Published On: 15 Maj, 2016

EH, MARRJA NUK PO ÇELKA VARR…?!

 

Arif Mulliqi
Por ata qe e kane shitur fytyrën dhe nuk u ka mbetur asnjë pikë ujë në fytyrë, nuk e kanë fort gajle çka bëjnë, çka flasin, si veprojnë…?! Me rëndësi për ta është që ta hanë bukën me turp sepse ashtu u duket se po e hanë me mjaltë…
Nuk e kam besuar, e as që do ta besoja ndonjëherë, se pas mbi 20 vitesh angazhimi, aktiviteti, sakrifikimi për të ecur rrugës se LDK-së, shtruar nga i Madhi Rugova, vjen një ditë, vijnë disa njerëz dhe do ti mallkoj kaq rëndë ato 20 vite… Kjo me ndodhi tani, jo më larg se dje. Pikërisht ky mallkim më erdhi pas manifestimit të 26 vjetorit të formimit të LDK-së, në Deçan. Aty pash…po çka nuk pash?! I pashë se si zgërdhiheshin ata që për 20 vjet, as nuk ishin, as nuk janë, e as që do të janë kurrë anëtar të sinqertë të LDK-së.
Çmenduria nganjëherë ka rrënjë e sidomos kur e sheh Isa Mustafen, Ismet Beqirin, Haki Rugoven, Gazmendin, atë si e quajnë…Geci dhe disa deçanas se si zgërdhiheshin kinse po u gëzohen të arriturave të LDK-së, kurse në anën tjetër çdo ditë e katandisur LDK-në, në një gjendje të mjeruar…?!
Dhe plas moj zemër, kur sheh të ulur në mes turmës (sipas Frojdit) ata që i përmenda më lartë, e bashkë me ta edhe Armend Zemaj, Jetonin kryetarin e LDK-së për Deçan, Sali Cacaj, e ndonjë tjerë që kishin zënë vend n´rend të parë, aty diku në mes, duke e “harruar një Zonjë të madhe, Z. Donika Gërvalla, një aktiviste, jo vetëm e LDK-së por e gjithë çështjes kombëtare, e kishin ulur diku në një qoshe qëllimisht… ?! Aty ku e kishte vendin ajo ishin ulur bashibozuk dhe injorant…
S´di pse nuk ishte shembur ajo sallë dhe ti zinte të gjithë brenda… A e kanë harruar anëtarësia e LDK-së, dhe mbarë deçanasit se kur Donika Gërvalla përballej me përkrahësit dhe politikanet serb nëpër mediet evropiane duke ua dridhur truallin dhe duke i mbështetur për muri, këta injorantet bënin përfitime, tregtonin me mundin, kontributin dhe djersën e mërgimtarëve…
Dhe, në 26 vjetorin e formimit të LDK-së në Deçan, asnjë nga këta që i përmenda më lartë (e s´dua t´ua përsërisë emrin), nuk gjeten guxim, kurajë, ndershmëri dhe moral t´i afrohen Donikës, ta ulin aty ku e ka vendin, ose, të publikojnë pamje ku ishte ulur Ajo… Por Donika është e madhe, nuk hyn në një thes më ta…
Eh, marrja nuk po çelka varr!

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...