshen policia dhe protestuesit.

  Janë policët të cilët po udhëhiqen nga dy autoblinda që po gjuajnë gaz lotsjellës ndaj protestuesve, ndërkohë që nuk po i ndalin qytetarët që të lëvizin lirshëm.

  Image
  Image
  Image

  Protestuesit vazhdojnë përleshjet me policinë!

  auto_AMBU1452350924

   

  Goditen me koktej Molotovi autoblindat e policisë së Kosovës, dhe turma ka hyrë në oborrin e Radios së Kosovës, por edhe në rrugicat tjera protestuesit po përleshen me policinë, që po përpiqet ti largoj protestuesit, kudo që ndodhen ata.

  Të gjitha betejat e policisë me protestuesit po zhvillohen në afërsi të shëtitores “Nëna Terezë”.

  Pavarësisht që turma prej dhjetëra mijëra vetash është larguar, janë disa qindra që po i vazhdojnë përleshjet, kryesisht të përqendruar në afërsi të sheshit “Zahir Pajaziti”, të cilët po hedhin pa ndal gurë dhe koktej Molotovi në drejtim të policisë, ndërsa kjo po i ndjek me gaz lotsjellës dhe po përleshen edhe në afërsi. Një autoblindë vazhdon të mbetet e ndezur në zjarrë.

  Dy policë të njësiteve që po përballen me protestuesit janë përfshirë nga flaka e një koktej molotovi i hedhur nga protestuesit.

  Policia është vënë në aksion vetëm pasi protestuesit i kanë vënë flakën një këndi të objektit të Qeverisë së Kosovës.

  Policët kanë arritur të shuajnë zjarrin dhe të evitojnë lëndimet eventuale.

  Më pas janë arrestuar edhe disa aktivistë të cilët kanë gjuajtur me gurë dhe gjësende tjera të forta në drejtim të policisë. / Shqiptari.eu

  protesta-540x478

  Eskalon protesta në dhunë! Protestuesit sulmojnë policinë.

  Lideri i Vetëvendosjes, Visar Ymeri në prononcim për KTV ka thënë se është protest madhështore me pjesëmarrje të qytetarëve.

  Ndërsa lideri i AAK-së, Ramush Haradinaj ka thënë se kjo është porosi e qartë se ka ardhur koha që Mustafa dhe Thaçi të shkojnë.

  konfrontimipolicia2protesta-frika

  Ymeri e Haradinaj në ballë të protestës

  Marshi protestues i nisur nga Biblioteka Kombëtare i është drejtuar Qeverisë së Kosovës.

  Në ballë të saj aktualisht po qëndrojnë krerët opozitarë, Visar Ymeri i Vetëvendosjes dhe Ramush Haradinaj i AAK-së.

  Atkuatlish ata janë në fillim të sheshit “Zahir Pajaziti”, transmeton Koha.net.

  Shumë qytetarë të tjerë tashmë janë grumbulluar para Qeverisë.

  “Zajednica nuk kalon”, e “Isa Hasha Esat Pasha” janë thirrjet që po dëgjohen nga turma.

  protesta21

  kupa

  Ekskluzive: Dhjetëra mijëra protestues janë mbledhur në Prishtinë (Video)

  Protestat po fillojnë përcilleni në shqiptari.eu, ndajini me ne fatin shqiptar!

Dhjetëra mijëra protestues janë mbledhur tek Biblioteka Kombëtare, dhe po përgatiten për të filluar protestën në ora 14.00 duke u mbledhur në sheshin kryesor “Nëna Terezë” në Prishtinë.a

 • Protestues nga e gjithë Kosova ia kanë mësyrë Prishtinës. Janë grumbulluar para Bibliotekës Kombëtare. Po brohorasin kundër Qeverisë dhe marrëveshjeve të arritura me Serbinë dhe Malin e Zi. Video është nga portali Express.
 • Thirrjet e protetsuesve janë Shqipëri etnike, flamuri i Kosovës është një harrnë, poshtë hajnat, larg hajnat, poshtë qeveria, hajnat në burg e tjera për të marshuar drejt sheshit Ibrahim Rugova, por ka edhe thirrje UÇK. / Shqiptari.eu

Loading...
 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Loading...

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...
Loading...