Published On: 4 Maj, 2016

Ekskluzive: Dëshmi të reja, edhe dy vrasje rëndojnë për Azem Sylën dhe skuadrën e vrasjeve: Gazetari Bërbatovci është ekzekutuar në Shqipëri


Një nga krimet e pazbardhura të luftës, si vrasje e cilësuar edhe politike, është ajo e gazetarit Ismajl Bërbatovcit.
Deri vonë është menduar që Ismajl Bërbatovci, që u kap nga njerëz të uniformuar me rrobe të UÇK, është vrarë diku në Kosovë. Por, dëshmi të reja tregojnë se ai është dërguar fillimisht në Shqipëri dhe atje është ekzekutuar.
Njeriu kryesor i dyshuar është Faredin Gashi – Faruku, një nga njerëzit kryesor të skruadrës së vdekjes të Azem Sylës, që punonte për llogari të SHIK-ut, nëse eventualisht formalisht nuk ishte pjesë e tij. Sipas rrëfimit të Nazim Bllacës, i cili ishte ekzekutor në këtë skuadër, dhe njeriu që e çoi në burg Azem Sylën së fundi dhe më parë Faredin Gashin, ky vet i ka rrëfyr një shoku, se ai ka marrë pjesë në vrasjen e gazetarit Ismail Bërbatovci, përveç rojes së pyllit.

“Faredin Gashi – Faruki duhet të përgjigjet edhe për vrasjen e një roje pylli (shumari) nga Lipjani, si dhe për një gazetar, Bërbatovci, që kishte humbur (ose ishte vrarë) gjatë vitit ‘98.
Gjatë takimit që kishim në burgun e Dubravës sepse ishim me një pavijon, përkatesisht në pavijonin e spitalit, vet i ka deklaruar Shaban Sylës që nëse nuk më nxerr prej burgu Azem Syla, atëherë do të përgjigjet edhe për rojen e pyllit dhe për gazetarin që e kanë çue në Shqipëri, dhe e kanë vrarë, për këtë i dal përballë Farukit, që ka thënë. Por, po në këtë bisedë me Shaban Sylen, ku unë isha dëshmitar, vet kanë deklaruar që e kanë “pasur revolen me leje të stacionit policor të Shtimes (të policisë serbe) ku komadanti serbë, i stacionit të Shtimes dhe kemi lëvizur të lirë, sepse ku na ndalojshin ushtria dhe policia srrbe ne ia tregonim lejen e revoles, dhe revolen, pastaj na lirojshin”. Këto janë fjalët e Shaban Syles dhe Faredin Gashit (Farukit) në burgun e Dubravës”, rrëfen për Gazetën Shqiptari.eu, SA.

Peme Bërbatovci, bashkëshorte e gazetarit Ismail Bërbatovci ka dëshmuar para hetuesve të Tribunalit për zhdukjen e gazetarit Ismail Bërbatovci më 23 korrik të vitit 1998 në Blinajë në bazën e UÇK-së të Zonës së Nerodimes.

Ishte bashkëshortja e gazetarit, Peme Bërbatovci, e cila e ka ngritur këtë çështje edhe para hetuesve ndërkombëtar për zhdukjen e gazetarit Ismail Bërbatovci më 23 korrik të vitit 1998 në Blinajë në bazën e UÇK-së në Zonën e Nerodimes, me komandant Shukri Bujen.

Ajo në një dëshmi për hetuesit kishte akuzuar sipas mediave, drejtpërdrejtë Ramë Bujën për zhdukjen e bashkëshortit të saj. Në dëshminë e saj kishte deklaruar: “Unë jam këtu që t’ju tregoj për përvojën time rreth zhdukjes së bashkëshortit tim Ismailit, i lindur më 15 prill të vitit 1959 në Dobrajë të komunës së Lipjanit. Unë besoj se ai u rrëmbye nga UÇK-ja më 23 korrik të vitit 1998 kur ai shkoi të takonte Ramë Bujën, komandantin e UÇK-së në Blinajë, me qëllim që të zhvillonte një intervistë me atë për gazetë. Kur ai u largua nga shtëpia në Lipjan atë ditë, kjo ka qenë hera e fundit që e kam parë dhe prej atëherë ai është i zhdukur. Burri im ka punuar si gazetar në gazetën “Fjala jonë. Më 15 korrik të vitit 1998 ai mori një letër nga kryeredaktori i cili e autorizonte atë që të bënte shkrime nga rajoni që ishte nën kontroll të UÇK-së dhe të shkruante shkrime për luftën në atë rajon”.
Fëmijët e tij, Rilindja, 18 vjeçare e Rilindi 16 vjeçar, tash e 14 vjet po rriten jetim pa babanë e tyre. Rilindja ka qenë 4 vjeçare e Rilindi vetëm 2 vjeç kur “babai shkoi në mal te UÇK-ja e nuk u kthye më kurrë në shtëpi”. GAZETA SHQIPTARI.EU

LEXONI edhe:

http://www.shqiptari.eu/katunari-marecit-tallet-me-donald-trampin-dy-here-ia-refuzova-kerkesat-per-takim-video/

http://www.shqiptari.eu/zbulohet-dosja-sekrete-e-shaban-sylajt-deshmitar-ne-tribunalin-e-hages-foto/

 

 
Displaying 7 Comments
Have Your Say
 1. Lelomeluni thotë:

  KRIMINELËT JANË PASURUAR DHE KANË SIGURUAR JETËN E TYRE ME PARET E VJEDHURA DHE GJAKUN E DJEMVE QË KANË VRARË…!

  Përgjigjiuni
  Pelqej(0) Nuk Pelqej(0)
 2. Nexhmedin Hoxha thotë:

  nuk duan reformat ne drejtesi .se shpejt meret vesh kush e vrau e shum ata armiq te mbrendshem duhet burgosur perjetesisht.. fatekeqsisht nuk jane pak … kesi lloj regjie i eshte bo edhe vellaut tim ne Tirane …e moren e vrane dhe qe 20 vite 5 femijet dhe bashkshortja shpresojne se ndoshta nuk eshte e vertete …

  Përgjigjiuni
  Pelqej(0) Nuk Pelqej(0)
 3. Nuhiu thotë:

  Sipas kesaj logjike, atehere te gjithe te vraret (rreth 20.000), ose te pakten te gjithe te zhdukurit (mbi 2000) i paska vrare UÇK-ja. leni motre keto pollavra.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(7) Nuk Pelqej(10)
 4. bajrami thotë:

  zot ruana nga kriminelet,asgje nuk qenka puna e terrorristeve te el-keeida-s,po a ka me bes shqipetari o njerez,a ka dhimbje,a ka moral.vall i paskemi humbur te gjitha.Nganjeher them se me te sigurt paskemi qen ne kohen e millosheviqit qe lekura e nje shqiptari kushgtonte vetem nje plumb,e ne kohen e UCK-s te paskan humbur si tymin ne ajr,po me vjen turp vehten ta therras SHQIPTAR

  Përgjigjiuni
  Pelqej(12) Nuk Pelqej(2)
 5. Ramiz Dërmaku thotë:

  Po nese kjo qe shkruhet eshte e vertete, do e pyesja z. Shukri Buja ? Se a ka gjake shqipetari, dhe ata qe e bene kete krim …, kur do te dalin para popullit.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(11) Nuk Pelqej(2)
 6. Xhafer Leci thotë:

  Shpresojm se ka ardhur koha të përgjigjen kriminelët vrasës para drejtësisë.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(28) Nuk Pelqej(3)
 7. fa thotë:

  Nuk u besoj syve

  Përgjigjiuni
  Pelqej(8) Nuk Pelqej(2)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...