Published On: 19 Maj, 2016

Edita Tahiri gënjen për largimin nga LDK-ja, “ika nga korrupsioni”!

Kryetarja e Alternativës Demokratike të Kosovës, Edita Tahiri ka treguar arsyet që e kanë çuar atë drejt largimit nga Lidhja Demokratike e Kosovës në vitin 2004.

Ministrja për Dialog e Kosovës ka thënë se dalja e saj nga LDK, për të krijuar partinë Alternativa Demokratike e Kosovës, ka ndodhur ngaqë LDK-ja nuk e ka luftuar korrupsionin.

Teksa ka folur për korrupsionin, Tahiri, ka thënë në emisionin ‘Tonight Ilva Tare’ në Ora News se ajo ka braktisur partinë e mëparshme sepse ajo jo vetëm që nuk e luftonte korrupsionin, por hapi rrugë për korrupsionin.

“Jam një prej luftëtareve kundër korrupsionit, sepse e lidh me interesat shtetërore kombëtare. Ose do të luftojmë korrupsionin me rezultate të prekshme, ose do të mbyllim shansin vendeve tona që të zhvillohen ekonomikisht por kjo është e lidhur edhe me integrimet europiane”, është shprehur Tahiri.

 
Displaying 1 Comments
Have Your Say
 1. Xhafer Leci thotë:

  Edhepse Edita Tahiri ka meritat e saj…Dyshoj në sinqeritetin e saj.Ja një rast konkret ku Edita ishte prezente në ate mbledhje të Nëndegës së LDK-së për Baden-Württemberg dhe, dyshoj se ajo ishte e interesuar për përçarje e ndarje të LDK-së. Pjesë nga libri im:

  Pyetje: A ishte dega e LDK-së në Gjermani gjithnjë në kontakt dhe në marrëdhënie të mira me dr. Rugovën dhe me kreun e partisë?

  Përgjigje: Mendoj se deri në vitin 1998 po. Këtu e tutje filloi të lind dyshimi ngase Gagica paraqiti një rregullore të re, të cilën u përpoq ta depërtonte pa e vërejtur të pranishmit, duke kërkuar miratimin e saj me propozim aklamacioni. Unë u ngrita i pari dhe kundërshtova dy nene ( 8 dhe 12), ku kërkonte ndarjen e degës nga kreu i LDK-së në Kosovë. Kërkova dy javë afat që ne të kemi kohë në shtëpitë tona të lexojmë, ta vlerësojmë dhe ta japim përgjigjen me shkrim, secili aktiv i LDK-së, ku vetëm në Baden-Württemberg kishte 74 aktive. Masa e tubuar e mirëpriti propozimin tim. Kështuqë, do të thotë se edhe mbreda LDK-së filluan të paraiten defektet e para. Këtë rast e dinë mbi 300 pjesëmarrës në tubimin e nëndegës së LDK-së për BW, i cili u mbajt më 06.12.1998, në Gasthaus Lamm Saalbetrieb, Theodor- Heuss-Str.9, në qytetin Albstadt-Pfeffingen, të Gjermanisë. Gagica një ditë duhet ta thotë se cili ishte qëllimi i tij për ndarjen e degës nga udhëheqja qendrore e Kosovës. Duhet të flasin edhe anëtarët tjerë të kreut drejtues të degës së LDK-së në Gjermani, por edhe ata në Kosovë. Më gjithatë kontaktet me LDK-në, qendra në Prishtinë nuk u ndërpren, por kundërthëniet u vërenin.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(0) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...