Published On: 14 Qershor, 2016

Editë apo S`edit-e, Kosova nuk ka ligje as forcë kundër serbëve!

Reagim ndaj një shkrimi në gazetat dhe portalet shqiptare të “zonjës” Edita Tahiri. “Tahiri thotë se ‘Lugina e Diellit’ do të ndalet me forcë të ligjit”.
Sinan Kastrati

“Zonjë”, “zonjusha”, “madam” apo “madmazell” Editë, ti në politikë ke hy dhe ke mbet me zor apo siç thuhët, si cungu i druve iu ke dal përpara palitikanëve e ata, të “vjetër” e të “rinjë” në Kosovë kanë zënë “në thua” në ty e gati sa s`kanë thyer qafën.
Athua pse?
-Pse ke qenë e bukur, tolelarante? Apo pse pse ke kryer ndonjë “kurs” në kolegjet amerikane? Apo ndoshta pse “rastësisht” ke lind femër? Ose je si thupra rakite, lakohesh e përdredhesh sipas valëve e “rrymave” të ujit.
Po për këto unë nuk dua të flas pasi që kam respekt për të gjitha femrat shqiptare që kanë hyrë në “politikë” këto 20 vjetët e fundit. Pra, kam “respekt” edhe për Flora Brovinën, një “humaniste”, ish të burgosur politike, për Ganimete Musliun nga Drenica që qet flakë për goje e nuk din çka qet pushka për gryke, për Besa Gaxherrin, që veç me marr pare e poste partiake, s`e ka gajlen për tjetër apo pse edhe për Ermira Mehmetin…
Të gjitha këto kanë bërë të pamundshmen, çka kanë pas, kanë dhënë për Kosovën dhe shqiptarët ama ti moj “zonja me kamelie” ke bërë më shumë, sepse ke qenë ministre edhe atherë kur Kosova nuk njihej si shtet, para “lufte”, si “ministre e Bukoshit”, si “harrni për thes”, në kohën e Rugovës. Edhe atherë “e ke shkrrye boll” dhe kur “tu nal tagjia”, e n`rrove krahin dhe pastaj e formove një “parti” dhe prap s`more “kokrrat” dhe me yrysh shkove te Hashimi, te “krahu i luftës”. Ai të priti krahëhapur e të ushqeu me petlla e të mbajti “si mizën në mjaltë” para duarve. I hëngre dy apo tri mandate me “pdk-në” si në bashqe të babës.
I harrove shëtitë nëpër Evropë e Amerikë, udhëtimet e gjata e të shtrenjta e hotelet luksoze me paratë e taksapaguesve shqiptarë dhe të 3%-shit, para të diasporës, të socialit, ndërsa sot vetëm frizura jote kushton sa një “pagë” mujore e një familje me social në Danimarkë, Norvegji e Suedi, në kohën e të ndershmit Ibrahim Rugova dhe për së gjalli ia ktheve shpinën, e përmbyse sofrën e i theve kalenicat, haram të kofshin!.
Po edhe kjo nuk është “temë” e imja kësaj radhe.
Mua “më ra në sy” një shkrim në disa portale, ku citoheni: “Tahiri thotë se ‘Lugina e Diellit’ do të ndalet me forcë të ligjit”!
“Zonja” Tahiri a të kujtohet kur Hashimi të “emëroi” si kryesuese e delegacionit për bisedimet “TEKNIKE” me Serbinë (ti nuk je e zgjedhura e popullit, nuk ke vota)?
A të kujtohet ajo shprehja e famshme “FLLUSKË SAPUNI”?
Po tash me çfarë të drejte morale dhe çfarë fytyre ke ti që i drejtohesh popullit me fjalët “Lugina e Diellit’ do të ndalet me forcë të ligjit” ?
Ku do ta gjesh atë forcë?
-Te Hasha, te Xhaviti apo te Isa dhe sejmenët e tij Skënder Hiseni dhe Demolli, kryepolici dhe “kryeushtaraku”?
Me cilën forcë të ligjit flet oj “zonja e Bovarisë”?
Ti thua se kemi shtet, kemi ligje dhe kemi qeveri, po pse qeveria paguan më shumë se 8.000 policë e 2.000 ushtarë?
Ushtarët e policët nuk dhurojnë lule por e mbrojnë shtetin, kufijtë, popullin, e zbatojnë ligjin dhe kushtetutën edhe me forcë, nëse duhet.
-Jo! Ata kanë tjetër punë, me i iu mbrojt juve, edhe ty “zonja” Editë.
“Zonjë”, duhët të skuqesh nëse ke dy gisht ftyrë.
Deklaratat tua dhe të tre “perandorëve” të Kosovës, Hashimit- Isës- Kadrisë janë bërllog, pallavra, paçavura. Jeni bërë bajat e të neveritshëm. Mjerisht dhe me keqardhje e them, por më shumë duhet besuar rrenëve të pushtetarëve serbë se të “vertetave” të krerëve” të politikës shqiptare të Kosovës dhe ty.
“Zonjë”, nuk kam qenë nxënës i dobët, por kurrë nuk kam kopjuar nga të të tjerët, e as nuk kam rrejt si ti, Hasha, shefi yt, Isa e … Kadri Veseli.
A është zbatuar ndonjë “marre-veshje” Kosovë-Serbi që ti iu ke pri atyre “grave të kerrit”, me një grup krushqish pas teje në Bruksel?
Ku janë Rojet e Urës, “Parku i paqes”, mbi lumin Ibër, krejt Veriu i Kosovës, 9 komunat serbe që as Millosheviqi po të ishte në pushtet nuk do të bënte më zi e terr si ti e Hasha, 9 komuna serbe, dhjetëra universitete, pa i llogarur ato serbe. Ku e ke Graçanicën, Shterpcën? – Te hundët, një vrap kali nga “kryeqyteti” është Graqanica dhe Shterpca, është në mes të tri qyteteve Prishtinë- Ferizaj- Prizren. Aty frymon serbisht dhe valviten flamujt me katër “S-ja”, ku shqiptarët paguajnë haraq, jo ti, hasha e Kadri Veseli, Isa Mustafa, perandorë e pashallarë të tjerë të “megjlisit” tuaj.
Oj “zonjë”, nuk kam asgjë kundër teje, si femër, por delegacionit shqiptar të Kosovës nuk është dashur ti prish ti, por ndonjë profesor siç ishte Esad Stavileci apo Zejnullah Gruda, Mark Krasniqi… sikur serbët që dërgojnë burra me musteqe e akademikë.
Për “fund”, Editë apo S`editë-e: Kur ushtarët e Shaban Palluzhës e kishin zënë rob një partizane si ti, Mixha Shaban i thotë: -“Shko dhe thujau partizanëve të Titos se sa herë e kam livrue tokën me kie pleq, kallamoqi mi ka ba edhe ka dy e tre trameq e kur kam livrue me mzet, as tallë nuk kam pas shka me korr”.

Suedi

 
Displaying 1 Comments
Have Your Say
  1. A ka djalë nane që e çon këtë llaskuce të shtepia? Kjo krejt çka ka folur deri tash ka rrejt. Këasj duhet t’i rregohet dersa, se vetë nuk di. Kjo e ka mjel ne fillim mirë LDK-së tash po e mjel Kosovën Një ditë deklaron MARAVA, ditën tjetër KARAVA!

    Përgjigjiuni
    Pelqej(2) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...