Published On: 17 Tetor, 2016

Ej, shqiptarë ju thafshin kraht’… me benza, kurva, vijnë e shkojnë veç hajduta në Qeveri

 •  
 • QUO VADIS SHQIPËRI!?…
 • Agim Doçi 

Ej, shqiptarë ju thafshin kraht’
Ju shkoj jeta, kot së koti.
Ju që s’vleni as sa gratë
Kush s’ju don, veç ju dashtë Zoti!…

E shkutë jetën veç me pshtyma
Tre herë n’ditë kërkoni sherr.
“Bijt e shqipes” rritë me kryma
farën tuej Dreqi s’e merr!…

Shkuan shekuj e shkuan mote
endé sot nuk din nga shkon.
Fatkeqsitë e kësaj Bote
Në Shqypni veç i takon.

Rrugë pa rrugë në Shqipëri
Benza, kurva, vijnë e shkojnë
Veç hajduta në Qeveri
pensionista që mallkojnë…

veteranë me prostat truri
lekët bukës i blejn gazetë(!)
era shurrë vjen pas çdo muri
Era mut posht e përpjetë

Kisha, tyrbe e xhami
Priftër, dhjako e hoxhallarë
Mut me lule Shqipëri!
Mut mbi mut kombi shqiptarë!

Ngrihen çmimet, ulen brekët!
Lart, më lart se Mali i Dajtit
Nuk t’u sosën kurr fishekët!
qytetarët’ nën hyqëm t’fshatit(!)

vend ku vritet Deputeti
sikur t’ishte qen rrugaç…
Vrasësi merr Medalje Shteti(!)
Sa hap gojën të thonë: – plaç!

Vend që s’ka Ligje dhe Norma
(nga Athina erdh’ Kushtetuta)…
Vit për vit shpikin reforma(!)
“Dje m’a fute,…sot t’a futa!…”

Futja kot, me bazë hakmarrjen!
Bini Toskë e bini Gegë!
karakurvë ke gazetaren
Bandë me rrogë në çdo gazetë…

Vend ku vidhet historija
Origjina e kombit tim!
Vend ku ngrihet qeverija
Të rrëzojë…Shqipërinë(?)

Ndër ministra, shtat janë grekër
gjysh stërgjysh e baballarë
Bajnë orgji e hanë si mbretër
Ku një komb rron si lypsarë(!)…

Ku pëllcet kërrcet dyfeku
Shkollat plot me… heroinë
Ku hedh valle sërbi e greku
Që “mendojnë” për Shqipërinë(!)…

Vend ku çezma e pallatit
Nuk nxjerr ujë por lang fekalesh…
Vend ku vjen hajduti i fshatit
Dhe blegrin me jehon malesh.

Vend ku vjen Cjapi me Zile
Dhe mbush rrugët me kakërdhi
Vend ku shitet krimi me kile
Ku nuk thuret një poezi…

Ku gjëmojnë kangët jevgjite
Herë me dajre herë me buzuq
“Moj rrospi sa shpejt m’u rrite!
Pse m’i lyve thonjt e kuq?…”

Pse je veshun zhele – zhele?
Dhe dyshoj s’do bahesh kurrë!
Prap me gisht në gojë ti ngele,
“Ballëlarta me Flamurë?”

Ja kaluan 100 vite
Kur në Vlonë ngritën Flamurin
Sot ku je, dhe ku arrite!?
Là më là po ngre ushkurin…

Shtrirë përmbys lëngon mbi glob
Gjakun po t’a thith “shushunja”.
Ke marrë vrapin me galop
Kërmë që qelbesh nëpër plumba…

Vend ku gjen baltë e batak
drogë, alkool, Euro, dollarë,…
vend që vritesh veç për Gjak!
Shurragjaksit tanë shqyptarë!

Dil e shit dëshmorët e Kombit!
Dil, moho Martirët e tu.
Sot të thonë “putana” e Globit
Dhe “lavire” gjithashtu…

Ku asht shpirti i Naimit?
Ku asht fryma e At Fishtës?
Ku janë trimat e çlirimit?
Ku janë mendt e F.Konicës?

Janë tek plagët e Kosovës!
Janë tek varret në Çamëri!
Janë tek Fushë e Domosdovës!
Hot e Grudë, Plavë e Guci!

Janë tek britmat e Gjo Lulit!
Huta e gjatë e Boletinit!
Salari dhe djemt e Sulit
Janë tek gjoksi i Azem Trimit.

Njeqind vite shkunë sa ora.
Kujt t’i them: – Të qofsha falë?
Ku janë djemt që kishte Vlora?
Shqipëri moj rrënjëdalë!?..

Zemra ime nis merr vrapin
Don me puth në gjunj Flamurin.
Hajnat rrugën nuk m’a hapin
Hajnat fort shtërngojn ushkurin…

Ia hyp Atit të Inatit
Kaloj male si i marrë
Veç të shkoj tek Guri i Cakut
T’a puth Flamurin Shqiptarë!

Bubazhelë dhe buburreca
Jargë e qurra atdhetare
Para Flamurit seç ngeca
S’pashë anji fytyrë shqyptare!

Hipokritë me dhambë ckërmitur
Njerz që flisnin çuditërisht
Në mes sheshit të uritur
Iso burrash labërisht:

“Po ku je Ismail Vlora?
Ngrihu, zgjohu ti nga gjumi!
Ngrihu burrë e bëja fora.
Shqipërinë e morri lumi!…”

…Dhe u zgjova i trumhasur
ishte andërr… mos e zgjat!
Mosha plakë m’a kishte rrasur…
Kisha pshurrun në krevat!…

 
Displaying 7 Comments
Have Your Say
 1. Mos ta ulim aq shum ket NENE SHQIPERIN se po shkove edhe ne skaj te botes jo jo ska me te edhe pse ka VARFERI po kemi o te nderuar kemi me se te KRENOHEMI e don ZOTI e nje dit dot ndahet shapi nga sheqeri…se SHQIPERIA ka qen dhe dot jet gjithmon nje vende i KULTURES pa marr parasysh se NJERZIT mudohen te tregojn vetem gjerat NEGATIVE te SHQIPERIS NATYRALE e rroft e qoft SHQIPERIA,… jam e lumtur kur vi ne SHQIPERI me besoni zemra me behet mal kur shof qe Vllezerit dhe Motrat e tona mundohen te nxjerrin kafshaten e bukes me djerset e tyre te ballit e pse eshte nje numer i vogel ashtu siq e pershkruan ne POEZI SKAN THEN KOT TE PARET E TAN SE:”Mali madh nuk eshte pa thi”,…keshtu qe ndoj thi pse eshte edhe atij doti vij koha qe dot zhduket vet vetiu pa i perlyer duart e tona te pastra si loti….qoft e bekuar SHQIPERIA NATYRALE

  Përgjigjiuni
  Pelqej(3) Nuk Pelqej(2)
 2. Edhe ky eshte.nga ata..Tropojan

  Përgjigjiuni
  Pelqej(1) Nuk Pelqej(5)
 3. Moza thotë:

  Do te ishte bukur qe te gjithe ata qe bejne moral te ishin te moralshem.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(9) Nuk Pelqej(2)
 4. Rozi thotë:

  Sakte..pershkrim ekzakt I asaj cfare jemi dhe cfare jetojme….shpresa ka mbaruar,…e frikshme…nuk ka zgjidhje, e vetmja zgjidhje eshte te ikim nga syte kembet nga ky vend….

  Përgjigjiuni
  Pelqej(12) Nuk Pelqej(5)
 5. muhamed tabaku thotë:

  Qe eshte kjo gjendje nuk heq ae edhe nje presje se jane te gjitha te verrteta por kete gjendje kush na e solli dhe si do te dalim nga kjo gjendje. Kete miku im nuk na e thote. Shpresoj qe ta shprehe me vone.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(11) Nuk Pelqej(2)
 6. Kristina thotë:

  Agim Doçi! Nuk mund ta luash rrolin e melaqes dhe as te nje moralisti ! Ju kujtojme lexuesve se je autori i nje poeme qe yshte popullin qe nepermjet “demokracise” te shfrenohen sa me shume duke filluar nga zgjedhjet e miss-eve,mis mahalla .aiss Shqiperia ,miss KS,dhe deri ne diaspore patet arritur! Isgurisht qe poema jote “demokratike” ( ” P.poema”) e orjentoje rinine qe seksualiteti te behet idale ne vend te idalit per shkence, kultur ,atdhedashuri etj. Pra edhe ti kogja je ferkuar me hogjallare dhe ke lemuar mjekrra prifterijesh klasik apo modern!

  Përgjigjiuni
  Pelqej(19) Nuk Pelqej(14)
 7. Malsori thotë:

  Eh more Agim poeti, ti “qan” për gjëndjen e mjeruar të shqiptarit e Shqipërisë, por harron se kjo gjendje ka erdhur nga ajo “domokracia” që ti ke adhuruar aqë shumë, harron të thuash se e kundërta e kësaj gjendje ka qënë Shqipëria e para 26 vjetëve, por harron ta thuash një gjë të tillë se Shqipëria gjatë “diktaturës” ishte zonjë, për të cilën edhe ti ke vjellë padrejtësisht vrerin tënd poetik e gjatë “ligjëratave” tënde mediatike. Prandaj dhe e kapërxen atë periudhë të lavdishme dhe rropatesh deri te Ismail Qemali dhe na vjen direkt tek demokratura jote ku për gjëndien që ti “vajton” ke kontribuar dhe vetë duke rrogëtuar nëpër koridoret e zyrat e Ministrisë së Mbrojtjes.
  Por mos harro o “poeti ynë” se Shqipëria dhe shqiptarët, edhe pse ti nuk jep rrugëzidhje, kanë ditur të dalin nga gjëndja pesimiste ku ke rënë dhe ti si i pshurrur në krevat.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(78) Nuk Pelqej(49)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...