Published On: 1 Prill, 2016

Efektet e mahnitshme të kafesë, e lufton këtë kancer

Qoftë nëse jeni adhurues të kafesë espresso, latte, kapuçino ose makiato, këshilla është që të pini kafe.

Mund të duket sikur një këshillë që vjen nga adhuruesit më të mëdhenj të kafesë, por shkencëtarët thonë se duke pirë kafe ju mund të mbroheni nga kanceri në zorrë.

 Një studim i ri ka treguar se si kafeja redukton shanset e prekjes nga kanceri kolorektal – kanceri i zorrës dhe rektumit, transmeton Gazeta Express.

Dhe sa më shumë që pini kafe, aq më të vogla janë shanset për t’u prekur nga ky kancer, thanë sot shkencëtarët në Universitetin e Kalorinës së Jugut.

Kanceri kolorektal është kanceri i tretë më i zakonshëm si tek meshkujt ashtu edhe tek femrat.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...