Published On: 31 Maj, 2016

Ekskluzive: A ishin të gjithë “komandantët” e UÇK-së spiunë? (dokument)

dokaliah

 

Në një dokument zyrtarë që ma tregoi një miku im nga Zvicra, (dokumenti është në origjinal, por unë e fotokopjova) shihet se si Ali Ahmeti, tash ”udhëheqës” i një partie politike shqiptare në Maqedoni, BDI-së ka mbajtur lidhjet me shërbimin e sigurimit policor e ushtarak të Maqedonisë.
Po ua paraqes shkresën e plotë zyrtare dhe të vulosur në të dyja gjuhët, por në gjuhën origjinale në dokument-foto.
Përkthimi në shqip:
“Lënda: Ali Ahmeti, njoftim

Konzulli ynë në Gjenevë, M.K. e ka dorëzuar sipas udhrëresës suaj shumën e parave të gatshme, e cila sipas shkresës suaj i dedikohet Ali Ahmetit, emigrant shqiptar me qëndrim në Zvicër.
Takimi në të cilin janë dorëzuar paratë është kryer pa kurrëfarë problemi sigurie.
Takimi është dokumentuar me foto dhe me fono (fotografi dhe zë-incizim, shën. imi. Përkthyes: Xh. D.)
Ali Ahmeti dorëzoi në këtë takim dy videoshirita me incizime nga ushtrimet e terroristëve shqiptarë në një kamp të braktisur, llogor në kufirin ndërmjet Zvicrës dhe Francës.
Në incizim shihen Xhavit Haliti, Xhafer Shatri, Fazli Veliu, Rexhep Selimi, Florim Maloku, Bardhyl Mahmuti, Ali Sabri dhe një person tjeter për të cilin Ali Ahmeti thotë se e ka pseudonimin “Kuri”.
Bashkëpuntori (Ali Ahmeti, shën.i përkth. Xh. D.) tha se në këtë takim ishte pritë pjesëmarrje edhe e një oficeri të lartë të APJ–së, por që i njëjti për shkaqe sigurie nuk kishte ardhur.”

Sinan Kastrati, Suedi
Malmö, 31 Maj 2016

 
Displaying 5 Comments
Have Your Say
 1. enes thotë:

  Ketij dokumenti un i besoj,,plotesisht pajtohem me ket shkrim pamvarsisht se prej nga na vjen ky dokument,,hajt e ta lem periudhen e ish Jugosllavise,,por ta marmi kohen prej 2001 e kendej,,sikur ket perudh ta marmi e mir ta analizojm se cka ka ndodh ,,at,her keni me u vertetu se shpiun i klasit te pare,,smundet nji njeri nga idet patriotike te kaloj ne hserbim te shtetit Maqedon,,por kjo e verteton se ky njeri ka qen me tapi bashkpuntor i udbes

  Përgjigjiuni
  Pelqej(2) Nuk Pelqej(0)
 2. Xhafer Leci thotë:

  Në vend të një komenti për disa nga dosjet e falsifikuara. Në lidhje keni shkrimin

  http://www.zemrashqiptare.net/news/id_22963/Xhafer-Leci:-Dosjet-e-falsifikuara-nga-UDB-a.html

  Përgjigjiuni
  Pelqej(3) Nuk Pelqej(1)
 3. Nuk deshta të shkruaj asnjë fjalë për këtë shkrim, por pasi ka shkruar Sian Kastrati po i them dy a tri. Që ekziston një dokument i shkruar nuk kam ditur, por këtë histori i pari e ka thënë Bozhidar Spasic në emisionin Vo Centar të gazetarit Vasko Eftov. Ky është edhe gazetar shumë antishqiptar dhe vazhdimisht bënë emisione me persona të skaduar afati siç është Bozhidar Spasic dhe Jugoslva Petrusiq vetëm e vetëm për të goditur shqiptarët.
  Ajo që më ka bërë të dyshoj më së shumti në pohimet e Spasiqit, nuk është se akuzohet Ali Ahmeti dhe Xhavit Haliti, por kurrë në jetë nuk kam dëgjuar që kanë bashkëpunuar Xhafer Shatri dhe Xhavit Haliti.
  Nga kjo them që as që ka pasur ndonjehere bashkëpunim ne mes tyre. Nga ana tjetër Xhafer Shatri nuk është ekspozuar as kurrë askund nuk ka deklaruar që ka qenë ndonjë komandant.

  Në përfundim dua ta kujtoj të ndjerin Kadri Osmanin (Manin) kur thoshte “kuku për neve kur t’ia nis me na i fabrikue dosjet Serbia”.
  Mirë e tha dikush një ditë, “sa më shpejt duhet të sherohemi si komb nga sindromi i UDB-së”
  Kaq!

  Përgjigjiuni
  Pelqej(12) Nuk Pelqej(3)
 4. Gjenerali thotë:

  Dokumenti eshte shume e vertete, personat e cituar te gjithe kane qene present, shumica e tyre kane qene dhe jane bashkepuntor apo ndryshe te thuhet / ushtare /te serbise gjegjesisht te maqedoneve.
  Gjenerali/

  Përgjigjiuni
  Pelqej(8) Nuk Pelqej(6)
 5. Mal Uka thotë:

  Nise nga Titulli me fjali pytese , dokumenti si argument
  bjen poshte ! 2- Nese dokumenti ishte zyrtar Cila eshte
  zyra qe e ka shkrue dokumentin? Kush ishte personi zyrtar?
  3- Nese Ali Ahmeti paska qene Udbash apo bashkepunetor i
  udbes dhe paska pase dorzue informata per Grupin ,,Terrorist ” qe paskan pase ushtrue ne vendbjerrina diku
  ne zvicerr dhe shenohen emnat e terroristve Per te cilet
  shume kalemgji i cilesojne si udbash ! Ky shkrim ata emna
  po i pastron se pse dihet se Udb-eja Bashkepunetoret e vet
  nuk i ka quejt Terrorist ! Nga ana tjeter te apostrofuarit
  me emna e mbiemna ishin miq e bashkepartijak te Ali Ahmetit ! Ky dokument po del se e ka vleren me e fshi
  mrapanicen ! Po edhe ky miku i artikullshkruesit qe
  e paska pase kete dokument Per kan ka punue? Ku e mori
  dokumentin? Athue ka punue ne administrate te Udbes !
  Shkrimet qe bijne ne kundershtim me vehtpermbajtje
  i hangert shporta e berllogut !

  Përgjigjiuni
  Pelqej(17) Nuk Pelqej(8)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...