Published On: 9 Korrik, 2016

Ekskluzive: Deputetët kërkojnë ballafaqim në Kuvend të Murat Mehes me Zejnullah Gruden, Enver Hasanin, Florim Isufin… (Dokument)

Deputetët e Kuvendit të Kosovës po kërkojnë debat profesional-shkencor mes komisionit shtetëror për demarkacionin dhe grupit të njohësve profesionistë për diskutim dhe ballafaqim, faktet për çështjen e demarkacionit Kosovë-Mali i Zi.

Komisioni Shtetëror për Demarkacion vazhdon ta udhëheqë Murat Meha, i cili është akuzuar edhe për tradhti kombëtare pasi ka udhëhequr procesin e shënimit të vijës kufitare me Malin e Zi, shkruan Express.

Ndryshe, deputetët, në kërkesë, kanë propozuar që pjesë e këtij debati të jenë edhe profesori Zejnullah Gruda, Enver Hasani, Florim Isufi, Përparim Ahmeti e Shpejtim Bulliqi.

Në kërkesën drejtuar Kryesisë së Kuvendit, thuhet se pjesë e këtij debati mund të jenë edhe deputetë e interesuar për këtë çështje.

Këtë kërkesë e kanë mbështetur Shpejtim Bulliqi, Arben Gashi, Vjosa Osmani, Fatmir Rexhepi, Hatim Baxhaku, Shaip Muja, Ismail Kurteshi, Nuredin Ibishi, Gëzim Kelmendi, Shqipe Pantina, Fisnik Ismaili, Nait Hasani, Sadri Ferati, Faton Topalli, Driton Çaushi, Salih Salihu etj.

Ndryshe, në korrik të vitit 2015, ende pa përfunduar procesi i demarkacionit me Malin e Zi, profesori Zejnullah Gruda pati deklaruar se Mali i Zi kishte hyrë 6 kilometra në territor të Kosovës.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...