Published On: 17 Korrik, 2017

Ekskluzive: Çamëria po çlirohet me ndihmën e Izraelit, ia fal 28 miliardë euro Qeverisë Çame!

  • Delegacioni i Republikës së Çamërisë nga Brukseli udhëtoi për në Izrael, në krye me Presidentin Festim Lato

Nga sot pritet të ndryshojnë rrethanat në favor të shqiptarëve, njofton agjencia e lajmeve Reuters.

Nga Bruxelli mbrëmë rreth orës 18.00 është nisur për në Tel Aviv – Izrael një delegacion i Republikës së Çamërisë me në krye Presidentin Festim Lato. Presidenti Lato në këtë rrugëtim historik është i shoqëruar nga Ali Aliu, kryetar i Shoqatës Demokratike Çamëria me seli në Hagë. Dy sekretarë të Bashkimit Europian, që janë dërguar si garanci njohjeje të procesit nga Unioni Europian, dhe sekretarë të tjerë të Republikës së Çamërisë.

Me të mbërritur në Tel Aviv, delegacioni do të pritet me ceremoni zyrtare, nga shteti i Izraelit.

Sot, e hënë reth orës 12.00 në mesditë, Presidenti Festim Lato do të takohet me Kryeministrin Netanjahu, ku do të bisedohet për çështjen e Çamërisë.

Dhe në orët në vazhdim do të firmoset “Blerja” e Çamërisë nga kompania SAMSON, e cila përfaqësohet nga Festim Lato si aksioner kryesor i kësaj kompanie gjigande.

Bëjmë me dije se shteti Grek e shiti Çamërinë për një vlerë prej rreth 80 miliardë dollarë tek shteti i Izraelit, në fillim të muajit Qershor, kur Beniamin Netanyahu ndodhej në Greqi dhe firmosi marrëveshjen, pagesa u bë me një këst të vetem nga një bankë Hebreje.

Shteti i Izraelit ka rënë dakord që të bëjë këtë proces, ta blejë nga Greqia dhe t’ia kalojë kompanisë SAMSON pasi shteti Grek nuk pranoi ti bënte drejtëpërdrejt negociatat me Kompaninë SAMSON, pasi aksionari kryesor i kësaj kompanie është Festim Lato.

Shtetit të Izraelit do ti kethehen mbrapshtë 50 miliardë nga kompania SAMSON, pasi 28 miliardë, shteti i Izraelit do t’ia japë dhuratë popullit të Çamërisë sepse si është shprehur në media këto ditë kryetari i Parlamentit të Izraelit Yuli -Yoel Edelstein, “Ne si Hebrejë e kemi për detyrë ta mbrojmë dhe përkrahim njëri -tjetrin kudo në botë, Festim Lato është i joni, ai është një nga trashëgimtarët e familjes Cohen, një familje që ka mirënjohje të përjetshme nga ne”.

Ky është procesi historik që pritet të ndodhë sot në Izrael, një proces që do ti hapë rrugë mëvetësisë të Çamërisë, Rikthimit të Çamëve në tokat e stërgjyshërve.

Dhe kjo fitore e të gjithë çamëve është falë një njeriu të vetëm, që po bën gjithçka për ta çuar amanetin në vend, Presidentit të Republikës së Çamërisë z.Festim Lato. SHQIPTARI.eu

Përshtatur nga Rojters, Denis Teli

 

Kuvendi i Gjilanit miratoi emrimin e rrugës: "Mërgimtarët e Gjilanit" në shenjë nderimi e falënderimi për kontributin e juaj për Lirinë, Pavarësin dhe Republikën! #Mirësevini n'shpi!
Loading...
 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Loading...