Published On: 21 Shkurt, 2016

Ekskluzive: Azem Syla kërcënonte: Paguani 10 milionë dollarë ose nuk dilni të gjallë! Do ju vrasim si serbët

 

Intervistë me atdhetarin e njohur Besnik Lajçi – Besnik Lajçi rrëfen për shqiptari.eu, përvojat e jashtëzakonshme të luftës. Lufta e Kosovës nuk ishte aq e thjesht. Fare lehtë mund të gjendeshe i sulmuar me predha artilerie, jo të thjeshta, por nga më të rrezikshmet si ato me minahedhës. Ishte vetë perëndia, që shpesh i shpëtonte pa u tharmuar ndër veti, dhe shumë herë ishin vendimtar autoritete ushtarake që luftonin në vijën institucionale, të cilët me çdo kusht e shmangnin ballafaqimin me armë.

Shqiptari.eu: Si e shihni situatën e sotme në vend?

Besnik Lajçi: Kosova është në një gjendje shumë alarmante. Alarmante po e bëjnë agjenturat sllavo serbo greko ortodokse me krye me Kremlinin e Rusisë. Agjentët e këtyre shteteve i kanë agjentët e tyre shqiptar të Kosovës me dekada ku mundohen ta djegin Kosovën si Shqipërinë në vitin 1997. Ku një pjesë e atyre agjentëve sllavo greko ortodoks që e ndihmuan ta djegin Shqipërinë në vitin 1997 janë aktiv sot në Kosovë kundër aleatëve tanë që na shpëtuan të mbijetojmë. Sidomos kundër Amerikës. Populli ynë e don Amerikën dhe e kundërshton çdo veprim që bëhet kundër ambasadorit amerikan.

Ju keni një përvojë të gjatë të veprimtarisë në mërgim, si e vlerëson në retrospektivë veprimtarinë e mërgimtarëve?

Besnik Lajçi: Fatkeqësisht në qeveritë e kalume dhe në këtë Qeveri të Kosovës. Ka njerëz nga diaspora që kurr në jetën e tyre nuk kanë punu asnjë ditë pune. Bile ka nga ata që janë të regjistruar në ato shtete ku kanë jetuar me probleme psikike. Ku me vite të tëra kanë marrë ndihma sociale dhe pensione që janë psikikisht të sëmurë!! Në Kosovë e kanë gjet veten në ministri të ndryshme në anë të kurrupsionit dhe me anë të kërcënimit ashtu siç i ka mësuar ideologjia vrasëse sllavo-komuniste. Ku fatkeqësisht janë një numër i madh në qeveri.

Ju më vonë u kyçet në luftë. Shumë nga ngjarjet i keni rrëfyer. Por, cilat janë momentet që nuk do të kalonin thuaja kurrë në mendjen tuaj, dhe që ju të mos i shënoni si prapësi,  mbase kulminante?

Besnik Lajçi: Momenti më i vështirë për mua në fillim të luftës që nuk do e harroj kurrë është në fillim të luftës në Qershor të vitit 1998 në Viqidol të Tropojës. Isha me kushëririn tim Shaban Mixha Lajqi  në shkollën e Viqidolit, ku ishin disa ushtar me uniforma dhe emblema të UÇK-së. Aty ishte Agim Ramadani, Rustem Berisha, Esat Ademaj e tjerë. Pasi që u vendosëm aty, gjatë natës na sulmuan me minahedhësa në drejtim të shkollës ku banonim ne. U gjuajtëm në shpejtësi, dolëm jashtë në vetëmbrojtje. Aty afër neve ishin disa arra të mbjellura me misër dhe grurë. Filluan të marrin flakë. Ishin pronë e fshatarëve që i kishin mbjellë me mund të madh. Dikush dha urdhër që të fikej zjarri, por të mos bëhet asnjë konfrontim me ata që na sulmuan. Sipas një banori që erdh aty, na tregoi se na kanë sulmuar disa rebela që njiheshin prej fshatarëve, me pretekst që të na frikësojnë dhe ne të ikim nga aty. Të nesërmen kah dreka erdhën dy xhipa me shpejtësi të madhe drejt objektit ku ishim ne. Zbritën nga aty disa persona me mjekra e pa mjekra. Unë isha me kushërinin tim duke e rregulluar një kamion që shërbente për transportin e ushtarëve. Nga këta që zbriten i njoha katër nga ata. Komandant DAJA Azem Syla, Bekim Berisha, komandant Tigri – Fadil Nimoni dhe komandant Qorri – Xhabir Zharku.

Ata hyn në oborr, kurse Azem Syla hyri në objekt me një tjetër njeri ku filluan ofendimet sharjet më të poshtra. Ne i dëgjonim në oborr me keqardhje. Disa nga ushtarët e pa ftuar na kishin kthyer tytat e armëve nga ne. Ngadalë ju afrova Bekim Berishës dhe filluam duke biseduar. Bekimi e tundke kokën me keqardhje. Pas një kohe dolën nga objekti Azem Syla e Tahir Zemaj duke u fjalosur. Tahiri i thoshte se ne kemi një Marrëveshje në Oslo që të jemi bashkë. Azem Syla thoshte ju duhet ti paguani 10 milionë dollarë. Pa i paguar ato miliona qeveria e Bukoshit ju nuk guxoni të dilni nga oborri i kësaj shkolle se do ju vrasim si serbët. Kjo ishte dita më e rënd e jetës time në atë moment. / Vijon – SHQIPTARI.EU

 

http://www.shqiptari.eu/tronditesi-bartezko-mik-i-vellait-te-hashimit-gani-thacit/

http://www.shqiptari.eu/ekskluzive-presidenti-zgjidhet-te-enjten-ldk-ja-e-jep-besen-neser-ta-shpetoje-vendin-nga-lufta-qytetare/

http://www.shqiptari.eu/trego-hashim-si-e-mbanin-udbkos-i-vellaun-tand-me-banane-donhill-e-darka-ne-restorant-trokja/

http://www.shqiptari.eu/myslimani-i-devotshem-qe-nuk-pi-raki-me-shqiptare-vec-me-serb-video/

http://www.shqiptari.eu/ja-si-i-udb-a-i-vendoste-njerezit-e-saj-ne-krye-te-lpk-se-dhe-luftes/

 

 
Displaying 4 Comments
Have Your Say
 1. drenicaa thotë:

  Ju folni qishty mas lufte se nat koh komandat dajes I thoshi falmnderit tash shani ofendoni ndaj azem syles turp tju vij juve qi jeni kunder dajes

  Përgjigjiuni
  Pelqej(3) Nuk Pelqej(19)
 2. ARPICJOTI thotë:

  kjo histiri eshte nje dallaver se Tahir,nuk ishte per lufte ishte vec per dallavere dhe ashtu doli ,por derisa ishte ky njeri nne Tahirin edhe tek ky po dalin dyshinne te larta,Farku nuk ishte per lufte se edhe URDHERI q

  Përgjigjiuni
  Pelqej(2) Nuk Pelqej(18)
  • Emri juaj...valmir thotë:

   More ta q….dajen e nanes qe ka vra shqiptar aj eshte mut ska kurgja aj eshte tradhtar aj nashti nuk ka jet me la gjynahet per ket dynja po hiq mos u ban marak se fmia tina kan me la se kan me ncerr njerzt hakun per qdo pik gjaku qe ka shkaktu ky mut daja po ky sa eshte pdk pushtet mundet me pshtu ateher qe pdk bohet opozit ky ateher ka me i ndi dhimt qe ja ka shkaktu tjerve edhe me kuptu qe qka ka ba …

   Përgjigjiuni
   Pelqej(10) Nuk Pelqej(0)
 3. asha thotë:

  O kete kriminel dhe si ky ka shume, duhet fut nburg ,perndryshe Kosova kuurr shtet normal ska mu bo….

  Përgjigjiuni
  Pelqej(23) Nuk Pelqej(3)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...