Published On: 8 Tetor, 2016

Ekskluzive – Ana Komnena viti 1093: Serbët të ligj e të pabesë

 

Nga Altin Kocaqi

 

Ana  (Hëna) Komnena, vajza e Perandorit  Aleks Komneni, e njohur me veprën e saj ‘Aleksia’, ka lënë pas shumë të dhëna të rëndësishme për periudhen në të cilën dalim nga errësira mesjetare. Një nga këto të dhëna lidhet me serbët që,  që në vitin 1093 kur,  për dy vite diellore, sunduan Dalmacinë me anë të prijësit të tyre Volkanit. Serbët shfaqen si pushtues  në Dalmaci edhe nuk gjenden në pozicionet që sot i vendosi  historia. Gjenden më shumë në perëndim të  Bosnjes së sotme edhe shtrihen në një pjesë të vogël malore. Ndarja e kufijve të Perandorisë Romake të Lindjes me dalmatët ishte mali i quajtur Zigos me qendër qytezën e Zveçanit. Pabesia e serbëve na jepet nga Ana Komnena, Aleksia,VIII, 3, 4.

‘’Volkani, njeri i pakapshëm në fjalë e vepra, që sundonte të gjithë Dalmacinë për dy vite diellore, pas humbjes së Skithëve, doli nga kufijt edhe filloi të grabisi e shkretoj qytete e fshatra. Mbërriti deri në Lipinion (Liplan) e i vuri zjarr edhe e dogji. Kur u lajmërua mbreti (Aleks Komneni) vërejti se situata  kishte arritur në gjendje kritike. Mblodhi ushtri të fuqishme edhe u nis kundër serbëve drejtpërdrejt e në Lipjan, në një kështjellë të vogël në këmbët e malit Zigu, aty ku ndahej Dalmacia nga kufijtë tanë…. Volkani sapo e mësoi se drejt tij po vinte autokratori, iku e shkoi në Sveçan, në një keshtjellë në majën e malit Zigo që ishte pika e ndarjes së kufirit midis bizantinëve edhe dalmatëve. Kur Aleks Komneni mbërriti në Shkup , Volkani i dërgon ambasadorë për paqe duke u shfajësuar se është i pafajshëm për të këqijat që ishin bërë duke ia hedhur fajin komandantëve romak me fjalët: “Ata nuk dëgjonin të rrinin në kufijtë e tyre, por ndërmerrnin sulme duke i shkaktuar dëme të mëdha Serbisë. Sa për mua nuk do e bëjë kurrë më di[ka të tillë, por do të kthehem e do i dërgoj madhëris suaj familjarët e mi si pengje edhe nuk do dalë më nga kufijt”. Por, Volkani nuk i dha pengjet që i kërkuan dhe e shtynte dita me ditën edhe kështu pa u mbushur viti, doli përsëri edhe shkretonte tokat e Bizantit… Kundër tij u nis Joani, nipi i Aleks Komnenit, me një ushtri të madhe. Volkani i shikonte lëvizjet e tija edhe i dërgon ambasadorë për paqe duke i premtuar se do ua japi pengjet e premtuara edhe do u mbahet kushteve të paqes. Të gjitha këto nuk ishin gjë tjetër vetëm premtime të pavërteta pasi në të vërtetë ai po përgatitej  të sulmonte befasisht”.

Atë vit  Volkani i kaloi  vazhdimisht   kufijtë e perandoris Bizantine duke mashtrua edhe pa ua dhënë pengjet. Dredhia serbe nuk do zgjaste shumë edhe vitin e ardhshëm Volkani do i dorëzonte pengjet dhe Komneni do e  merrte përfundimisht edhe Dalmacinë.

 
Displaying 1 Comments
Have Your Say
 1. m.muharremi thotë:

  Aleks Komneni dhe ,gjithe paserdhesit e tij me te njejtin mbiemer Komneni , eshte nji deshmi shume e qendrueshme , se nga ajo kohe kure jetoi Aleksi , filloi shkomtarizimi ose konvertimi i shqiptareve ortodoks ne srrb ose malazez sllav ortodojs ne nji menyre , ne te shumten e rasteve ,shume i vrazhde ndaje shqiptareve ortodoks , ne serb ose malazez ortodojs , per arsye te perkatesise fetare te tyre.Sot kemi mbiemra serb qe tregojne se bartesit e ketyre mbiemrave dhe paraardhesit e tyre dijur ishin shqiprar.Pash , mbiemrat
  Komneni ( Komljenivic ),Gashi ( Gasic),
  Qosja ( Cosic ), Daci ( Daciq ), Spahiu ( Spahic), Kastrati ( Kastratovic ) ,Terziu (Terzic) Bogdani ( Bogdanovic),Hoxha (Hodzic), Popa -j ( Popovic) , Karaxha ( Karadzic ),…dhe shume mbiemra tjere qe tregojne se te paret e personave serb dhe malazez dikur ishin shqiptar ortodoks por qe me perdorim te forces ( Car Dushani ne Prizren ) dhe dhunes, per arsye te perkatesise se njejte te besimit ortodoks me serbet e malazezet, shqiptaret u konvertuan ne serb ose malazez dhe sot deklarohen si te tille.Raste te ngjajshme kemi edhe me maqedonet ku nji shumice e madhe e maqedonaseve sot me vetedeshire deklarohen se te paret e tyre ishin shqiptar , flisnin gjuhen shqipe dhe kultivonin doket e zakonet e tradites se lashte , ortodokse shqiptare
  Andaj Altin i nderuar , ka qene me te drejte konstatimi i Ana ( Hena ) Komnenit per veprimet e egra dhe djallezore te serbeve ne drejtim te shkombtarizimin e shqiptareve dhe konvertimin e tyre ne serb e malazez ortodoks

  Përgjigjiuni
  Pelqej(6) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...