Published On: 24 Prill, 2016

EKSKLUZIVE – Ahmet Krasniqi: Bardhyl Mahmuti publikisht është zotuar se do të më vret LPK-ja me gjithë ushtarakët

  • FEJTON EKSKLUZIV, dy dekada i mbajtur në sirtar, nga vrasja e kolonelit Krasniqi, krimet dhe dështimet! (9)

– XIX –

Ishte mesditë e 21 shtatorit. Ministri Krasniqi, para se të nisej në një takim pune u kthye në Drejtorinë Informative. Aty ai la një fletë në të cilën ishte një urdhër i shkruar. Me anë të atij urdhëri, ai avancote majorin Tahir në gradën e kolonelit. Minstri kërkoi nga ata që të përgatisnin një njoftim, i cili duhej të emetohej në mbrëmje, nëpërmes televizonit satelitor kosovar. Ai dukej shumë i shqetësuar. Urdhëri i tij u krye me përpikshmëri dhe njoftimi u dha në lajmet e orës 18.30 të televizionit.

REPUBLIKA E KOSOVËS
MINISTRIA E MBROJTJES
DREJTORIA INFORMATIVE
Tiranë, 21.09.1998
Nr. i prot. : 09-98/06

NJOFTIM

Në bazë të nenit 5, të Dekret Rregullores mbi organizimin e Forcave të Armatosura të Republikës së Kosovës, për emërimin dhe gradimin e kuadrove, Komandanti i Shtabit të Përgjithshëm të Forcave të Armatosura, kolonel Ahmet Krasniqi, jep urdhërin numër 04/1 për gradim.

Me këtë urdhër z. Tahir Zemaj, major, i lindur më 28.12.1951 në Strellc të Epërm, komuna e Deçanit, Komandant i Zonës së Tretë Operative të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, avancohet në gradën – Kolonel i Forcave të Armatosura të Republikës së Kosovës.

Drejtori
Ky lajm disi riktheu shpresën tek ushtarakët që tashmë me muaj prisnin armët dhe pajisjet e nevojshme për tu futur në Kosovë. Pjesa më e madhe e ushtarakëve ende nuk ishin shpërndarë nga dhoma ku ata dëgjonin lajmet, kur diku rreth orës 19.30 në objektin e Drejtorisë Informative erdhi edhe ministri Ahmet Krasniqi dhe disa bashkëpunëtorë të tij. Ata u ulën rreth tryezës, në kuzhinën e objektit dhe filluan të diskutojnë. Temë qëndrore ishte komunikata e dhënë në televizion për gradimin e Tahirit në gradën e kolonelit, me urdhër të vetë zotit Krasniqi. Në mesin e tyre kishte edhe të atillë që mendonin se është nxituar me këtë informatë. Mirëpo, ministri Krasniqi u shpjegonte se nuk dëshironte më që të rrinte në anonimitet.
– Tash e tuje, tha ai, për çdo ditë do të ketë lajme nga Ministria e Mbrojtjes, i pëlqen apo jo kjo dikujt.
Për nder të komunikatës, por edhe për nder të asaj që Tahiri me komandantët e njësive të Zonës së Tretë arritën të gjallë në Shqipëri, Ahmet Krasniqi u tha se do të shtronte një darkë. Ai vetë filloi të zgjedhë ata që duheshin të merrnin pjesë në këtë darkë solemne. Derisa ministri përpiqej të organizonte këtë darkë, telefoni i tij cingërroj.
– Kush ishte zoti ministër, e pyeti Agim Ramadani që ishte ulur afër tij?
Zakonisht, një pyetje të tillë nuk i bënte askush Ahmet Krasniqit, por Agimi kësaj radhe i lejoi vetes një gjë të tillë pasi vërejti fytyrën e zbehur të ministrit pas asaj telefonate. Ministri para se të përgjigjej ndezi edhe një cigare tjetër duke e harruar se kishte edhe një të ndezur në shpuzore, tymi i së cilës pengonte Lulin, i cili disa muaj më parë e kishte lënë duhanin.
– Më lajmëroi një i afërt nga Suedia , se mbrëmë në një mbledhje të LPK-së në Malme, njëri nga përfaqsuesit politik të UÇK-së paska thënë se do të më vrasin mua dhe të gjithë ushtarakët që janë nën komandën time.
– Mos u bëj merak zoti ministër, se ne jemi trima në fjalë dhe në mes veti! Pse ai zotëria nuk po shkon të shesë trimëri me shkije, atje ku është vendi?, përfundoi Agimi.
U nisën me tri vetura. Në të parën, të tipit Opel Frontera, përpos shoferit ishin edhe ministri Krasniqi, Agim Ramadani, Sali Çeku dhe dy ushtarakë të tjerë. Bashkëpunëtorët e tjerë të ministrit u nisën me dy veturat e tjera. Njëra prej tyre ishte Ford Eskort dhe ishte në shërbim të shefit të shtabit, zotit Bicaj. Vetura e tretë ishte e tipit Opel Omega, në shërbim të ndihmës ministrit të Mbrojtjes për Sigurim, zotit Nebihi.
Me të arritur në retsorantin “Nëna Mbretëreshë” ushtarkët e Ministrisë së Mbrojtjes bashkuan tri tavolina dhe zunë vend. Në njërën tavolinë ishin ulur Ahmet Krasniqi, Sali Çeku, Agim Ramadani dhe Rrustem Berisha. Në vazhdim u ulën të tjerët
(…)
Agim Ramadani dhe Sali Çeku ishin shumë të shqetësuar dhe të irrituar. Ata akuzonin ministrin Krasniqi për mospërmbushjen e premtimeve për armatim. Biseda në mes tyre dhe ministrit ishte shumë e nxehtë. Ministri Krasniqi arsyetohej duke ju thënë se kyeministri kosovar e pengonte atë dhe që pëgjegjësia më e madhe bie mbi të.
– Mirë, reagoi Agimi! Ne nuk jemi futur në Jasiq me urdhër të kryeministrit, por me urdhrin Tuaj. Ka ardhur koha që të ndahen dhentë nga dhitë! U mbush kupa me gjëra të tilla. Duhet të vendosim njëherë e përgjithmonë se a e kemi me gjithë mend që të luftojmë në Kosovë? Nëse po, atëherë duhet që të gjithë ne të futemi atje, me apo pa armë. Atje do të organizohemi më shpejt sepse një gjë të tillë do të na imponohet nga situata. Të gjithë ata që nuk vinë me ne në Kosovë, janë kundër nesh tha ai, qofshit edhe Ju në mesin e tyre, përfundoi ai me sy të përlotur.
– Jo bre, u përgjegj ministri Krasniqi! Po unë jam i pari që do të vij me ju. Do të marr edhe tërë Shtabin e FARK-ut dhe ushtarakët e tjerë me vete, kuptohet ata që dëshirojnë të vijnë me mua. Ju e dini mirë se unë ende nuk kam forcë për të urdhëruar. Këtë më duket ma ka bërë me qëllim kryeministri kosovar, i cili ende nuk ma ka dhënë vendimin me shkrim për emrimin tim si ministër i Mbrojtjes i Republikës së Kosovës. Ti e di mirë që ne ende nuk kemi as vula zyrtare!?
Ata i zgjatën dorën njëri tjetrit në shenjë të pajtimit duke i dhënë besën njëri tjetrit. Ata biseduan me detaje se çfarë duhej ndërmarrë pas futjes në Kosovë, si duhej vazhduar puna konkrete atje.
Para se të vinin te fakultetet, afër një pompe benzine kosovarët u ndaluan nga policia shqiptare. Policët kontolluan dokumentacionin e shoferit, kërkuan pasaportën e ministrit Krasniqi. Njëri nga policët e uniformuar u largua disa metra dhe pasaportën ia dha një të veshuri në tesha civile. Ky i fundit duke e shikuar pasaportën bisedonte me dikë me anë të radio lidhjes. Më pas i kthyen dokumentet dhe i lejuan të vazhdonin rrugën, por të dyja veturat e tjera u mbajtën të ndaluara edhe për një kohë. Shoferi i ministrit ngiste ngadalë duke shprseuar se së shpejti do të arrinin edhe dy veturat e tjera me ushtarakët kosovarë. Dy veturat e tjera u kontrolluan me imtësi sepse policia shqiptare interesohej të dinte të gjitha informatat për pasagjerët që ndodheshin në to. Pasi ato ishin liruar nga policia, kishin kthyer rrugën dhe nuk kishin shkuar prapa veturës së ministrit. Atë natë si për çudi, ministri ishte pa truproje. Ishte hera e parë që ai nuk kishte me vete të paktën njërin nga truprojet si Xhaferin, Arbenin, Fadilin apo Shpendin. / VIJON – SHQIPTARI.EU
Ndalohet botimi i këtij fejtoni pa lejen e gazetës SHQIPTARI.EU

LEXONI edhe:

http://www.shqiptari.eu/tronditese-bedri-curri-viktime-e-pergjimeve-ilegale-te-dyshuarve-te-gjykates-speciale-nuk-ishte-deshmitar-i-mbrojtur/

http://www.shqiptari.eu/origjina-e-nenes-se-skenderbeut-vojsava-kastriotit/

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...